5 zasad użytkowości (ang. usability)

Użytkowość, czyli po angielsku usability. W tym wpisie przedstawię krótko 5 zasad użyteczności, których przestrzeganie może ulepszyć Twoją stronę internetową. Spróbuję w tym zestawieniu nawiązać też trochę do aplikacji, ponieważ zasady te można przenieść na projektowanie programów komputerowych.

Jeżeli uznasz poniższe obrazki za przydatne na swojej stronie, skorzystaj z nich, ale nie zapomnij dodać linku zwrotnego do Polishwords (ps. nie hotlinkuj – serwer by tego nie wytrzymał!)

1. Masz 2 sekundy zanim użytkownik ucieknie

2 sekundy zanim użytkownik ucieknie

Zasada ta dotyczy każdej sytuacji, kiedy każdy z nas oczekuje, że strona, czy program wykona daną operację ‘w mgnieniu oka’. Jest to na przykład wybranie opcji menu, albo kliknięcie w link ‘Artykuły’. Jeżeli ładowanie potrwa dłużej niż 2 sekundy, użytkownik już będzie gdzie indziej.

2. O jeden klik za daleko.

Więcej niż 3 kliki to zdecydowanie za dużo

Strona czy aplikacja musi być przejrzysta w strukturze. Jeżeli zatem dotarcie do jakiejś podstrony czy podokna wymaga więcej niż 3 kliknięcia, jest mała szansa, że użytkownik tam w ogóle trafi. Jeżeli chcesz mieć częstych odwiedzających upewnij się, że struktura strony jest przejrzysta.

3. O czym by tutaj zrobić stronę/program – o wszystkim!

Zasada 7 plus minus 2

Pamięć krótkotrwała człowieka jest w stanie zapamiętać od 5 do 9 elementów na raz. Dlatego jeżeli planujesz tworzyć stronę o wszystkim z długą listą opcji menu albo aplikację, która zrobi wszystko po wybraniu odpowiedniej pozycji z listy 20 dostępnych, możesz tym tylko uprzykrzyć życie użytkownikom. Nikt nie ma czasu tego wszystkiego czytać. Albo podziel opcje menu na jakieś kategorie, albo zastanów się czy Twoja strona/program rzeczywiście będzie zawierać bazę wiedzy z tych wszystkich dziedzin.

Czytaj podobne  Aplikacje społecznościowe - cz. 2 - dokumentacja, tagi i narzędzia

4. Surfowanie – TAK, surfowanie podczas tornada – NIE

Nie każ użytkownikowi zużywać tak myszy!

Czy przebywając czasem na jakiejś stronie czujesz się, jakby ktoś przed chwilą wrzucił granat na nią? Wszystkie 3 elementy, które używasz za każdym razem znajdują się każdy w innym obszarze strony? Jeżeli tak, oznacza to, że projektanci nie dostosowali się do tej zasady: jeżeli coś jest często używane, musi znajdować się blisko siebie. Czasy stron ‘Witaj świecie‘ w HTML i aplikacji ‘Przecież każdy wie, że trzeba nacisnąć ten przycisk po lewej, potem ten po prawej u góry i ten na dole zaraz obok tej listy’ dawno się skończyły!

Nie popełnij tego błędu i gromadź często, albo sekwencyjnie używane elementy w jednym miejscu.

5. Wstęp, rozwinięcie, zakończenie – do lamusa

Sposób pisania artykułów w Internecie jest zupełnie inny

Każdy z nas uczył się w szkole, że pisząc pracę trzeba zacząć od wstępu, przejść do rozwinięcia a na koniec podsumować wszystko w trzeciej części pracy. W Internecie i w aplikacjach ta zasada nie działa! Pamiętaj, że większość użytkowników trafiających na Twoją stronę obejrzało już 5 innych. Szukają odpowiedzi na swoje pytania, artykułu na dany temat. Jeżeli na początku nie umieścisz informacji o czym będzie dalsza część artykułu, użytkownik przejdzie do kolejnej strony z wyników wyszukiwania.

Dlatego – na samym początku podsumowanie, a dalej rozwijanie, rozwijanie i rozwijanie tematu. W ten sposób możesz być pewien, że użytkownik doczyta do końca artykuł! Nieprzestrzeganie tej zasady można zauważyć np. na niektórych polskich portalach z testami sprzętu komputerowego.

Bibliografia
http://www.smashingmagazine.com/2007/10/09/30-usability-issues-to-be-aware-of/


http://www.ddj.com/184412300


http://www.useit.com/alertbox/9606.html

Posłuchaj audiobooka o tworzeniu udanych startupów.
Kliknij tutaj
.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: ,

Menu