Nowości w SP1 do Visual Studio 2008 i .NET 3.5

Ponieważ w końcu udało mi się zainstalować SP 1 w wersji beta, podzielę się moimi pierwszymi wrażeniami z ich używania tj. Visual C# Express 2008 i .NET 3.5 SP1.

Z bardzo długiej listy na blogu Scotta Guthrie postarałem się wyłapać te części, które dotyczą projektowania aplikacji bez WPF. Po pominięciu wszystkich tych usprawnień dotyczących projektowania stron, asp.net, javascripta, Visual Basica.NET i WPF zostało mało. Niestety – naprawdę rozczarowująco mało. Widać, że kierunek w jakim będzie iść projektowanie aplikacji w VS to WPF.

Kliencki profil .NET Framework

Wybranie tego profilu oznacza, że w instalce znajdą się tylko biblioteki dotyczące aplikacji tj. Windows Forms i WPF. Nie znajdą się biblioteki dotyczące ASP, stron internetowych itd. czyli pełny zestaw, który nie zawsze jest potrzebny. Małe a cieszy 😉

Żeby to włączyć trzeba wybrać ‘Client-only Framework subset’.

Aktualizacja .NET-a

Za pomocą mechanizmu ClickOnce można zrobić instalkę, która zaktualizuje lub doinstaluje (z dołączonych plików albo z Internetu) biblioteki .NET-a. Jeżeli chodzi o ClickOnce, to dodano parę usprawnień. Po szczegółowy opis odsyłam do w.w. bloga. Co cieszy to rozszerzenie do Firefoxa pozwalające na obsługę mechanizmu ClickOnce.

Podkreślanie błędów sematycznych a’la Visual Basic

Nareszcie do C# przeniesiono funkcję, która według mnie powinna być pierwszą przeniesioną z VB. Chodzi o podkreślanie błędów bez kompilacji:

Tej funkcji brakowało mi od czasu, gdy przestałem pisać w VB. Teraz w momencie np. używania zmiennej, która nie została jeszcze zadeklarowana (jak wyżej) od razu podkreślany jest błąd, a po najechaniu kursorem na tą zmienną pojawia się błąd. Ten sam co na dole na Error List, błędów takich zgłaszanych jest więcej, a najważniejsze w tym jest to, że żeby zobaczyć ten błąd nie trzeba kompilować kodu!

Czytaj podobne  Kończę współpracę z Gronem

Debugowanie kodu LINQ

Tutaj dodano możliwość podejrzenia w czasie działania programu jakie zapytanie zostało wygenerowane na podstawie zapytania LINQ (np. To SQL). Oprócz tego jest możliwość podejrzenia (w końcu 😉 co zwraca LINQ, tak jak na poniższym obrazku w polu ‘Results View’:

Szkoda tylko, że LINQ wciąż sam w sobie jest słabo udokumentowany.

No i to by było na tyle. Service Pack nie jest miejscem na rewolucje. Ale na naprawianie błędów i dopracowywanie szczegółów. Oprócz SP1 jak widać w oknie Help -> About Microsoft… :

Zostało zainstalowanych 5 gorących poprawek 😉 opisanych tutaj:

czyli:

 • FIX: Using Graphics Method on DB Objects May Cause GPF/UAE
 • FIX: Error message when you compile a Visual C++ 2008 project: “Error C2471: cannot update program database”
 • FIX: You may encounter various problems when you try to generate type library information by using the Microsoft.VisualStudio.Shell.Interop.dll assembly in Visual Studio 2008
 • FIX: Error message when you try to use the Data Source Configuration Wizard together with an ODBC data source in Visual Studio 2008: “Procedures not supported”

Natomiast sam C# Express 2008 SP 1 Beta niesie ze sobą poprawki i usprawnienia opisane tutaj. Rzeczy, które nie zostały naprawione w gorących poprawkach dostępnych dotychczas to (cytujac):

 • IntelliSense does not show the extension methods that apply to generic type parameters.
 • The Using directive is not applied to both parts of a partial method if the Using directive is defined in different scopes.
 • The == operator and the != operator do not work correctly when the operators compare a nullable value type with itself and when the value is null.
 • Two lock statements in the same block may cause the compiler to crash.
 • When you call a generic interface method in expression trees, value types are boxed.
 • Object initializers for value types do not work correctly in expression trees.
 • Expression trees that have user-defined conversions do not work correctly.
 • Rename refactoring may cause Visual C# 2008 Express Edition to stop responding (hang).
 • Multiple issues occur when you compile the following code:

“default(T) ?? t”

 • The true operator and the false operator do not work correctly in expression trees when these operators are overloaded.
 • IntelliSense proposes read-only properties in object initializers.
 • The Remove Unused Usings command does not remove unbound using Language-Integrated Query (LINQ) statements.
 • When you press CTRL+ENTER or SHIFT+CTRL+ENTER in an XML comment, Visual Studio 2008 crashes.
 • The Debugger Visualizer template references the wrong version of the Microsoft.VisualStudio.DebuggerVisualizers assembly when an earlier version of Visual Studio is installed.

Widać więc, że prace mimo bety 1 dalej trwają. Z niecierpliwością czekam na pełną wersję SP1. Może dużo nowości nie będzie, ale każda poprawka w już i tak ‘prawie bardzo dobrym’ VS która zwiększy jego stabilność ułatwi życie programistom.

Przeczytaj też

Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
10 fiszek do nauki programowania w Pythonie Uczysz się programowania w Pythonie? Pobierz te 10 fiszek, które ułatwią Ci zapamiętanie funkcji wbudowanych* w Pythona! Programowanie potrafi ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , ,

Menu