10 rad jak zacząć pisać i mieć z tego przyjemność

Zaraz dowiesz jak zacząć przygodę z pisaniem tak, aby rozwijać swoje umiejętności i czerpać z tego przyjemność. Jesteś gotowy? No to zapraszam do lektury!

1. Aby pisać po prostu pisz

E.B. White, autor pracujący dla New Yorkera odbierając Narodowy Medal dla Literatury powiedział, że “Odwaga pisarza może go łatwo zawieść… podziwiam każdego kto ma jaja, żeby cokolwiek pisać”. Każdy z nas umie pisać, ale z różnych powodów wstydzi się tego tak jak publicznych występów. Aby to przezwyciężyć po prostu zacznij pisać. Napisz tytuł, jedno zdanie, wróć, dopisz drugie zdanie. Nic nie przychodzi od razu.

2. Umów się z samym sobą

Masz pracę, rodzinę, dzieci i inne obowiązki? Każdy je ma. Sienkiewicz, Żeromski i Prus byli guwernerami (męskimi nianiami + korepetytorami), Reymont dróżnikiem, ale każdy z nich znajdował czas na pisanie, aby w końcu zostać zawodowym pisarzem. A dzisiaj jest znacznie łatwiej pisać – bez metrów brulionu i litrów atramentu.

Nie odkładaj pisania na kiedyś. W ten sposób nigdy nic nie zrobisz. Zamiast tego zapisz sobie w kalendarzu kiedy będziesz pisał. Zapisz datę, godzinę i czas. Określ ten czas tak aby nie był w konflikcie z Twoimi innymi zadaniami, ale nie skreślaj tego czasu zaraz gdy dojdzie Ci inne zadanie. Jeżeli już określisz taki czas, kiedy nadejdzie, usiądź i weź się za robotę.Poświęć nawet te pół godziny dziennie na pisanie albo na naukę pisania.

3. Pisz regularnie

Jak powiedział Mick Jagger “musisz śpiewać codziennie, żeby rozwinąć się tak, by być, no wiesz, Niesamowicie Błyskotliwym”. Nie oznacza to, że musisz pisać codziennie posta, ale żebyś na czynności związane z pisaniem poświęcał regularnie i codziennie czas.

Czytaj podobne  27 sposobów na wystraszenie znajomych w #Halloween 2013

Jak pisze Atul Gawande “możliwe, że najważniejszą umiejętnością jest umiejętność regularnego ćwiczenia”. Na pisanie wybieraj swój najlepszą porę – nie kiedy już prawie śpisz, albo rano jeżeli nie lubisz poranków. Korzystaj z przerwy obiadowej w pracy albo jeżeli sam ustalasz sobie grafik – wydziel w nim czas. Nie 5 godzin, nie 2 godziny, ale 30 minut dziennie. Tyle wystarczy.

Jeżeli oglądasz telewizję, przeglądasz Naszą Klasę albo grasz w gry internetowe oznacza to, że masz dużo czasu który możesz zagospodarować kreatywniej. Zrezygnuj z którejś z tych czynności, albo ją ogranicz, tak aby mieć czas na coś co sprawi Ci o wiele więcej przyjemności – na pisanie. Takie jest życie, nikt nie ma wystarczająco dużo czasu na wszystko. Sztuka polega na takim gospodarowaniu, aby poświęcać czas na to co rzeczywiście chcemy robić, a nie na to, co nam go po prostu kradnie.

Nie rezygnuj z tego, co Cię inspiruje!

4. Nie czekaj na inspirację, sam ją przyciągnij

Parafrazując powiedzenie Tonniego Morrisona “Jeżeli istnieje post, który na prawdę chciałbyś przeczytać, ale nie został jeszcze napisany, to Ty musisz go napisać”.

