6 pytań w sprawie odsiebie.com

Policja dolnośląska umieściła oficjalny komunikat w związku z zatrzymaniem twórców odsiebie.com. Przedstawiam aktualne informacje na temat tego wydarzenia, linki do komentarzy blogerów, informacje w mediach i moje pytania w tej sprawie.

Wczoraj

Wczorajsze reakcje były wywołane informacją z forum potwierdziły się (lakoniczną ale jednak) wiadomością na stronach policji. Reakcja była niesamowita – wykopowicze wyciągnęli tą informację na wierzch, została ona wykopana przeszło 600 razy (gratulacje). Następnie zaczęto szukać więcej informacji i pojawiły się pierwsze komentarze. Oprócz mojego wypowiedział się też serwis Vagla, VBeta, KonradG, Webowy, Yagbu, Blog KW, Paolo, 5 Władza i wiele innych do których proszę o linki w komentarzach.

Jeżeli chodzi o serwisy newsowe  to informowały o tym: Webhosting, Dziennik Internautów, Internet Standard, Dobre Programy, PCLab, Interaktywnie, OSnews i Gazeta (za Dziennikiem Internautów), Chip, Media2, PRW. Później informacja poszła “w świat”.

Ciekawsze materiały jakie znalazłem na temat tego wydarzenia: zdjęcie z zatrzymania “groźnego administratora” (?) , wcześniejszy wywiad w którym autor odsiebie.com mówi o tym jak walczy z piractwem. Artur Kurasiński za to pół żartem pół serio wskazuje inne wielkie serwisy, które też mogłyby pojawić się na celowniku policji.

Autorzy zastanawiali się czy twórcy odsiebie.com są rzeczywiście winni, czy informacje są prawdziwe, czy zamknięcie odsiebie.com nie jest wynikiem przenosin na nowe serwery itd. Informacja policji wprowadziła tylko dodatkowy chaos i FUD ponieważ nie było informacji o jaki serwis chodzi i czy strona została zablokowana przez policję. Zastanawia jaki był powód opóźniania udostępnienia tej informacji do dzisiaj kiedy została zwołana konferencja prasowa.

W trakcie wczoraj o wydarzeniu poinformowały właściwie wszystkie media.

Dzisiaj

Dzisiaj o 10.00 została zwołana konferencja prasowa a na stronach policji dostępny jest nowy, pełniejszy komunikat. Potwierdza on informacje z wczoraj.

Można w nim wyczytać m.in., że według policji świadczenie usług hostingowych to przyjmowanie i umożliwianie pobierania oprogramowania oraz paserstwo:

Policjanci zatrzymali administratorów portalu hostingowego. Sprawcy przyjmowali nielegalne oprogramowanie a następnie umożliwiali pobieranie go innym osobom.

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarcza Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwóch mieszkańców Wrocławia w wieku 21 i 41 lat, podejrzanych o paserstwo nielegalnych plików i programów.

Oraz że portal został zablokowany, ale nie wiadomo czy za zgodą sądu:

Portal został zablokowany. Po zatrzymaniu osób portal został przez funkcjonariuszy zablokowany.

A ponadto że:

Wszystkie dane znajdowały się na serwerach zagranicznych, natomiast ruchem plików na tych serwerach zarządzała strona zarejestrowana w Polsce.

Czy to znaczy że domena .com została zarejestrowana w Polsce? Czy może chodzi o coś innego?

Czytaj podobne  Dostawca internetu - czy może łamać prawa człowieka?

Najciekawszy fragment, który poniekąd tłumaczy zatrzymanie:

Jak ustalili policjanci administratorzy nie podjęli żadnych działań mających na celu ograniczenie przestępczego procederu.

Z tym nie można się zgodzić, ponieważ na stronie był dostępny formularz Abuse do zgłaszania plików łamiących prawa autorskie.  A Michał w komentarzu na jednym z blogów przypomniał, że chociaż w Polsce nie ma DMCA i notice i takedown, to jest jego odpowiednik:

W Polsce nie ma DMCA, jest za to ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną: http://www.lex.com.pl/bap/student/Dz.U.2002.144.1204.htmlW punkcie 14 jest taki oto zapis: “Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.”

Stąd też powstaje pytanie czy właściciel odsiebie.com blokował dostęp do materiałów w serwisie na żądanie właścicieli praw autorskich. Jeśli tak nie było, to ma duży problem…

Co stoi według mnie w sprzeczności (jak to brzmi) z “nie podejmowaniem żadnych działań”. No chyba że admini nie reagowali na zgłoszenia “notice and takedown”.

Podczas przeszukania miejsc zamieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację, przenośne dyski pamięci, płyty z pirackim oprogramowaniem oraz komputer.

Z tego zdania można wyczytać, że pirackie oprogramowanie znaleziono na płytach. Pojawia się pytanie czy to nie były backupy danych z serwerów. W ogóle nacisk na oprogramowanie w tej informacji może wskazywać na to, że to jakiś producent oprogramowania wniósł sprawę przeciwko odsiebie.com. Czy może sprawa została wszczęta z urzędu?

Czytaj podobne  Jak praktycznie bronić swoich praw w Internecie

Autorzy odsiebie.com na razie wstrzymują się od komentarzy i powiedzieli z tego co słyszałem wczoraj w radiu, że nie czują się winni.

