Globalizacja aplikacji – nowy kierunek

Od jakiegoś czasu zajmuję się ogólnie pojętą globalizacją. Jako, że jestem programistą moje zainteresowanie skupia się przede wszystkim na tłumaczeniu aplikacji (chociaż nie tylko – zainteresowanych odsyłam do Branżowego Forum Tłumaczy).

Trudno pogodzić jednak nonkonformistyczny postulat mówiący o tym, że każdy program powinien być dostępny w każdym języku, z stanem zaawansowania prac nad tłumaczeniem automatycznym, którego kierunek statystyczny rozwija się dzisiaj dość intensywnie (m.in. Google, BabelFish).

Można przyjąć, że za kilka, kilkanaście lat tłumaczenia automatyczne będą na tyle dobre, żeby móc je stosować do tłumaczenia. Jednak na razie nie jest to dobre rozwiązanie i jedynie może być pomocne do dalszego tłumaczenia ręcznego (opcja taka jest dostępna np. w WordFast).

W jaki sposób zatem przetłumaczyć aplikację na inne języki? Wynająć tłumaczy? Owszem – takie rozwiązanie ma wiele zalet – mamy pewność, że tłumaczenie zostało wykonane profesjonalnie. Ale jakie koszty pociągnełoby tłumaczenie nawet prostej aplikacji na powiedzmy 15-20 najbardziej popularnych języków na świecie?

Większość producentów rezygnuje więc z takiego podejścia i współpracuje z ludźmi chętnymi do tłumaczenia. Są to zazwyczaj użytkownicy, którzy chcą używać programu w swoim języku, albo zrobić to dla swoich znajomych. O ile w Polsce dużo ludzi, w tym szczególnie młodych, zna języki obce – angielski i często też drugi np. niemiecki, francuski, rosyjski. To w innych krajach ludzie nie czują takiej potrzeby nauki obcych języków (odsyłam do innego wątku na blogu, gdzie znajdują się statystyki dot. Europy). W takiej sytuacji potrzeba tłumaczenia aplikacji na inne języki nie jest już tylko kwestią dodatku, “bonusa”, który oferujemy użytkownikowi.

Aplikacje wielojęzykowe świadczą o szacunku autora dla użytkowników z innych krajów. Jeszcze kilka lat temu przewidywano, że dzięki internetowi język angielski stanie się językiem uniwersalnym, teraz można już te poglądy zweryfikować. Internet się lokalizuje, ludzie korzystają z zasobów w ich języku, a dopiero w ostateczności sięgają po obcojęzyczne źródła. Sytuacja ta może dla programistów nie jest tak odczuwalna, ponieważ ten zawód podobnie jak inne zawody informatyczne wręcz wymaga znajomości języka angielskiego (przynajmniej na poziomie czytania dokumentacji, chociaż i to nie zawsze jest prawdą).

Czytaj podobne  Blokada jednak na stałe

Wracając do meritum. Tendencja dzielenia się Internetu względem języka współgra z innymi procesami, które ostatnio zostały nazwane, a istnieją już od dawna. Chodzi między innymi o nurt nazwany szumnie Web 2.0. Społeczności tworzące wspólnie wartość często utożsamiane są z serwisami wideo, z serwisami społecznościowymi. Jednak takie społeczności istniały już wcześniej, chociaż może mniej znane i rozreklamowane: twórcy aplikacji Open Source są jakby prekursorami całego nurtu o którym dzisiaj każdy mówi.

Dlaczego o tym piszę? Globalizacja aplikacji jest nurtem, który może niedługo nabrać nowego znaczenia. Przecież prawie każdy użytkownik komputera znający język angielski jest w stanie przetłumaczyć aplikację w mniejszym lub większym stopniu na swój język.

Zatem co stoi na przeszkodzie, żeby każda aplikacja była przetłumaczona na każdy język?

Wydaje mi się, że przyczyna tkwi w dostępności narzędzi do szybkiego tłumaczenia.
Wyobraźmy sobie taką sytuację: Użytkownik znajduje aplikację, którą chciałby używać w swoim języku. Język ten nie jest dostępny. W takiej sytuacji zgłasza się do autora programu na ochotnika do wykonania tłumaczenia. Proces tłumaczenia w takiej sytuacji może potrwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

Proces tłumaczenia aplikacji można przyśpieszyć. Można sprawić, żeby wszystkie skomplikowane mechanizmy, na które się składa tłumaczenie aplikacji były dla tłumacza przezroczyste.

Na stronie Polishwords, której adres znajdziecie w linkach na tym blogu postanowiłem wypróbować to podejście. Przyjęte rozwiązanie jest krokiem w kierunku pełnej globalizacji aplikacji.

Czytaj podobne  Świat zmieniają ludzie, którym się nie chce

Obecnie każdy użytkownik może w bardzo prosty sposób włożyć swój wkład w rozwój programu przez przetłumaczenie prostego skryptu na jego język jeżeli nie jest on dostępny. Natomiast jeżeli aplikacja jest już przetłumaczona na jego język dostaje taką informację od razu, w opisie aplikacji. Nie musi ściągać jej i instalować, aby dowiedzieć się tej podstawowej informacji.

pozdrawiam,
Tomasz

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , ,

Menu