Matura z informatyki

Już miałem przestać pisać o edukacji informatyki, kiedy na tej stronie:

http://dhost.info/ivlo/index.php?gdzie=naszepr

przeczytałem, że C# został wycofany z listy języków dopuszczalnych na maturze z informatyki. Pojawiło się zatem pytanie, jakie języki są dopuszczalne.

Poszukując odpowiedzi na to pytanie trafiłem na stronę “Centralnej Komisji Egzaminacyjnej”, gdzie można znaleźć informacje o tym jakie oprogramowanie jest dozwolone na maturze i tak tutaj jest lista dopuszczalna na egzamin w 2005 roku:

http://www.cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=95&Itemid=2

a tutaj w 2008:

http://www.cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=492&Itemid=2

Jeżeli chcecie zapoznać się z wymaganiami z innych lat trzeba wybrać z lewej strony (w ramce): “Komunikaty dyrektora CKE“, a następnie poszukać komunikatów o informatyce.

Więc cytujemy i porównujemy:

Rok 2005:

Środowisko

Język programowania (kompilator)*

Program użytkowy*

Windows z systemem plików NTFS

Turbo Pascal 7

Free Pascal (FPC 1.0.10)

DJGPP V2.03 C/C++

MS Visual Studio NET C++

MS Visual Studio NET C#

Borland C++ Builder 6 Personal

Dev C++ 5.0

Delphi 7 Personal

MS Visual Studio NET VB

MS Office 2000 (w tym: Word, Excel, Access, PowerPoint)

MS Office XP (w tym: Word, Excel, Access, PowerPoint)

MS Office 2003 (w tym: Word, Excel, Access, PowerPoint)

Star Office 6.0 PL

Macintosh
OS X 10 PL

Apple Developer Plus C++

Real Basic 5.2

MS Office dla MAC OS X
i File Maker Pro 5 PL

Apple Works 6.0 PL i File Maker Pro 5 PL

Linux z KDE

FreePascal (FPC 1.0.10)

GCC 3.4 C/C++

Star Office 6.0 PL

Rok 2008:

Środowisko

Język programowania
(kompilator)*

Program użytkowy*

Windows z systemem
plików NTFS
Turbo Pascal 5.5 lub nowszy
– Free Pascal (FPC 2.0) lub nowszy
– MS Visual Studio. NET C++
– Borland C++ Builder 6
Personal
– Dev C++ 4.9.9.2 lub nowszy
– Delphi 7 Personal
– MS Visual Studio NET VB
– MS Office 2000 lub nowszy
(w tym: Word, Excel, Access, PowerPoint)
Linux z KDE – FreePascal (FPC 2.0) lub nowszy
– GCC 4.1.1 C/C++ lub nowszy
– OpenOffice i MySQL 5.0 lub nowszy

Widać, że MacOsy zostały z tej listy skreślone. Szkoda, bo jest to jeden z 3 najpopularniejszych Osów i nie dopuszczanie go na maturze jest nie całkiem sensowne (w końcu to nie wymóg, ale możliwość). Zgrupowano wszystkie pakiety MS Office, dobrze, bo już trudno się połapać, ale usunięto z listy Star Office. Co do tego pakietu się nie wypowiadam, bo nie znam za dobrze, warto by było jakby ktoś znający się wypowiedział, czy i dlaczego mógł on zostać wycofany. Z ogólnych rzeczy to widać jeszcze, że autorzy stwierdzili, że jeżeli Windows to tylko Office, a co z OpenOffice na Windowsy, który jest darmowy? Czy w obliczu problemów finansowych systemu oświaty to rozwiązanie nie jest w pełni opłacalne, tym bardziej, że OO osiągnął już dojrzałość jako pakiet biurowy?

Teraz przechodząc do programowania. Wypunktuję co widać z tego zestawienia:

1) Java nie jest dopuszczalna na maturze z informatyki (ani w 2005 roku ani w 2008)

Dziwi to o tyle, że jak już pisałem o tym wcześniej na blogu język ten jest najpopularniejszy, najwięcej jest ofert pracy dla osób znających ten język i jest najbardziej wszechstronny. Dlaczego nie można go zdawać zatem na maturze?

2) PHP nie jest dopuszczalne na maturze z informatyki (j.w.)

Ten język tworzenia stron internetowych też nie jest dopuszczalny na maturze od lat 3, a osiągnął ogromną popularność w Polsce i wiele osób zaczyna swoją przygodę z programowaniem właśnie w tym przyjemnym i efektownym języku programowania.

2) C# był dopuszczalny w 2005 a w 2008 już nie.

