Re: Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Re: Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, czyli:

Jak zrobić dobre ostatnie wrażenie

Poniższe porady są odpowiedzią na film “Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie” Dr. Neila Roodyna, który jest dostępny tutaj:
http://channel9.msdn.com/ShowPost.aspx?PostID=299519#299519

Zapraszam do lektury:

1. Długi proces instalacji

Instalator korzysta ze skomplikowanych metod kompresji, które na wolniejszych komputerach powodują wydłużenie procesu do kilkunastu minut, a nawet przeszło godziny.
2. Weryfikacja warunków instalacji

Nic tak nie robi dobrego ostatniego wrażenia jak sprawdzanie warunków instalacji w połączeniu z długim procesem instalacji. Użytkownicy szybko rezygnują z instalacji, która po godzinie pracy informuje, że np. system operacyjny jest zły dla tej wersji instalacji.

3. Geniusz twórcy

Twórcy aplikacji często popełniają błąd nie dając użytkownikowi możliwości nie umieszczania skrótu na pulpicie. Jest to błacha sprawa, ale co jeżeli instalator pozwala zainstalować aplikację tylko w jedyne słuszne miejsce gdzie niestety nie ma miejsca, podczas gdy na innym dysku jest go w nadmiarze?

4. Domyślny folder tymczasowy

Tak, to jest chyba najbardziej uciążliwe, jeżeli instalator najpierw rozpakowuje swoje pliki do jedynego słusznego folderu (najcześciej na dysku systemowym), aby później przenieść je w miejsce docelowe. A co jeżeli użytkownik nie ma na tym dysku miejsca albo praw dostępu?

5. Zbędna integracja

Czy każdy program jest tak ważny, żeby umieszczać go w autostarcie, w pasku systemowym, na pulpicie, w menu start, menu kontekstowym i pasku szybkiego uruchamiania bez zgody użytkownika?

Czytaj podobne  7 rad jak przyśpieszyć Eclipse PDT

Jeżeli program umożliwia otwieranie określonych plików, powinien wiązać je ze sobą przy każdym uruchomieniu bez zbędnego nękania użytkownika pytaniami.

6. Tajemnicze błędy

Nic tak nie irytuje jak błąd na sam koniec kilkunastominutowej instalacji pt.: “wystąpił błąd”, a jedynym wyborem jest przycisk OK, który wycofuje całą instalację.

7. Odinstalowanie z menu start.

Skoro program jest ważny, to użytkownik niech się namęczy żeby go usunąć! Skrót do odinstalowywania w menu start jest niepotrzebny.

8. Instalator bez opisu

W dobie Internetu można ściągnąć program w dowolnej chwili z dowolnego miejsca. Na stronach ze ściąganiem są opisy, więc po co umieszczać je z instalatorem? Jak użytkownik po roku znajdzie instalkę naszej aplikacji na dysku i nie pamięta do czego służy “gfs.msi” to znaczy, że nie szanuje naszej radosnej twórczości.

9. Program samowyjaśniający

W programie może być nawet 12 przycisków, ale żaden z nich tak naprawde nie potrzebuje opisu – użytkownik sam będzie wiedział do czego one służą i jak z nich korzystać. A nawet jeśli nie – odkrywanie do czego służą jest wielką przygodą.
10. Instrukcja obsługi

Instrukcje obsługi powinny być dostępne tylko na stronie internetowej twórcy. W ten sposób użytkownik ma dostęp do najświeższej wersji, oczywiście jeżeli ma dostęp do Internetu.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Menu