Podsumowanie

Podsumowując pojawiło się kilka pytań na które chciałbym poznać odpowiedzi w tym temacie:

1. Jakich zaniedbań dopuścili się admini odsiebie.com w sprawie zwalczania pirackich plików i jak inne strony tego typu powinny działać aby nie dopuszczać się takich zaniedbań?

Odp. Według policji nie wykasowali wszystkich materiałów z listy od  FOTA.

2. Czy policja miała prawo samemu zamknąć stronę odsiebie.com czy też miała wyrok sądu nakazujący to?

Odp: Na wniosek prokuratury.

3. Czy każdego twórcę każdego portalu udostępniającego możliwość wgrania plików można nazwać paserem i osobą “przyjmującą” oprogramowanie, filmy itp. co tylko znajdzie się w tych danych?

4. Czy policja sama wszczęła postępowanie czy na podstawie wniesionej sprawy?

Odp: Na wniosek użytkowników (?) i  dysponentów praw autorskich.

5. Czy płyty CD zawierały backupy danych z serwerów czy inne oprogramowanie?

6. Jeżeli w całej sprawie chodzi o zdobycie informacji o użytkownikach udostępniających utwory bez zgody autorów to czy nie mogła zrobić tego w bardziej cywilizowany sposób np. przez nakaz sądowy o wydanie tych danych?

Pytanie już raczej nieaktualne.

Niestety do tej pory ani policja ani nikt inny nie jest w stanie dać odpowiedzi na te ważne pytania. Poza tym oczywiście mam nadzieję, że w temacie wypowiedzą się osoby bardziej kompetentne od strony prawnej.

Ciekaw jestem szczególnie odpowiedzi na pierwsze pytanie, która może mieć ogromne znaczenie dla wszystkich, którzy chcą udostępniać usługi hostingowe w Polsce.

Jeżeli chodzi o użytkowników którzy udostępniali dane bez zgody twórców to chyba nie muszę tłumaczyć jaka ciąży na nich odpowiedzialność. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, więc nie będę tutaj polemizował na ten temat.

Czytaj podobne  Raport Mediny do kosza

Jak już pisałem w poprzednim poście ten temat nie jest do końca zgodny z tematyką mojego bloga. Dotyczy on jednak wielu wielu serwisów działających w Polsce. Chcę poznać odpowiedzi na powyższe pytania, aby wiedzieć jak działać legalnie. Nie jestem prawnikiem, ale muszę prawo przestrzegać, co naturalnie stawia mnie w sytuacji osoby zainteresowanej tym tematem.

A przeglądanie milionów plików i sprawdzanie praw autorskich do każdego jest tak absurdalne, że chyba nikt nie posunie się do zaproponowania takiego rozwiązania pozostałym dostawcom usług hostingowych. Zresztą (przekraczając granie absurdu i popadając w skrajność) jak miałoby to wyglądać? Każdy uploader miałby wysyłać zaświadczenie urzędowe o prawach autorskich do pliku albo pisemną zgodę na udostępnianie od autora ze znaczkiem skarbowym? 🙂

A teraz na poważnie: jak zapewnić legalność i ciągłość działania usług hostingowych jeżeli policja potrafi z dnia na dzień zamknąć serwis znajdujący się w TOP 20 (?) stron w Polsce?

UPDATE:

DobreProgramy udały się na konferencję policji. Zachęcam do przeczytania. Zaktualizowałem pytania umieszczając odpowiedzi ze strony policji. Chciałbym jeszcze tylko zaznaczyć, że póki co jest to tylko odpowiedź jednej ze stron. Na razie brak informacji z drugiej strony czyli od twórców odsiebie.com.

UPDATE 2:

Artykuł prawdopodobnie wycofany z Gazeta.pl niedawno.

Przeczytaj też

Zaczyna się internetowa rewolucja a Ty jesteś jej ... Telewizja, kino i muzyka upadają. Tylko Ty jesteś w stanie zmienić ten stan rzeczy. Masz wszystko co jest potrzebne, żeby rozpocząć internetową rewolu...
Ochrona danych osobowych, która nikogo nie chroni ... Jakiś czas temu testowałem Freshmaila. Jest to narzędzie online do wysyłania newsletterów. Zaskoczyło mnie jak duże wymogi są tam dotyczące hasła. Has...
Wikileaks i wojny medialne Dzisiaj trochę offowo, o WikiLeaks i wojnach medialnych jakich doświadczamy w ostatnich tygodniach. My żyjąc sobie tutaj w pokojowych warunkach od ...
Podatek od piractwa i kserowania – już wiem ... Czy zdarzyło Ci się kopiować książki podczas studiów? Albo nagrywać na pendrive albo płytę DVD film albo muzykę bez zgody autora? Bardzo wielu ludzi t...
Piractwo a pożytki dla twórców Tydzień temu udostępniłem video kurs w sieci Torrent. O zgrozo - myślą ci z Was którzy są twórcami, przecież to siedlisko piractwa. I z pewnością maci...
Napisano w Prawo Tagi: , , , , , , ,
One comment on “6 pytań w sprawie odsiebie.com
  1. aven121 pisze:

    mam nadzieje że odsiebie powróci! – i tylko na to czekam!