Nowości w SP1 do Visual Studio 2008 i .NET 3.5

Ponieważ w końcu udało mi się zainstalować SP 1 w wersji beta, podzielę się moimi pierwszymi wrażeniami z ich używania tj. Visual C# Express 2008 i .NET 3.5 SP1.

Z bardzo długiej listy na blogu Scotta Guthrie postarałem się wyłapać te części, które dotyczą projektowania aplikacji bez WPF. Po pominięciu wszystkich tych usprawnień dotyczących projektowania stron, asp.net, javascripta, Visual Basica.NET i WPF zostało mało. Niestety – naprawdę rozczarowująco mało. Widać, że kierunek w jakim będzie iść projektowanie aplikacji w VS to WPF.

Kliencki profil .NET Framework

Wybranie tego profilu oznacza, że w instalce znajdą się tylko biblioteki dotyczące aplikacji tj. Windows Forms i WPF. Nie znajdą się biblioteki dotyczące ASP, stron internetowych itd. czyli pełny zestaw, który nie zawsze jest potrzebny. Małe a cieszy 😉

Żeby to włączyć trzeba wybrać ‘Client-only Framework subset’.

Aktualizacja .NET-a

Za pomocą mechanizmu ClickOnce można zrobić instalkę, która zaktualizuje lub doinstaluje (z dołączonych plików albo z Internetu) biblioteki .NET-a. Jeżeli chodzi o ClickOnce, to dodano parę usprawnień. Po szczegółowy opis odsyłam do w.w. bloga. Co cieszy to rozszerzenie do Firefoxa pozwalające na obsługę mechanizmu ClickOnce.

Podkreślanie błędów sematycznych a’la Visual Basic

Nareszcie do C# przeniesiono funkcję, która według mnie powinna być pierwszą przeniesioną z VB. Chodzi o podkreślanie błędów bez kompilacji:

Tej funkcji brakowało mi od czasu, gdy przestałem pisać w VB. Teraz w momencie np. używania zmiennej, która nie została jeszcze zadeklarowana (jak wyżej) od razu podkreślany jest błąd, a po najechaniu kursorem na tą zmienną pojawia się błąd. Ten sam co na dole na Error List, błędów takich zgłaszanych jest więcej, a najważniejsze w tym jest to, że żeby zobaczyć ten błąd nie trzeba kompilować kodu!

Czytaj podobne  Grupy dla adminów i programistów na Facebooku wolne od hejterów

Debugowanie kodu LINQ

Tutaj dodano możliwość podejrzenia w czasie działania programu jakie zapytanie zostało wygenerowane na podstawie zapytania LINQ (np. To SQL). Oprócz tego jest możliwość podejrzenia (w końcu 😉 co zwraca LINQ, tak jak na poniższym obrazku w polu ‘Results View’:

Szkoda tylko, że LINQ wciąż sam w sobie jest słabo udokumentowany.

No i to by było na tyle. Service Pack nie jest miejscem na rewolucje. Ale na naprawianie błędów i dopracowywanie szczegółów. Oprócz SP1 jak widać w oknie Help -> About Microsoft… :

Zostało zainstalowanych 5 gorących poprawek 😉 opisanych tutaj:

czyli:

 • FIX: Using Graphics Method on DB Objects May Cause GPF/UAE
 • FIX: Error message when you compile a Visual C++ 2008 project: “Error C2471: cannot update program database”
 • FIX: You may encounter various problems when you try to generate type library information by using the Microsoft.VisualStudio.Shell.Interop.dll assembly in Visual Studio 2008
 • FIX: Error message when you try to use the Data Source Configuration Wizard together with an ODBC data source in Visual Studio 2008: “Procedures not supported”

Natomiast sam C# Express 2008 SP 1 Beta niesie ze sobą poprawki i usprawnienia opisane tutaj. Rzeczy, które nie zostały naprawione w gorących poprawkach dostępnych dotychczas to (cytujac):

 • IntelliSense does not show the extension methods that apply to generic type parameters.
 • The Using directive is not applied to both parts of a partial method if the Using directive is defined in different scopes.
 • The == operator and the != operator do not work correctly when the operators compare a nullable value type with itself and when the value is null.
 • Two lock statements in the same block may cause the compiler to crash.
 • When you call a generic interface method in expression trees, value types are boxed.
 • Object initializers for value types do not work correctly in expression trees.
 • Expression trees that have user-defined conversions do not work correctly.
 • Rename refactoring may cause Visual C# 2008 Express Edition to stop responding (hang).
 • Multiple issues occur when you compile the following code:

“default(T) ?? t”

 • The true operator and the false operator do not work correctly in expression trees when these operators are overloaded.
 • IntelliSense proposes read-only properties in object initializers.
 • The Remove Unused Usings command does not remove unbound using Language-Integrated Query (LINQ) statements.
 • When you press CTRL+ENTER or SHIFT+CTRL+ENTER in an XML comment, Visual Studio 2008 crashes.
 • The Debugger Visualizer template references the wrong version of the Microsoft.VisualStudio.DebuggerVisualizers assembly when an earlier version of Visual Studio is installed.

Widać więc, że prace mimo bety 1 dalej trwają. Z niecierpliwością czekam na pełną wersję SP1. Może dużo nowości nie będzie, ale każda poprawka w już i tak ‘prawie bardzo dobrym’ VS która zwiększy jego stabilność ułatwi życie programistom.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , ,

Menu