Jeżeli masz problem z wymyśleniem tematu zapewne wstrzymujesz się przed czymś. Daj spokój – co chwilę Twoje myśli skupiają się na jakimś temacie! Możesz uruchomić swój mięsień kreatywności przez rozmowę ze znajomym, korespondencję mejlową, czytanie tekstów, publikacji, książek, artykułów i innych blogów. Jak pisze Judy Reeves “pisanie to w 20% inspiracja, a w 80% pot”. Nie czekaj więc na inspirację. Dostarczając sobie nowych wrażeń, emocji i wiedzy spowodujesz, że inspiracja sama Cię znajdzie.

Czytaj podobne  10 porad jak nauczyć się lepiej pisać

Niedawno w drogę do Warszawy wziąłem ze sobą pewną ciekawą książkę . Zainspirowała mnie do spisania 50 pomysłów dotyczących mojej strony internetowej. Ostatecznie wszystkie te pomysły przez następne miesiące realizowałem. Teraz korzystam z każdej okazji, żeby jeździć pociągami z książką w ręku i nie żałuję, jeżeli nie dokończę jej czytać.

Kiedy przemknie Ci przez głowę jakiś pomysł zanotuj go. Możesz do tego potrzebować małego notesu, który zmieści się w kieszeni i ułamanego ołówka. Wyobraź sobie, że szybko przemykające myśli są jak ziarna, które rzucone na żyzną ziemię i podlane urosną w dorodną jabłoń dającą smaczne owoce.

5. Komunikuj się z ludźmi

Jednym ze sposobów, aby sprawić, że blog będzie oryginalny jest cytowanie wypowiedzi osób z którymi bezpośrednio korespondujesz i które oczywiście się na to zgodziły. Poza tym rozmawianie z innymi to dobry sposób na zdobywanie wiedzy. Nie rezygnuj z komunikacji na rzecz pisania. Rozmawiaj, pisz mejle, dzwoń i spotykaj się z ludźmi, kiedy tylko możesz.

6. Korzystaj ze słownika ortograficznego, tezaurusa i przewodnika po stylu

Słowniki są dostępne online, niektóre programy jak Firefox same podkreślają błędy. Do sprawdzania błędów ortograficznych i gramatycznych w języku polskim najlepiej nadaje się pakiet Open Office z dodatkiem Language Tool.

Natomiast przewodnik po stylu (ang. style guide) to poradnik jak pisać poprawnie tekst na określone potrzeby. Takie poradniki mają większe redakcje np. BBC albo Wiadomości24. Więcej takich poradników znajdziesz na Wikipedii w poddziale “For journalists”.

7. Pisz w edytorze tekstu

Pisząc w edytorze tekstu możesz zapewnić sobie lepsze narzędzia (patrz pkt. 6) i większy komfort pracy niż w nawet najlepszym edytorze internetowym. Poza tym ustrzeżesz się strat z powodu przerw w dostępie do Internetu i zawieszeń się przeglądarki internetowej.

8. Nie bój się edytowania

Pierwsza powieść Grishama została odrzucona, a później powstał na jej kanwie film. Nie przejmuj się zbytnio, gdy pierwsze próby nie wyjdą najlepiej. Nie bój się edytować swoich postów przed publikacją. Szkice służą do poszukiwania tematu, krystalizowania myśli, zbierania materiałów. Edytuj, usuwaj partie tekstu aż osiągniesz zen blogowania.

9. Ucz się pisać

Kreatywne pisanie nie jest zdolnością nabytą. Pisząc bloga z czasem zaczniesz uczyć się pewnych reguł. Jednak nie wszystkie dasz radę odkryć samemu. Dlatego ucz się aktywnie, czytaj artykuły na ten temat, szukaj książek. Mówię poważnie – i to nie książek dotyczących blogów, ale pisarstwa w ogóle. Unikniesz w ten sposób pułapek zastawionych na początkujących.

Czytaj podobne  8 porad jak znaleźć piosenkę i jej nazwę

Zapisz się na warsztaty i wykłady na temat pisarstwa. Czytaj teksty ulubionych blogerów – rozkładaj je na fragmenty, zdania. Spróbuj wychwycić z nich strukturę, styl i triki, które stosuje autor. Zanotuj je sobie, aby w przyszłości móc je wykorzystać w swojej pracy.

