Silverlight vs Flash

Czy Silverlight stanie się konkurencyjny dla Flash? Już od jakiegoś czasu toczy się dyskusja na ten temat. O ile odpowiedzieć na to pytanie jest jeszcze trudno, można przyjrzeć się mocnym i słabym stronom tych produktów, aby ocenić czy nazwa Silverlight jest adekwatna, czy może określenie Silverbulb byłoby lepsze.

Dostępność

Silverlight podobnie jak Flash jest dodatkiem do przeglądarki. Przy czym Flash można używać obecnie pod Windowsem, pod Linuxem, MacOS-em. Pod Solarisem na razie tylko MX 2004. Flash jest obecnie standardem animacji na stronach WWW (około 97% użytkowników Internetu ma zainstalowanego Flasha). Producenci Flasha skupiają się przede wszystkim na kompatybilności z systemami Windows, co może utrudnić rozwój Silverlighta. Z drugiej strony Microsoft może szybko rozpowszechniać SL na platformy Windows przez automatyczne aktualizacje. Tylko w ten sposób nie zdobędzie znaczącej przewagi nad konkurentem, który obsługuje przecież inne systemy. Chociaż twórcy SL zapowiadają wsparcie dla Linuxa na zakończenie prac nad wersjami dla Windowsa i MacOS-a, wydaje się to bardzo odległe. W związku z tym twórcy projektu Mono już zaczęli pracę nad wersją alfa odpowiednika Silverlighta pod nazwą Silvermoon.

Reasumując SL obsługuje obecnie Windows XP SP2 i Vistę, a na nich przeglądarki: IE i Firefoxa, natomiast na MacOs przeglądarkę Firefox i Safari.
Flash obsluguje na Windows XP, Vistę, a na nich przeglądarki: IE, Firefox, Mozilla, Opera i Netscape, pod NT, 95 i 98 obsługuje w.w. przeglądarki też, ale w wersji Flash 7, na Macintoshu też w.w. przeglądarki, na Linuxie wersja 9 obsługuje Mozillę, SeaMonkey i Firefoxa, a na Solarisie Firefoxa w wersji Flasha 7.

Czytaj podobne  Dlaczego nie używać flag do wyboru języka

Oprogramowanie

Istnieje ogromna grupa programów do tworzenia animacji, gier w technologii Flash i nie są to tylko produkty firmy Adobe i Macromedia. Natomiast chociaż jak deklarują twórcy, SL może być tworzony przez dowolny język programowania oparty o .NET, to na razie do dyspozycji mamy tylko Expression Blend i VS8.0.

Wydajność

Pliki SWF są przesyłane strumieniowo – zanim zostaną w całości ściągnięte z Internetu już są przetwarzane, natomiast Silverlight oparty jest na XML-u. Zanim zostanie uruchomiony musi być ściągnięty w całości i sparsowany, dopiero potem można go renderować.

Alexey Gavrilov przygotował na stronie bubblemark.com prosty test wydajności Flasha i Silverlighta, dzięki któremu każdy może przekonać się, który z nich jest lepszy w czasie działania. Okazuje się, że Silverlight jest wyswietla większą liczbę klatek, ale kosztem o wiele większego zużycia czasu procesora.
Niestety w czasie pisania tego artykułu nie udało mi się skorzystać z w.w. strony (nie chce się załadować). Ale udało mi się znaleźć wyniki porównawcze Silverlighta i Javy. Na komputerze z procesorem Dual Xeon 2.4 GHz Silverlight wyświetla 100 klatek, Java (na Swingu) tylko 64 klatki czyli prawie dwa razy mniej. Jednak Java zużywa 1% czasu procesora, a Silverlight 64%. Odpowiedzią na takie różnice w wydajności ze strony teamu Silverlighta jest wczesna faza projektu, kiedy nie przykładają wagi do wydajności ale do poprawnej implementacji.

Na koniec polecam jeszcze tą stronę, na której google od razu daje nam odpowiedź kto wygra tą bitwę klonów:
http://www.googlefight.com/index.php?lang=en_GB&word1=silverlight&word2=flash

pozdrawiam

Przeczytaj też

Agencja social media – czy Joomla 3 się nada... Zobacz czy Joomla 3 jest dobra. Robiłem na próbę stronę pt. agencja social media. Wyszło nieźle. Joomla była jednym z najmniej wygodnych CMSów jaki...
5 najpopularniejszych wtyczek do WordPressa Chcesz mieć lepszego bloga? Poznaj 5 dodatków do WordPressa, które nie wymagają umiejętności programistycznych. Poniższe wtyczki są najpopularniejs...
Domyślne tworzenie pliku TXT z kodowaniem UTF-8 be... Jak sprawić, aby polecenie plik nowy plik tekstowy powodowało powstanie pliku TXT w kodowaniu UTF-8 bez BOM, które potrzebuje każdy programista PHP? ...
9 najważniejszych API i 4 najważniejsze platformy ... Możesz wysyłać i odbierać SMSy i MMsy, sytezować mowę, tłumaczyć teksty, wdrażać płatności online, SMSowe, mieć pełne statystyki linków, publikować zd...
Domeny internetowe Tytuł: Domeny internetowe Autor: Maciej Dutko Język: Polski "Mawia się, że dobra domena jest jak atrakcyjna lokalizacja w centrum miasta" - t...
Napisano w Strony WWW Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
6 comments on “Silverlight vs Flash
 1. mgniazd pisze:

  pisze się “tę stronę”

 2. Tomaszs pisze:

  Niby “tę stronę” daje zgodność w końcówkach i może lepiej to brzmi, ale przeciez zaimek przymiotny odmienia się przez przypadki, czyli w bierniku “ta” -> “tą”?

 3. Greg pisze:

  chwilę dalej odmieniasz ta w bierniku poprawnie “tę bitwę” zdecyduj się 🙂

 4. Tomaszs pisze:

  Greg, rzeczywiście, mój błąd powinno być “tą bitwę”

 5. jezus pisze:

  W bierniku – “tę”, w narzędniku – “tą”.

  Gratulacje – nie tylko nie poprawiłeś wskazanego ci błędu ale jeszcze powtórzyłeś go w miejscu, w którym wcześniej go nie było.

 6. Tomaszs pisze:

  Jak udowodnisz jakiemuś obcokrajowcowi, że używanie tą w takim przypadku a tę w takim i on potwierdzi to że rozumie, to poprawię wszystkie błędy w tym poście 😉

  A tak zostaje jak jest. Język jest do używania a nie do tego żeby rozważać czy tą czy tę.