Silverlight vs Flash

Czy Silverlight stanie się konkurencyjny dla Flash? Już od jakiegoś czasu toczy się dyskusja na ten temat. O ile odpowiedzieć na to pytanie jest jeszcze trudno, można przyjrzeć się mocnym i słabym stronom tych produktów, aby ocenić czy nazwa Silverlight jest adekwatna, czy może określenie Silverbulb byłoby lepsze.

Dostępność

Silverlight podobnie jak Flash jest dodatkiem do przeglądarki. Przy czym Flash można używać obecnie pod Windowsem, pod Linuxem, MacOS-em. Pod Solarisem na razie tylko MX 2004. Flash jest obecnie standardem animacji na stronach WWW (około 97% użytkowników Internetu ma zainstalowanego Flasha). Producenci Flasha skupiają się przede wszystkim na kompatybilności z systemami Windows, co może utrudnić rozwój Silverlighta. Z drugiej strony Microsoft może szybko rozpowszechniać SL na platformy Windows przez automatyczne aktualizacje. Tylko w ten sposób nie zdobędzie znaczącej przewagi nad konkurentem, który obsługuje przecież inne systemy. Chociaż twórcy SL zapowiadają wsparcie dla Linuxa na zakończenie prac nad wersjami dla Windowsa i MacOS-a, wydaje się to bardzo odległe. W związku z tym twórcy projektu Mono już zaczęli pracę nad wersją alfa odpowiednika Silverlighta pod nazwą Silvermoon.

Reasumując SL obsługuje obecnie Windows XP SP2 i Vistę, a na nich przeglądarki: IE i Firefoxa, natomiast na MacOs przeglądarkę Firefox i Safari.
Flash obsluguje na Windows XP, Vistę, a na nich przeglądarki: IE, Firefox, Mozilla, Opera i Netscape, pod NT, 95 i 98 obsługuje w.w. przeglądarki też, ale w wersji Flash 7, na Macintoshu też w.w. przeglądarki, na Linuxie wersja 9 obsługuje Mozillę, SeaMonkey i Firefoxa, a na Solarisie Firefoxa w wersji Flasha 7.

Oprogramowanie

Czytaj podobne  Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programistą/ką frontend Angular

Istnieje ogromna grupa programów do tworzenia animacji, gier w technologii Flash i nie są to tylko produkty firmy Adobe i Macromedia. Natomiast chociaż jak deklarują twórcy, SL może być tworzony przez dowolny język programowania oparty o .NET, to na razie do dyspozycji mamy tylko Expression Blend i VS8.0.

Wydajność

Pliki SWF są przesyłane strumieniowo – zanim zostaną w całości ściągnięte z Internetu już są przetwarzane, natomiast Silverlight oparty jest na XML-u. Zanim zostanie uruchomiony musi być ściągnięty w całości i sparsowany, dopiero potem można go renderować.

Alexey Gavrilov przygotował na stronie bubblemark.com prosty test wydajności Flasha i Silverlighta, dzięki któremu każdy może przekonać się, który z nich jest lepszy w czasie działania. Okazuje się, że Silverlight jest wyswietla większą liczbę klatek, ale kosztem o wiele większego zużycia czasu procesora.
Niestety w czasie pisania tego artykułu nie udało mi się skorzystać z w.w. strony (nie chce się załadować). Ale udało mi się znaleźć wyniki porównawcze Silverlighta i Javy. Na komputerze z procesorem Dual Xeon 2.4 GHz Silverlight wyświetla 100 klatek, Java (na Swingu) tylko 64 klatki czyli prawie dwa razy mniej. Jednak Java zużywa 1% czasu procesora, a Silverlight 64%. Odpowiedzią na takie różnice w wydajności ze strony teamu Silverlighta jest wczesna faza projektu, kiedy nie przykładają wagi do wydajności ale do poprawnej implementacji.

Na koniec polecam jeszcze tą stronę, na której google od razu daje nam odpowiedź kto wygra tą bitwę klonów:
http://www.googlefight.com/index.php?lang=en_GB&word1=silverlight&word2=flash

Czytaj podobne  Dlaczego studiowanie informatyki to strata czasu?

pozdrawiam

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
6 comments on “Silverlight vs Flash
 1. mgniazd pisze:

  pisze się “tę stronę”

 2. Tomaszs pisze:

  Niby “tę stronę” daje zgodność w końcówkach i może lepiej to brzmi, ale przeciez zaimek przymiotny odmienia się przez przypadki, czyli w bierniku “ta” -> “tą”?

 3. Greg pisze:

  chwilę dalej odmieniasz ta w bierniku poprawnie “tę bitwę” zdecyduj się 🙂

 4. Tomaszs pisze:

  Greg, rzeczywiście, mój błąd powinno być “tą bitwę”

 5. jezus pisze:

  W bierniku – “tę”, w narzędniku – “tą”.

  Gratulacje – nie tylko nie poprawiłeś wskazanego ci błędu ale jeszcze powtórzyłeś go w miejscu, w którym wcześniej go nie było.

 6. Tomaszs pisze:

  Jak udowodnisz jakiemuś obcokrajowcowi, że używanie tą w takim przypadku a tę w takim i on potwierdzi to że rozumie, to poprawię wszystkie błędy w tym poście 😉

  A tak zostaje jak jest. Język jest do używania a nie do tego żeby rozważać czy tą czy tę.

Menu