W drugiej i ostatniej częsci prezentuję zestaw programów (także w wiekszości darmowych), które mogą, ale nie muszą być przydatne dla programisty. Zależnie od tego czym się zajmuje.
Grafika
Przeglądarka graficzna, z podstawowymi funkcjami edycji, czyli: zmiana kontrastu, jasności, wbudowane filtry (można też dołączyć filtry np. Photoshopa), zmiana wielkości różnymi metodami, tryb operacji na wielu plikach naraz, tworzenie prezentacji ze zdjęć, skanowanie, drukowanie, zmiana formatu, wybieranie przezroczystości w GIF, obsługuje też filmy i dźwięki. Jest dostępna w wersji polskiej.
Edytor graficzny w pełnym tego słowa znaczeniu. Bezpłatny odpowiednik Photoshopa.
IcoFX
Darmowy program do edycji ikon. Pozwala robić półprzezroczyste ikony (działają od XP wzwyż), ma wbudowanych kilka efektów graficznych, intuicyjna obsługa. Na razie nie ma dostępnej wersji polskiej (może ktoś przetłumaczy?).
Dosyć nowy program graficzny. Obsługuje warstwy, posiada efekty graficzne, zapisuje historię wszystkich zmian, przez co można cofać wykonane operacje. Program jest open sourceowym projektem studentów Washington State Uniwersity napisanym w C#.
Video
Wydajny program do obróbki dźwięku i video. Możliwość łączenia różnych ścieżek, synchronizacji, dodawania efektów.
Program do nagrywania pulpitu, robienia z tego prezentacji. Można na bieżąco nagrywać instrukcje, albo umieszczać adnotacje. Utworzone filmiki można zapisywać w formacie flash.
Mały program do odtwarzania filmów. Obsługuje napisy, działa stabilnie, chociaż jego ostatnia wersja została wydana w 2001 roku.
Audio
Darmowy edytor dźwięku, open sourceowy. Ma bardzo duże możliwości edycyjne, czasem większe niż produkty komercyjne.
Open sourceowy, darmowy konwerter dźwięku. Obsługuje WAV, MP3, MP2, WMA8, Ogg i wiele innych. Wydajny i aktywnie rozwijany.
Kompresja
Darmowy kompresor posiadający swój bardzo dobry w testach format 7z, oprócz tego obsługuje ZIP, RAR, CAB i wszystkie te pozostałe formaty, których już nikt nie używa.
Integracja z Eksploratorem, przetłumaczony na język polski. Możliwość tworzenia samorozpakowujących się archiwów (format 7z).
Inne
Przydatny program do zarządzania płytami. Kataloguje wszystkie dane w tym opisy wewnętrzne programów, bibliotek, plików audio, zawartość archiwów, opisy stron internetowych, PDFów.
Program do montowania obrazów płyt. Poręczny, prosty w obsłudze, bezproblemowy w działaniu.
Program dla miłośników linii poleceń, Linuxowców i wszystkich osób, które tracą dużo czasu na uruchamianie różnych programów, plików i szukanie ich po dyskach. Program umieszcza małe okno na ekranie, w które można wpisać zdefiniowane wcześniej polecenie np. do otwarcia któregoś dokumentu, albo uruchomienia aplikacji. Standardowo zawiera zestaw kilkunastu komend.
Program ma ten sam co SlickRun, obsługuje skórki i ma inny sposób uruchamiania programów, zamiast definiować polecenia, korzysta z zawartości menu Start, aby określić co chcesz uruchomić. Uczy się.
Program dostępny w wersji polskiej do umieszczania notatek na pulpicie.
Program do nadzorowania wszystkich operacji wykonywanych na plikach w systemie.
Program do nadzorowania operacji na rejestrze.
Program do defragmentacji pliku pamięci wirtualnej. Możliwość ustawienia przy starcie systemu.
Zaawansowany odpowiednik Menadżera Zadań.