10. A kiedy masz blokadę

Jeden albo dwa posty na tydzień wystarczą. Nikt nie wymaga od Ciebie pisać codziennie, chyba że chcesz prowadzić blog o najświeższych aktualnościach. Lepiej poświęć więcej czasu na dopracowanie każdego posta zgodnie z tymi zasadami. Nie wypalaj się pisaniem, na początku każdy ma duże ambicje, ale trzeba je pogodzić z prozą życia.

Blokada może dotknąć każdego. To normalne. Ostatnio przez pół miesiąca nie opublikowałem żadnego posta.

Aby zapobiec takim sytuacjom obserwuj, co sprawia, że lepiej motywujesz się do pisania. Czy to jest ulubione miejsce do pisania?  Ulubiony notatnik? Muzyka? A może przedtem wykonujesz jakiś rytuał? Zrobienie sobie kawy i wysypanie na talerzyk ciastek? Obojętnie co to jest, poznanie siebie pozwala stosować takie sposoby świadomie, aby być w strefie.

I co dalej?

W następnej części tej serii opowiem więcej jak zachęcić czytelników do odwiedzania bloga.

A teraz: Pisz, pisz, pisz!

Przeczytaj też

Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju? Jeśli chcesz wiedzieć jak zobacz jakie jest 9 metod, które mogą Ci w tym pomóc! Popatrz...
Który telefon wybrać? 10 rad, co wziąć pod uwagę!... Co jakiś czas zmieniamy telefony, np. gdy kończy się umowa. Czym się kierować, aby następny telefon był jak najlepszy? Dowiedz się teraz! 1. Bate...
Jak zdać prawo jazdy? Chcesz wiedzieć jak zdać? Dowiesz się z tego tekstu. Niedawno zdawałem prawo jazdy, więc stwierdziłem, że podzielę się moimi radami odnośnie tego j...
Odzyskanie pamięci z katalogu system Androida Dowiedz się jak odzyskać pamięć z katalogu system i cache. Mam Wildfire S. Po zainstalowaniu CyanogenMod 9 okazało się, że jak wywalę niepotrzebne ...
Komplet 7 poradników na #Halloween 2013: dekoracje... Kompletny zestaw 7 poradników na Halloween 2013: dekoracje, pomysły, inspiracje, przepisy, przebrania. Przygotuj się na Halloween 2013! Prz...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , ,
9 comments on “10 rad jak zacząć pisać i mieć z tego przyjemność
 1. Renata pisze:

  Przeczytałam i rozumiem,bo super napisane…ale ja tak bardzo chciałabym napisac książkę nawet o sobie.Proszę o pomoc!

 2. Jak mogę Ci pomoc?

 3. Renata pisze:

  Nie wiem jak zacząc?

 4. A czy do tej pory pisalas juz cos wlasnego? Np pamietnik?

 5. Renata pisze:

  Pamiętnik to nie ale co roku prowadzę taki kalendarz i wszystko każdego prawie dnia zapisuję.

 6. Rozumiem. A czy masz pomysł co byś chciała teraz napisać?

 7. Renata pisze:

  Chciałabym opisac całe swoje życie bo innego pomysłu narazie nie mam.Mam nawet tytuł-Zakompleksiona.
  A czym się dokł.zajmujesz i gzie mieszkasz jeśli można wiedziec?Pozdrawiam serdecznie.

 8. Ano to chyba trudno tak od razu wybrać formę i zdarzenia do opisania. Wpierw by trzeba pewnie było zebrać materiał- spisać wszystko a później to porządkować bo forma pewnie też będzie odzwierciedlać to jakie to życie do tej pory było. Co o tym myślisz? Ps. Trudne pytanie. Zajmuje się ogólnie mówiąc pisaniem kodu i tekstu.

 9. Renata pisze:

  To co robimy p.Tomku?

Menu