Standardy kształcenia na kierunku Informatyka

Dzisiaj zajmę się tematem tego, jakie wymogi ustawowe są nakładane na kierunek Informatyki w kontekście kogoś, kto chce zostać programistą.

Dokument ‘Standardy kształcenia, kierunek Informatyka, Studia pierwszego stopnia” można znaleźć tutaj i będę się na niego w tym poście powoływał.

Studia inżynierskie w tym dokumencie są opisane następująco:

“Absolwent studiów inżynierskich, podobnie jak absolwent studiów licencjackich,
powinien posiadaą wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień informatyki oraz
dodatkowo wiedzę i umiejętności techniczne z zakresu systemów informatycznych. Powinien
dobrze znaą zasady budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących,
systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych. Powinien posiadaą umiejętnośą
programowania komputerów i znaą zasady inżynierii oprogramowania w stopniu
umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych. Powinien mieą także
podstawową wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej i komunikacji
człowiek-komputer. Swoją wiedzę i umiejętności powinien umieą wykorzystaą w pracy
zawodowej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych.”

Z tego opisu wynika, że absolwent studiów w ciągu 3,5 roku powinien nadawać się na sprzętowca, administratora baz danych, sieci komputerowych, programistę i grafika.

Czy można w tak krótkim czasie nabyć umiejętności potrzebne w tych wszystkich dziedzinach? Poza tym ten wstęp mówi o komunikacji ‘człowiek – komputer’, a nie wspomina o komunikacji ‘człowiek – człowiek’, która to dla kogoś kto pracuje w Informatyce jest wręcz niezbędna! Jak bez takich umiejętności można rozmawiać z kimś kto zajmuje się inną dziedziną informatyki, z klientami, z użytkownikami, którzy nie muszą mieć kompletnie zielonego pojęcia o bazach relacyjnych, językach programowania ani o tym dlaczego ta przeklęta drukarka nie działa?

Czytaj podobne  Punkty integracji aplikacji na Grono.net

Poza tym jak można wyczytać w tym dokumencie znajomośc języka angielskiego jest tylko wskazana. W praktyce znajomość języka angielskiego to 2 umiejętność potrzebna do pracy programisty zaraz po umiejętności komunikacji międzyludzkiej.

Nie będę tutaj wnikał w szczegóły standardów kształcenia. Ale warto obejrzeć ten dokument i zobaczyć ile z przedmiotów i zagadnień tam zawartych jest potrzebnych do pracy jako programista.

Nie da się zrobić z Informatyki studiów, które będą kształcić na raz sieciowca, sprzętowca, bazodanowcy, grafika i programistę. Możliwe, że lepiej by było, żeby te dziedziny zostały wydzielone do oddzielnych kierunków.

W ten sposób zakres studiów interesujący grafika nie ograniczałby się do sposobów zapisu koloru, bazodanowcy do etapów normalizacji, sieciowca do warstw protokołu sieciowego, sprzętowca do budowy procesora 486, a programisty do algorytmu sortowania bąbelkowego.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , ,

Menu