Rząd wspiera Google

Ostatnie wydarzenia spowodowały, że postanowiłem napisać tego posta.

http://www.woomer.pl/news/rzad_da_google_3_16_mln_zl_na_nowe_miejsca_pracy

Otóż polski rząd postanowił wesprzeć 3 mln zł. inwestycje Google tj. centrum badawczo – rozwojowe i centrum operacyjne. W ten sposób rząd polski pieniądze z podatków nas wszystkich i polskich firm IT też wspiera inwestycje prywatnej, zagranicznej firmy jaką jest Google.

Nie mam nic przeciwko Google, wręcz przeciwnie z punktu widzenia osoby związanej z IT jej działania mi się podobają. Ale nie podoba mi się strategia wspierania zagranicznych firm. Zaczynając od hipermarketów, które nie muszą płacić podatków po właśnie takie inwestycje. Dlaczego?

Pierwszym z argumentów i tutaj na chwilę nawiążę do hipermarketów jest tworzenie nowych miejsc pracy. Realia są takie, że praca w hipermarketach to duża rotacja, bardzo bardzo niskie zarobki. Nie wiem czy jest to korzystne, żeby zagraniczne koncerny miały takie przywileje za tworzenie takich miejsc pracy.

Wracając natomiast do tworzenia miejsc pracy w IT przez zagraniczne firmy. Jak wygląda taka praca? Już powstało wiele blogów albo artykułów na ten temat i nie chciałbym tutaj tego przypominać. Jeżeli chodzi o Google to zapewne będzie to wyglądać inaczej i to jest plus. Google jest dobrym pracodawcą o czym też można dużo wyczytać. Ale…

Inwestując w te ośrodki prywatnej zagranicznej firmy rząd polski wspiera:

A) zatrudnianie przez zagraniczną firmę polskich specjalistów IT

B) utratę tych specjalistów na rzecz zagranicznych prywatnych firm

C) utratę wiedzy i wynalazczości informatycznej na rzecz zagranicy

Co będzie miała Polska z tego, że w polskim oddziale zagranicznej firmy zostaną zatrudnieni Polacy? To, że każde ich odkrycie, wynalazek czy innowacja będą w rękach tej zagranicznej spółki. Transfer wiedzy (w tym przykładzie, ale nie tylko) będzie przebiegał z Polski do USA. Polscy pracodawcy będą mieli jeszcze większe problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów.

Czytaj podobne  Pierwsze rozszerzenie do Opery 11

Nie wiem czy utworzenie nawet 1000 miejsc pracy jest warte tej ceny. W sytuacji gdy cały świat ma problemy z brakiem specjalistów w IT, polski rząd wspiera zatrudnianie ich przez zagraniczny koncern. Przy całej mojej sympatii dla Google jestem przeciwny tej inwestycji. Uważam, że pieniądze, które rząd wyda na ten cel zwróciłyby się wielokrotnie lepiej, gdyby zostały zainwestowane w polskie inwestycje.

A przedsięwzięć, którym do sukcesu brakuje tylko inwestycji jest dużo:

http://startups.pl/startups

Uważam, że zainwestowanie w polskie przedsięwzięcia byłoby o wiele lepsze i przyniosło lepsze rezultaty. Jednak rząd nadal nie potrafi zauważyć takiej drobnej, subtelnej wręcz różnicy: w IT nie są najważniejsze pieniądze, ale wynalazczość, innowacja i wiedza. Za wpompowanie trochę pieniędzy na własny użytek przez firmę zagraniczną, rząd dokłada do tego jeszcze i sprzedaje właśnie polską innowację i wiedzę za granicę.

Ale to nie koniec!

Co wzbudza wielki entuzjazm to wygrane Polaków w konkursach IT i wyjazdy na staże zagraniczne. Też się cieszę z tych sukcesów, bo dodają renomy naszemu kraju, ale w zamian za przedstawienie innowacyjnego pomysłu firma organizująca konkurs może wykorzystać ten pomysł na własne cele. Więc czy zawsze jest sens udziału w konkursach IT jeżeli wiążą się one z oddaniem komuś pomysłu, który może być wart o wiele więcej niż najnowsza konsola do gier?

Wyjazdy na staże zagraniczne – tutaj cieszyć się nie ma co też za bardzo. Po pierwsze po pierwsze osoby które wyjeżdżają na staże zagraniczne przeważnie zaliczają się do specjalistów, albo kandydatów na takich. Po drugie taki staż oznacza, że w kraju nikt nie ma co im zaoferować (?). Taka osoba prędzej zostanie za granicą, niż wróci tutaj, bo tutaj takich osób nikt nie próbuje nawet zatrzymać.

Czytaj podobne  Globalizacja aplikacji - nowy kierunek

Jeżeli chcesz wiedzieć co inni myślą o tej informacji zobacz tutaj:

http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=386

Nic dziwnego, że emigracja nie omija polskiego IT. Zagraniczne firmy nie muszą płacić podatku, a polskie muszą. Pieniądze z podatków polskich firm idą na wspieranie zagranicznych, konkurencyjnych firm. A polskie, nowe przedsięwzięcia nie mają siły przebicia bo nie mają pieniędzy. A jak ktoś już szuka inwestora to musi szukać go za granicą. Warto by było by osoby odpowiedzialne i mające wpływ na rozwój IT uświadomiły sobie, że nikt nie stawia centrów badawczych bezinteresownie. Nikt też w altruistycznym odruchu nie tworzy nowych miejsc pracy.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , ,

Menu