Royal Pingdom opublikowało raport z analizy TOP 100 blogów z Technorati. W raporcie tym znajdują się wykresy i analizy dotyczące wielkości stron głównych, ich struktur i czasów ładowania.
Autorzy raportu zbadali 100 blogów najwyżej ocenianych na Technorati. Pierwsze liczby dotyczą wielkości strony głównej bloga. Czyli tej która pojawia się po otwarciu strony bloga. Średnia jej wielkość to 934 KB, 35% blogów ma większą stronę główną niż 1 MB. 26% ma mniejszą niż 500 KB. 39% ma pomiędzy 500 a 1000 KB. Z ciekawości sprawdziłem blog Polishwords – okazało się że zajmuje jedynie 404 KB. To dosyć dobry wynik.
35% blogów o wielkości powyżej 1 MB może mieć trudności z ładowaniem się u nas. Polska jeżeli chodzi o szybkość internetu nie jest w czołówce światowej. Rok temu podobno byliśmy na 9 miejscu z szybkością podobną do Kanady – 8 Mb/s. Takie łącze wystarczy więc do przeglądania dużej liczby blogów. Jednak pamiętać należy, że jak w przypadku większości statystyk opartych o klasyczną średnią, mniejszość z większym wynikiem, dominuje większość z mniejszym wynikiem.
Czyli po polsku – minął rok, a liczba osób z takim Internetem w Polsce jest stosunkowo mała. Inne badanie (też nie do końca miarodajne) czyli ZDNet podaje, że mamy średnio 5 Mb/s, ale mediana to już 1, Mb/s. Tej medianie wierzę najbardziej. Dlatego można przyjąć, że 35% blogów będzie ładować się dłużej niż sekundę (zakładając idealne łącze).
Następna analiza w raporcie dotyczy podziału treści strony głównej. Większość, bo 61,5% blogów to obrazki. Nic w tym dziwnego, jeżeli wziąć pod uwagę, że część blogów jest z natury swojej bogato ilustrowana (celebryci, politycy itp.). U nas jeszcze chyba nie powstał prawdziwy, duży Celebrity blog. Warto też zwrócić uwagę, że skrypty to aż 17,3% stron. Z tego wynika, że wygodniej jest autorom dawać gotowe, ciężkie rozwiązania niż zamawiać zoptymalizowane i dostosowane do potrzeb skrypty – programiści JavaScript – zła wiadomość, blogi nie nadają się na klientów indywidualnych 🙂
Średnio blog ma 63 obrazki na stronie głównej. Ilość ogromna, widać że warto dodawać obrazki, aby uatrakcyjnić swój przekaz. Ale warto też je kompresować, aby nie narazić się na za duże obciążenie łącza serwera.
Średnio blogi zawierają też 9 skryptów. Wiadomo, wszystkie te dodatki na blogi to oddzielne skrypty itd. co prowadzi do tego, że zajmują one aż 17,3% blogów. Niestety raport nie podaje jakie skrypty cieszą się największą popularnością.
Dalej autorzy raportu podają, że przy średnio 1,7 Mb/s szybkości Internetu w Polsce, blog z TOP 100 Technorati ładuje się ok. 5 sekund (przy idealnym łączu). A że łącze nie jest nigdy idealne, więc ten czas można spokojnie pomnożyć raz 2 albo 3. Mamy więc sytuację w której blogi muszą z TOP 100 muszą mieć naprawdę ciekawą treść jeżeli użytkownicy nie uciekają po 15 sekundach. Dodam, że 15 sekund w Internecie to wieczność. Średni Internauta w tym czasie potrafi zamknąć 10 zakładek, zrobić 5 ruchów w szachy popijając kawą i sprawdzając pocztę jednocześnie. Założę się że TOP 100 Technorati u nas by nie miało szans – po prostu inna specyfika (jeszcze).
Na koniec autorzy dają wskazówki dla autorów blogów, które cytuję poniżej:
- optymalizuj obrazki – mniejsza rozdzielczość, mniejsza ilość kolorów, większa kompresja
- używaj mniej obrazków. Nadmiar obrazków nie jest dobry dla Twojego bloga
- sprawdź czy wszystkie skrypty na blogu są na prawdę potrzebne
- postaraj się połączyć ze sobą te skrypty które się da w jeden
- dołącz do blogu skrypty, które ładujesz z zewnętrznych źródeł
Ja dodam do tego moje obserwacje:
- nie hostuj obrazków na niepewnych, wolnych hostingach – lepiej u siebie
- wszystkie zewnętrzne skrypty umieszczaj jak najbardziej na końcu bloga
- nie przesadzaj z widgetami i dodatkami społecznościowymi
Powyższe informacje i rady są pomocne przy dopieszczaniu bloga.
