Z normalnego internauty można stać się spamerem

Niedawno pisałem o tym, czym są standardy w Internecie, jeszcze nie tak świeżym tematem była kampania reklamowa mfoto.pl. Dzisiaj natomiast dostałem mejla reklamującego naszego nowego, rodzimego startupa. Mejl ten na tyle mnie zainteresował mimo miernej treści i charakterze spamu, żeby zatytułować ten wpis tak dosadnie.

Ostatni wpis o startupach miał przesadzony tytuł, więc nie nazwę tego aż tak źle. Po prostu jak zrobić przestępcę. Jak z człowieka zrobić Michaela Scofielda. Temat ten poruszyłem na samym początku wpisu o startupach. Teraz postaram się rozwinąć ten temat. Dopowiedzieć trochę o propagandzie sukcesu w polskim Internecie.

W Internecie są dwa sposoby zarabiania. Jeden sposób na zarabianie to sposób, który wynika z w pewnym sensie oszukiwania kogoś albo czegoś. Do tej grupy należy pozycjonowanie, wymiana linków, spamowanie, nachalna reklama, czytanie mejli z reklamami, zarabianie na wysyłaniu mejli, zarabianie na oglądaniu reklam. Wszystkie te metody zarabiania są mało efektowne, tj. nic na nich nie zarobisz. Jest jeszcze taka podgrupa: pisanie o zarabianiu. Na tym można już zarobić. Ogólnie ta metoda polega na oszukiwaniu innych, że korzystając z powyższych metod cośzarobią. A dlaczego warto oszukiwać? Bo jeżeli ktoś poleci właśnie Ciebie, to zarobisz. A że osób chcących zarabiać w Internecie są miliony, to można na nich zarobić. Dalej jest to forma oszukiwania. Warto o tym pamiętać.

Drugim sposobem zarabiania jest dostarczanie ludziom (nie botom, robotom, pająkom itp.) czegoś wartościowego. Czegoś, za co ludzie zapłacą sami. Tak zarabiają serwisy Fotka, Nasza Klasa itd. Ta metoda jest uczciwa, wymaga wysiłku, ale nie wymaga wciskania ludziom kłamstw. To tyle na temat metody uczciwej, bo to długi temat na wpis.

Wracając do pierwszej metody (zwanej oszukiwaniem). Wspomniałem już o polecaniu. Polecanie polega w skrócie na tym, że jeżeli polecisz komuś klienta, to dostaniesz od sprzedawcy coś w zamian. Logiczne jest, że żeby zarobić, musiałbyś mieć dużo znajomych i żeby każdy z nich coś tam kupił. Fajna metoda zarabiania prawda? Uczciwa? No prawda.

Czytaj podobne  Życzenia wielkanocne: 10 najlepszych zbiorów

Jednak metoda ta pociąga za sobą pewne ryzyko. Ryzyko to sprzedawca powinien kontrolować. Ryzyko polega na tym, że użytkownicy mogą próbować spamować świat swoimi linkami polecającymi. Dla sprzedawcy to w sumie dobrze. No… może oprócz tego, że traci renomę.

No i żeby już przestać teoretyzować. Największym ostatnio przykładem zrobienia ze swoich użytkowników internetowych przestępców okazał się serwis z testami IQ. “Czy wiesz, jakie masz IQ? Czy wiesz, ile ma Doda?” Takie komentarze z linkami polecającymi (charakterystyczne znaki na końcu) można znaleźć wszędzie tam gdzie nie trzeba się rejestrować. Czyli właściwie we wszystkich dużych mediach internetowych.

Skuteczność tej metody jest jakaś. Serwis z testami pewnie zarabia masę kasy. A ile zarabiają użytkownicy? Znając tego typu łańcuszki… zarabiają grosze. Może 20-30 złotych miesięcznie za spamowanie całego Internetu przez parę godzin dziennie. Czekam na komentarze oburzonych użytkowników, którzy potwierdzą, że zarabiają na tym tysiące złotych, a ja jestem złym szarlatanem 🙂

No, i już się wydawało, że testy IQ to tylko czarna owca startupów, kiedy pojawił się w mojej skrzynce ten mejl:

Po czym poznać, że jest to spam łańcuszek od użytkownika tej strony? Link ma tzw. referera, czyli ID tego użytkownika na stronie Tortury Cen. Po drugie nie ma informacji, skąd ta osoba ma mojego mejla. Nie jest to nic odkrywczego, ale mnie chodzi o zjawisko!

