Narzędzia programistyczne cz. 2

W drugiej i ostatniej częsci prezentuję zestaw programów (także w wiekszości darmowych), które mogą, ale nie muszą być przydatne dla programisty. Zależnie od tego czym się zajmuje.

Grafika

IrfanView

Przeglądarka graficzna, z podstawowymi funkcjami edycji, czyli: zmiana kontrastu, jasności, wbudowane filtry (można też dołączyć filtry np. Photoshopa), zmiana wielkości różnymi metodami, tryb operacji na wielu plikach naraz, tworzenie prezentacji ze zdjęć, skanowanie, drukowanie, zmiana formatu, wybieranie przezroczystości w GIF, obsługuje też filmy i dźwięki. Jest dostępna w wersji polskiej.

Gimp

Edytor graficzny w pełnym tego słowa znaczeniu. Bezpłatny odpowiednik Photoshopa.

IcoFX

Darmowy program do edycji ikon. Pozwala robić półprzezroczyste ikony (działają od XP wzwyż), ma wbudowanych kilka efektów graficznych, intuicyjna obsługa. Na razie nie ma dostępnej wersji polskiej (może ktoś przetłumaczy?).

Paint.NET

Dosyć nowy program graficzny. Obsługuje warstwy, posiada efekty graficzne, zapisuje historię wszystkich zmian, przez co można cofać wykonane operacje. Program jest open sourceowym projektem studentów Washington State Uniwersity napisanym w C#.

Video

DDClip

Wydajny program do obróbki dźwięku i video. Możliwość łączenia różnych ścieżek, synchronizacji, dodawania efektów.

CamStudio

Program do nagrywania pulpitu, robienia z tego prezentacji. Można na bieżąco nagrywać instrukcje, albo umieszczać adnotacje. Utworzone filmiki można zapisywać w formacie flash.

VPlayer

Mały program do odtwarzania filmów. Obsługuje napisy, działa stabilnie, chociaż jego ostatnia wersja została wydana w 2001 roku.

Audio

Audacity

Darmowy edytor dźwięku, open sourceowy. Ma bardzo duże możliwości edycyjne, czasem większe niż produkty komercyjne.

Czytaj podobne  Toster nerda miałby 25 przycisków

CDEx

Open sourceowy, darmowy konwerter dźwięku. Obsługuje WAV, MP3, MP2, WMA8, Ogg i wiele innych. Wydajny i aktywnie rozwijany.

Kompresja

7Zip

Darmowy kompresor posiadający swój bardzo dobry w testach format 7z, oprócz tego obsługuje ZIP, RAR, CAB i wszystkie te pozostałe formaty, których już nikt nie używa.

Integracja z Eksploratorem, przetłumaczony na język polski. Możliwość tworzenia samorozpakowujących się archiwów (format 7z).

Inne

Advanced Disc Catalog

Przydatny program do zarządzania płytami. Kataloguje wszystkie dane w tym opisy wewnętrzne programów, bibliotek, plików audio, zawartość archiwów, opisy stron internetowych, PDFów.

Daemon Tools

Program do montowania obrazów płyt. Poręczny, prosty w obsłudze, bezproblemowy w działaniu.

SlickRun

Program dla miłośników linii poleceń, Linuxowców i wszystkich osób, które tracą dużo czasu na uruchamianie różnych programów, plików i szukanie ich po dyskach. Program umieszcza małe okno na ekranie, w które można wpisać zdefiniowane wcześniej polecenie np. do otwarcia któregoś dokumentu, albo uruchomienia aplikacji. Standardowo zawiera zestaw kilkunastu komend.

Launchy

Program ma ten sam co SlickRun, obsługuje skórki i ma inny sposób uruchamiania programów, zamiast definiować polecenia, korzysta z zawartości menu Start, aby określić co chcesz uruchomić. Uczy się.

Stickies

Program dostępny w wersji polskiej do umieszczania notatek na pulpicie.

Filemon

Program do nadzorowania wszystkich operacji wykonywanych na plikach w systemie.

Regmon

Program do nadzorowania operacji na rejestrze.

PageDefrag

Program do defragmentacji pliku pamięci wirtualnej. Możliwość ustawienia przy starcie systemu.

Process Explorer

Zaawansowany odpowiednik Menadżera Zadań.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: ,

Menu