Język ten został wycofany i co dziwne Visual Studio .NET C++ jest dopuszczalny, chociaż nie jest to flagowy i dedykowany język dla platformy .NET. Dlaczego poza tym został wycofany w 2008 roku? Na to pytanie też nie ma odpowiedzi. Poza tym Visual Studio C# Express jest darmowy, istnieje też konkurencyjny darmowy, open sourceowy SharpDevelop, są duże społeczności tego języka (tak samo jak Javy). Pojawia się coraz więcej ofert pracy i ogólnie programowanie w C# jest łatwiejsze niż w czystym C++ i w starszych IDE. Jest zatem kilka argumentów za tym językiem na maturze, wszystkich nie wymieniam, bo nie znam kontrargumentów dla których język ten został wycofany.

3) Zmiany w dopuszczalnym oprogramowaniu są kosmetyczne

Po 3 lat wycofano C#, nie zauważono istnienia języka Java i języka PHP, ale za to można zauważyć, że autorzy uznali, że niekoniecznie musi być Pascal 7, ale może być Pascal 5.5. Przeważnie wersje się podwyższa albo szuka lepszego środowiska. W tym wypadku bieg tej rzeki został odwrócony? Cieszy za to na liście istnienie Free Pascala jako alternatywy dla naprawdę starego Pascala. Osobiście cieszy mnie też istnienie na liście VB.NET, bo sam kiedyś w tym pisałem w VB, a później w wersji .NET. Szkoda, że już dawno temu maturę zdawałem. Oprócz tego na liście jest Delphi, którego miłośników w Polsce też jest dużo. Uznano też, że Dev++ nie musi być w wersji 5.0, ale może być w 4.9.9.2 – kolejny krok wstecz, tym razem o 0.0.0.8 wersji.
Podsumowanie

Jest to już kolejny post z serii edukacji Informatyki w Polsce. Tak wygląda matura i jak widać tutaj też dużo by można było zrobić, żeby usprawnić edukację IT. Co do tego jest potrzebne? Może jakieś konsultacje? Otwarcie się ośrodków odpowiedzialnych za edukację na sugestie ekspertów, analizy rynku IT? Może w ten sposób możnaby usprawnić naukę IT i dostosowanie ich do potrzeb rynku? Jak już pisałem, na studiach też nie zawsze jest idealnie. Jeżeli ktoś idzie do szkoły średniej na np. profil matematyczno – informatyczny i uczy się na informatyce Pascala (4 lata) a następnie idzie na studia, gdzie uczy sie… znowu Pascala (ok. 2 lata), to traci 6 lat edukacji informatycznej, nie dziwi w tej sytuacji, że nauka programowania wymaga siedzenia po nocach i dokształcania się.

A może by tak wprowadzić zmiany, żeby pasjonaci programowania mogli uczyć się tego co jest potrzebne w zawodzie programisty w czasie zajęć w szkole średniej i na studiach? W ten sposób nie musieliby poświęcać tyle czasu po zajęciach na dokształcanie się i aktualizowanie ciągle swojej wiedzy poza murami ośrodków edukacji.

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Czytaj podobne  Prawa autorskie do przetłumaczonych napisów ma ich autor
Napisano w Varia Tagi:
10 comments on “Matura z informatyki
 1. k0b13r pisze:

  Hmmm, może DevC++ 4.9.9.2 a nie 5.0, bo wersja 5 to słabo działająca beta ? :>

  http://www.bloodshed.net/devcpp.html

  “Dev-C++ 5 (currently beta)”

 2. Pascal pisze:

  Z Delphi akurat nie cieszyłbym się. Środowisko odchodzi w zapomnienie.

 3. inc pisze:

  zauwaz ze pascala nie uczysz sie zeby go uzywac, tylko po to zeby poznac ogolna strukture programu, zasady rzadzace programowaniem i algorytmiczne myslenie. pascal wedlug mnie nadaje sie do tego najlepiej. napewno o wiele lepiej niz c

 4. ktostam pisze:

  Wiekszosc jezykow programowania ma skladnie zblizona do c. Chocby z tego powodu warto zaczynac nauke od c.
  Skladnia pascala jest mniej czytelna i rozwlekla, wiec nie rozumiem dlaczego mialby byc to lepszy jezyk do nauki.

 5. C# pisze:

  Chociazby dlatego, ze w C dosc ciezko operuje sie na lancuchach tekstowych…
  Prostote dzialania i pisania oraz ogolno pojeta skladnie daje np C#, wiec wydaje mi sie ze aplikacje konsolowe w tym jezyku dosc dobrze by sie nadawaly do nauczenia kogos o co loto.

