7 rad jak przyśpieszyć Eclipse PDT

Standardowo Eclipse PDT jest tak wolny, że notatnik się przy nim zacina. Tak wolny, że można przy nim zasnąć, obudzić i poczekać spokojnie aż sen z oczu spadnie. Z tego posta dowiesz się jak przyśpieszyć Eclipse PDT. Uwaga! Przyśpieszamy żółwia!

Eclipse PDT to edytor PHP, HTML i JavaScript. Niestety jego twórcy niczym barokowi artyści nie zastanawiają się nad wydajnością ani wygodą użytkownika dowalając kolejne nikomu niepotrzebne funkcje, które zjadają pamięć.  O czym pisałem już w minipoście “Usability a Open Source“. Ostatnio do tego stopnia, że po wycięciu wyrazu za pomocą CTRL+X czekałem 30 sekund na reakcję.

To skłoniło mnie do zebrania w jednym miejscu porad jak przyśpieszyć to środowisko programistyczne.

1. Wyczyść projekt

Wybierz z menu Project -> Clean. Po dłuższej pracy z projektem może to przyśpieszyć działanie oprogramowania.

2. Wyłącz inne programy

Eclipse niestety musi zabierać określoną ilość pamięci. Postaraj się pozamykać niepotrzebne aplikacje. Ale bez przesady, bo najczęściej wina leży po stronie Eclipse.

3. Zamknij niepotrzebne zakładki

Masz otwartych kilkanaście zakładek – pozamykaj je. Mogą zabrać trochę pamięci i spowolnić reakcje ze strony GUI.

4. Odpraw asystenta

Automatyczny asystent często bywa pomocny, ale pojawiając się w trakcie pisania rozprasza i spowalnia reaktywność GUI. Aby opóźnić jego pojawianie się zmień ustawienie Auto-Activation w Window – Preferences – PHP – Editor – CodeAssist – AutoActivation.

5. Wyłącz automatyczne budowanie projektu

Opcja ta jest dostępna w menu Project (na samym dole). Wyłączy ona automatyczne budowanie projektu np. podczas wysyłania danych do repozytorium, przez co zyskasz zmarnowane minuty.

Czytaj podobne  Jak napisać wtyczkę do Google Chrome?

6. Wyłącz raportowanie błędów w czasie pisania

Raportowanie błędów jest dobre, ale ponieważ programiści Eclipse jeszcze nie postarali się z optymalizacją środowiska, wyłącz je. Będzie dalej dostępne, ale nie będzie przeszkadzać Ci w pisaniu kodu. Aby to zrobić wejdź w General – Editors – Structured Text Editors i odznacz opcję “Report problem as you type”.

7. Wyłącz walidatory albo zmień środowisko

Ostateczna opcja. Jeżeli powyższe rady nie podziałają masz 3 wyjścia:

 • Kupno lepszego komputera
 • Zmianę środowiska PHP
 • Wyłączenie walidatorów

Walidatory to druga po podkreślaniu składni opcja, która sprawia że Eclipse PDT da się lubić. Bez niej – no cóż… statek bez masztu bez gniazda daleko nie dopłynie. Walidatory sprawdzają kod języka PHP, HTML i Javascript pod względem składni i poprawności.

Jeżeli wyłączysz te opcje dużo stracisz, ale rozważ czy czas nie jest jednak cenniejszy od walidacji.

Po tych ostrzeżeniach podaję miejsce gdzie są walidatory:

Wejdź w Properties – Validators i wybierz “Suspend all validators” aby odzyskać władzę nad swoim komputerem.

Podsumowanie

Możliwe że w następnych wersjach środowiska programiści przyłożą się do wydajności, ale na razie niestety tak nie jest.

Życzę, aby kolejne wersje były lepsze i aby ten poradnik szybko stał  się nieaktualny.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , , ,
3 comments on “7 rad jak przyśpieszyć Eclipse PDT
 1. Natt pisze:

  Rady odnośnie przyspieszania Eclipsa typu: wyłącz inne programy i/lub kup lepszego kompa są mniej więcej tyle samo warte, co pomoc Windowsa (sprawdź czy urządzenie jest podpięte do prądu). A co z odchudzaniem samego Eclipsa, pozbywaniem się zbędnych Perspektyw, wyrzucaniem zbędnych pluginów. Z całym szacunkiem, ten poradnik jest o o-kant-pośladków rozbić…

 2. Tomaszs pisze:

  @Natt – O dziwo masz rację, od tego posta minęło trochę czasu, a ja dalej mam problem z wydajnością Eclipse. Nawet zapisałem sobie, żeby 2 część tego poradnika napisać. Także wkrótce napiszę o perspektywach, pluginach i nie tylko. Tylko nie zgodzę się, żeby wymiana komputera była złą radą. Na pewno byłoby to szybsze rozwiązanie niż ręcznie wyłączać to czego twórcy nie potrafili zoptymalizować 🙂 pzdr.

 3. Peper pisze:

  Rada 8 : Ściągnij Netbeans dla PHP

Menu