Wrażenia z MTS

Od 8 do 9 paźdzernika 2008 byłem pojawiłem się (zaprzeszły) na konferencji MTS, czyli konferencji poświęconej produktom Microsoftu. MTS odpowiada za Microsoft Technology Summit. Konferencja odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, różne źródła podają że było od 2600 do przeszło 3000 osób.

W sumie nie wiedziałem czego się spodziewać po tej konferencji, bo na tak olbrzymiej to jeszcze nie byłem, no i podziwiam osoby które prezentowały coś przed takim eksperckim gremium na tak wielkiej sali jak kongresowa. To musi być adrenalina. Ale audytorium też wspomagało prowadzących np. słaniem pocieszających SMSów w stylu “uda się”.

Co do jakości prezentacji to po każdej mam odczucie dowiedzenia się czegoś nowego , co jest odczuciem jakie chciałem uzyskać po tej konferencji. To że niektóre produkty są strasznie wolne, albo w trakcie prezentacji pojawiają się bugi i przeróżne problemy to normalna sprawa także na to w ogóle nie zwracałem uwagi. Zresztą, co to za prezentacja podczas której wszystko miałoby wyjść ok 🙂

Na temat konferencji wypowiedziało się już kilku blogowiczów także pozwolę sobie niżej podać linki do ich relacji coby można było wyrobić sobie pełne zdanie. Niektóre wpisy nie dotyczą samego MTS ale też imprez które miały miejsce w podobnej czasoprzestrzeni ;):

Jakub Binkowski – Wnioski po MTS 2008

Jacek Ciereszko – Podsumowanie Bloggers Underground i zdjęcia

Maciej Aniserowicz – Relacja z MTS 2008

Siranen Andrzej – MTS 2008 czyli Mega Totalne Sprzątanie 😉

Grzegorz Tworek – Czego nie lubimy na MTS

Łukasz Foks – “Speaker Idol” na MTS 2008

Tomasz Onyszko – 3 wpisy na temat konferencji

Piotr Leszczyński – MTS 2008

Czytaj podobne  Jeżeli to

Robert Stuczyński – I po MTS 2008

Bartek Szafko – Po MTS 2008

Tomasz Wiśniewski – MTS 2008

Wpisów i opinii jest więcej dlatego prosiłbym o linki na mejla albo w komentarzach. I mam jeszcze taką uwagę do blogerów przy okazji żeby umieszczali autorstwo i kontakt na blogach bo później są problemy.

Porobiłem na konferencji parę fotek, niestety w bardzo niskiej jakości. Oprócz tego jedno zdjęcie przedstawiające sposób montażu kabla do Internetu w akademiku w którym miałem niebywałą okazję nocować:

Jeżeli chodzi o otoczkę konferencji to: jedzenie było ok, było dużo kawy, herbaty, pepsi, drożdżówek, bułek także na catering nie można złego słowa powiedzieć. Obsługa też nadążała za wszystkim chociaż nie mieli przewagi liczebnej wobec uczestników 😉 Poruszanie się po tak dużym budynku jak Pałac Kultury i Nauki jest jednak niełatwe. Plansze w niektórych miejscach poprawiają orientację, ale są ślepe zaułki. Co ciekawe ta cała ogromna konferencja odbywała się w 1/4 podstawy Pałacu (?) Czy może się mylę?

Gadżet w postaci plecaka nie dał rady zniwelować negatywnych elementów konferencji czyli:

 1. Za małe przerwy między sesjami
  – poruszanie się między salami oddalonymi o kilometry w 5 minut
 2. Za dużo osób na metr kwadratowy
  – na konferencję trzeba było zaprosić mniej osób jednak
 3. Brak wskazywaczy miejsc
  – a później ludzie przeciskający się do wolnego miejsca pośrodku rzędu
 4. “Program firmy trzeciej”
  – z takiej konferencji nie dowiesz się ani nic dobrego o konkurencji ani o pomocnych programach, nawet jeżeli wspomagają używanie produktów Microsoftu
Czytaj podobne  A inne systemy operacyjne?

Te powyższe to są takie, które mi się nasunęły od razu na myśl. Na pewno jeszcze tam jakieś drobne rzeczy by można było znaleźć. Ale zbliżając się do końca tego posta: takie konferencje nie są przeznaczone do tego żeby zobaczyć czy produkty Microsoftu są lepsze od innych, czy mają to co potrzebujemy, czy powinniśmy je wybrać a nie produkty konkurencji, to nie jest też konferencja która powie Ci czy dany produkt jest szybszy i wydajniejszy. Pewnie o to chodzi organizatorom. Ale tak nie jest!

Na konferencje takie jak MTS przychodzą ludzie związani już z produktami MS. Osoby te już same się przekonały w różny sposób o tym że dany produkt jest na tyle ok, że można go używać. Dlatego takie osoby mogą być trochę zawiedzione tym, że sesje zamiast elementów technicznych zawierają dużo marketingowej papki. Jest to jakiś ułamek prezentacji, jakiś procent.

Dlatego osoby które rozważają wybór technologii idąc na taką konferencję mogą odnieść wrażenie że wszystko już jest gotowe, że wszystko działa, że to jest tanie, szybkie i wydajne. Niestety w jakiejś mierze mija się to z prawdą. I w związku z tym nie kierowałbym się w swoich wyborach strategicznych informacjami z takiej konferencji.

Osoby które znają technologie, idą na konferencję żeby dowiedzieć się co nowego zostało dorzucone, co jeszcze można zrobić czego nie można było zrobić wcześniej. W końcu czy producent wymyślił już jakieś fajne rozwiązanie problemu z którym się borykamy w już trwającym projekcie, albo w czasie przechodzenia do kolejnego. Wtedy wiadomo czego brakowało, co zostało dodane i czy dobrze zostało dodane.

Dla tych osób, czyli osób już zaznajomionych z daną technologią, część marketingowa prezentacji jest stratą czasu. Taka osoba nie potrzebuje przekonywania że dana funkcja jest super, bo jest super. Albo że jest super, bo konkurencja tego nie ma. Nawet nie potrzebuje przekonywania że wszystko działa w błysku oka. Bo wiadomo że na czystej instalacji bez żadnych danych itd. wszystko działa idealnie szybko.

Czytaj podobne  10 najlepszych książek do nauki programowania w Java

Z kolei konkurs “Speaker Idol” był przykładem tego że w te kilka minut można opowiedzieć coś ciekawego. W krótkim czasie można zawrzeć masę informacji przydatnych dla użytkownika danego produktu. I tu należą się gratulacje dla wszystkich uczestników, bo występ w sali cateringowej przy tak licznej publiczności i w takim hałasie musiał być wyzwaniem. Mam nadzieję że nie tylko zwycięzca Speaker Idola ale też pozostali uczestnicy tego konkursu wystąpią za rok i że ich prezentacje, tak jak te krótkie, będą bliższe technologii niż marketingu.

Na szczęście minusy które wymieniłem powyżej stanowiły jakiś drobny ułamek całej konferencji i cieszę się że miałem okazję się tam zjawić.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
One comment on “Wrażenia z MTS
 1. Marisha pisze:

  Хорошая подборка материалов

Menu