Standardy kształcenia na kierunku Informatyka

Dzisiaj zajmę się tematem tego, jakie wymogi ustawowe są nakładane na kierunek Informatyki w kontekście kogoś, kto chce zostać programistą.

Dokument ‘Standardy kształcenia, kierunek Informatyka, Studia pierwszego stopnia” można znaleźć tutaj i będę się na niego w tym poście powoływał.

Studia inżynierskie w tym dokumencie są opisane następująco:

“Absolwent studiów inżynierskich, podobnie jak absolwent studiów licencjackich,
powinien posiadaą wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień informatyki oraz
dodatkowo wiedzę i umiejętności techniczne z zakresu systemów informatycznych. Powinien
dobrze znaą zasady budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących,
systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych. Powinien posiadaą umiejętnośą
programowania komputerów i znaą zasady inżynierii oprogramowania w stopniu
umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych. Powinien mieą także
podstawową wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej i komunikacji
człowiek-komputer. Swoją wiedzę i umiejętności powinien umieą wykorzystaą w pracy
zawodowej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych.”

Z tego opisu wynika, że absolwent studiów w ciągu 3,5 roku powinien nadawać się na sprzętowca, administratora baz danych, sieci komputerowych, programistę i grafika.

Czy można w tak krótkim czasie nabyć umiejętności potrzebne w tych wszystkich dziedzinach? Poza tym ten wstęp mówi o komunikacji ‘człowiek – komputer’, a nie wspomina o komunikacji ‘człowiek – człowiek’, która to dla kogoś kto pracuje w Informatyce jest wręcz niezbędna! Jak bez takich umiejętności można rozmawiać z kimś kto zajmuje się inną dziedziną informatyki, z klientami, z użytkownikami, którzy nie muszą mieć kompletnie zielonego pojęcia o bazach relacyjnych, językach programowania ani o tym dlaczego ta przeklęta drukarka nie działa?

Czytaj podobne  ABC Laptopów

Poza tym jak można wyczytać w tym dokumencie znajomośc języka angielskiego jest tylko wskazana. W praktyce znajomość języka angielskiego to 2 umiejętność potrzebna do pracy programisty zaraz po umiejętności komunikacji międzyludzkiej.

Nie będę tutaj wnikał w szczegóły standardów kształcenia. Ale warto obejrzeć ten dokument i zobaczyć ile z przedmiotów i zagadnień tam zawartych jest potrzebnych do pracy jako programista.

Nie da się zrobić z Informatyki studiów, które będą kształcić na raz sieciowca, sprzętowca, bazodanowcy, grafika i programistę. Możliwe, że lepiej by było, żeby te dziedziny zostały wydzielone do oddzielnych kierunków.

W ten sposób zakres studiów interesujący grafika nie ograniczałby się do sposobów zapisu koloru, bazodanowcy do etapów normalizacji, sieciowca do warstw protokołu sieciowego, sprzętowca do budowy procesora 486, a programisty do algorytmu sortowania bąbelkowego.

Przeczytaj też

Swiąteczne 2 za 1 w Helionie dla programistów i ni... Świąteczne 2za1 w Helionie. Do środy tysiące ebooków, książek i audiobooków. Kupujesz dwa, płacisz za jedno. Jedna z najlepszych akcji w ciągu rok...
55 ebooków programistycznych i nie tylko, które po... Ebookpoint zorganizował After Party z okazji urodzin i do końca dnia można jeszcze kupić super tanio ebooki. Poniżej moja toplista 55 ebooków programi...
55 ebooków programistycznych i nie tylko, które po... Ebookpoint zorganizował After Party z okazji urodzin i do końca dnia można jeszcze kupić super tanio ebooki. Poniżej moja toplista 55 ebooków programi...
21 000 ebooków (w tym programistyczne) od 6,90 do ... Tylko do jutra 21 000 ebooków (w tym programistyczne) od 6,90 zł. Wielka promocja Ebookpointa ruszyła z okazji 8 urodzin serwisu. Nawiązują...
Aktualności dla subskrybentów Przegląd aktualnych promocji dla programistów dla subskrybentów newslettera. Do końca dnia ebook Sieci komputerowe. Najczęstsze problemy ...
Napisano w Informatyka Tagi: , , , , ,