 6. ktostam pisze:

  hmm… to, ze na maturze z informatyki nie ma C# czy tam Javy to jedno, ale nie zmienia to faktu, ze przeciez nauczyciele innych jezykow ucza w liceum. Choc nie ukrywam, ze Pascal przewaza, ale nie oszukujmy sie, edukacja informatyczna w liceum to jedynie wstep, przedsionek do tego, czego zaczniesz sie uczyc na studiach. Wiec dziwi mnie bardzo to, co napisales, ze przez 2 lata miales Pascala na uczelni…. ze tak powiem, jezus maria.. ja koncze studia na informatyce w Poznaniu i pascala nie mielismy w ogole, tylko jedna aplikacje w Delphi do napisania.. Oprocz tego to Java/C#/Python/ANSI C/C++ i jeszcze w bombe wiecej jezykow.. wiec ja zdecydowanie nie musialem siedziec po nocach i sie dokszalcac 😉

 7. Tomaszs pisze:

  Informatyka na Politechnice (?) w Poznaniu jest na pierwszych miejscach w rankingach w Polsce. Osobiście uważam, że nauka języka powinna zaczynać się od najbardziej czytelnego i takiego, gdzie jest najmniej tzw. szczegółów technicznych. Dlaczego? Dlatego, żeby nie zniechęcać ludzi do programowania. Także te kryteria spełnia poniekąd Pascal, Java, VB, C#. I piszę tutaj o liceach i technikach. W ten sposób można poświęcić więcej czasu na wyjaśnienie idei programowania a nie szczegóły implementacyjne.

 8. Gizmo pisze:

  “Java nie jest dopuszczalna na maturze z informatyki (ani w 2005 roku ani w 2008)
  (…)Dlaczego nie można go zdawać zatem na maturze?”

  Nie trzeba być geniuszem, by stwierdzić, że przy standardowych modułach javy można program łatwiej i szybciej utworzyć niż w pozostałych językach. Oto prosty przykład:
  java na wstępie umożliwia korzystanie z wyrażeń regularnych, co za razem powoduje, że zadania oparte na obsłudze tekstu stają się wręcz banalne. Gorzej sprawa wtedy ma się w przypadku pascala i cpp gdzie po prostu trzeba się ubrudzić.

  Generalnie patrząc na całość, można przyznać, że powstałaby wtedy nierówna walka o punkty, gdzie uczestnik korzystający z javy miałby przewagę nad innymi osobami.

 9. Tomaszs pisze:

  Gizmo,

  To samo można powiedzieć o VB albo Delphi, które jednak są dopuszczalne.

  Ale przy okazji zwróciłeś też uwagę na to, co powinno być uczone w ramach programowania.

  Czasy kiedy uczono na matematyce obsługi suwaka logarytmicznego już odeszły do przeszłości. Nikt nie korzysta w życiu codziennym z suwaka, więc umiejętność jego używania nie jest już potrzebna.

  A jak z programowaniem? Pascal zamiast Javy, zagnieżdżone IF-y zamiast wyrażeń regularnych? Czy to nie jest marnowanie czasu?

 10. Gizmo pisze:

  Myślę, że szkoda marnować atrament na omawianie ‘spartańskiej’ edukacji’ :_) i tego co warto uczyć, a czego nie. Chciałbym przedstawić swój punkt widzenia i wyrazić radość z obecnej sytuacji.

  Obserwując szkołę i moje poczynania przed klawiaturą, dochodzę do wniosku, że aktualny stan jest optymalny, a nawet wyborny. Szkoła nie narzuca mi specjalnych warunków, sam sobie jestem nauczycielem. Sam wybieram materiał, realizuje go i wykorzystuje z pełną satysfakcją. Nie jestem uzależniony od nauczyciela, moje poczynania ciągle idą do przodu. Ten fakt staje się paliwem i napędem do zdobycia kolejnego szczytu.

  Jak myślisz, lepiej by było gdyby na każdym panował stres cięższej informatyki? Nikt nie jest doskonały, a jazda po twardym gruncie nie jest wygodna i prędzej czy później może odebrać zapał w samodzielnej nauce.

  Wystarczy porównać choćby stan języka polskiego. W spisie lektur jest dość spory kawał chleba do zjedzenia. Czy ktokolwiek zada sobie trud, by ogarnąć materiał samodzielnie? Ja w to wątpię, tym bardziej, że po kilku dniach od przeczytania lektury trzeba brać się za następną.

  Potrzeba jest matką nowych rozwiązań, a nimi są klasyczne ściągi i streszczenia, które poprzez oszczędność czasu zyskują w nas zapotrzebowanie. Rezultat jest fatalny, bo przedmiot traktujemy jak niewolnictwo od którego chcemy uciec.

  Czy ten sam stan byłby dobry na lekcjach informatyki?

Menu