Widać, że gdzieś tam w meandrach naszych rodzimych internetowych biznesmenów pojawiła się myśl, że fajnie by było wyręczyć się użytkownikami w reklamie. Nie trzeba płacić im dużo (właściwie prawie nic). Za reklamę jawną, uczciwą trzeba płacić dużo. No cóż, pomysł wspaniały. Pewnie nie jeden z Was by zaraz poszedł dodać system rekomendacji do swojej strony.

Czytaj podobne  Historia Polishwords

Jednak zanim to zrobisz, przeczytaj dalej. Takie serwisy wyręczają się użytkownikami, jednocześnie robiąc z nich spamerów. Ok. Nie każdy będzie spamował tak jak powyższy osobnik, ale jednak to Tortura Cen dostarczyła mechanizm i nie upewniła się, że jej użytkownicy nie zaczną spamować.

Więc odpowiedzialność za spamowanie i za łamanie prawa spoczywa na stronie. A może na tym użytkowniku? Nie można wykluczyć jednego – Tortura Cen zrobiła to z pełną premedytacją.

Jak wierzyć stronie, która stosuje takie techniki? Szczególnie jeżeli bliżej albo dalej ma związek z pieniędzmi i cenami? Już pomijając, jaki to związek, ale istnieje. Jak dla mnie taka strona traci całkowicie moje zaufanie. Co więcej: nie zarejestruję się w niej. Mam co prawda system antyspamowy, ale po prostu nie chce mi się udostępniać mejla kolejnemu 22 spamerowi w sieci.

Wiecie co? Jakbym miał wybierać. Wolałbym korzystać z płatnych stron. Dlaczego? Na płatnej stronie jest zapewniony jakiś poziom: nic nie odstrasza spamerów tak jak wymóg opłat. Dla mnie nawet wysyłanie mejli mogłoby być płatne. Wysyłam średnio 10-20 mejli dziennie. Jeżeli 1 mejl kosztowałby 10 groszy, zapłaciłbym 2 złote dziennie. Niedużo.

A taki spamer musiałby zapłacić 3,2 miliona złotych za wysłanie jednego mejla spamerskiego. A tak nie płaci nic, a zarabia kosztem nas wszystkich około 1000 dolarów za jednego mejla. Przynajmniej takie stawki były pół roku temu na Ukrainie.

Wracając do tematu. Arogancja niektórych polskich serwisów, w tym Tortury, Testów IQ i MFoto, ale też dużych graczy jak Onet itp. poraża. Serwisy te spamują, zamieniają strony w wielkie reklamy, w końcu zmuszają swoich użytkowników do spamowania.

Czytaj podobne  Student dotarł do genetyka przez social media

Wiecie co? Jak tak jest, nie dziwię się, że informatycy mają konta za granicą. Takiemu Google czy Microsoftowi takie działania nie ujdą po prostu. U nas uchodzą. Jest to kolejny dowód na to, że propaganda sukcesu, propaganda Internetu w każdym domu jest fikcją.

Internautów w Polsce jest nadal mało. I są osoby, które użyją każdego chwytu, żeby ich zdobyć. Ciekawe jak (a raczej, kiedy) to się skończy.

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , , , , , , , , ,
One comment on “Z normalnego internauty można stać się spamerem
  1. Kamil pisze:

    Również dostałem identycznego maila od TorturaCen, nawet od tego samego osobnika. Oczywiście po drobnym postraszeniu spamera otrzymałem odpowiedź że jestem którąś z kolei osobą która pisze do niego w sprawie spamu i że to nie On… ręce opadają… ;/

Menu