API Grona to duża szansa dla młodych programistów i grafików

2 miesiące temu Grono udostępniło platformę aplikacyjną pozwalając zewnętrznym programistom na pisanie własnych aplikacji. Jak wygląda sytuacja po tych dwóch miesiącach? Najpopularniejszą 3 aplikacje to Prezenty (57 330 użytkowników), później Hug4You (52 529) i Ciekawe Cytaty (32 752). Prezenty pozwalają wysyłać prezenty jak na Naszej Klasie, ale za darmo, Hug4You to prosta aplikacja pozwalająca po prostu przytulić któregoś gronowicza, a Ciekawe Cytaty to rozwijana przez gronowiczów baza cytatów znanych postaci historycznych i kultury masowej.

W sumie aplikacji jest już 23. Można podzielić je na kilka rodzajów: są aplikacje „natywne” Grona czyli Prezenty, Imprezy, Ankiety, Ogłoszenia, Gry i Randki. Każdy jest zapisany do nich, więc nie da się określić liczby ich użytkowników. Drugą kategorią są aplikacje powiązane z jakąś istniejącą stroną www. Mamy więc: Roflcopter (żarty informatyczne), Oferty.net (ogłoszenia z nieruchomościami) i Alletrendy (porównywarka cen). W sumie te aplikacje mają prawie 8 tysięcy użytkowników. Nie jest to duża liczba. Wygląda na to, że na razie twórcy stron mają problem ze znalezieniem usług, które byłyby przydatne gronowiczom i jednocześnie czerpały korzyści z możliwości społecznościowych jakie daje API Grona.

Trzecią i najszerszą kategorią są aplikacje użytkowe, które mają różne cele i zadania:

Spikeria służy do prowadzenia czatu głosowego, Bramka SMS do wysyłania darmowych smsów, ale obecnie tylko do Plusa, a Gronocast do słuchania podcastów.

Następnie aplikacje typu Q&A – Zadaj pytanie (a’a pytamy.pl) i kobieca wersja pod nazwą Samosia (a’la samosia.pl). Do bezpośrednich interakcji oprócz wysyłania prezentów można kogoś przytulić (Hug4You) albo wysłać mu zalot (Zalotniś).

Jeżeli chodzi o polecanie ciekawych treści dostępna jest aplikacja Ciekawe cytaty i Śmieszne teksty (a’la bash.org). Jeżeli chodzi o zdjęcia mamy możliwość ich oceny w Hot or Not (a’la hotornot.com), Eurolol – polecanie zabawnych zdjęć i filmów i Foto – Quest – zabawa polegająca na realizowaniu fotograficznych zadań specjalnych.

Czytaj podobne  Punkty integracji aplikacji na Grono.net

Liczność tej kategorii wpływa na liczbę ich użytkowników, która waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy w zależności od aplikacji.

Ta część jest dla programistów

Z informacjami prasowymi różnie bywa. Jednego dnia ktoś coś ogłasza, a drugiego okazuje się, że usługa zostaje zamknięta. Jednak API Grona po 2 miesiącach ma się dobrze i rozwija się. Niedawno dodano serwer REST, który pozwala pobrać listę znajomych użytkownika (grono.friends.get ) i informacje z jego profilu (grono.users.getInfo).

Kolejną nowalijką jest świeża funkcja dodawania specjalnego przycisku do profilu użytkownika. Dzięki temu od razu z tego miejsca można przejść po kliknięciu „Wyślij prezent” do aplikacji z prezentami i wybrać ten odpowiedni dla danej osoby. Przenosi to środek ciężkości z aplikacji na gronowiczów, co jest bardzo pro-społecznościowym zabiegiem.

Jeżeli chodzi o dokumentację to niewiele się zmieniło. W pewnych momentach jest jeszcze myląca (np. ta część w której grono_sig) trzeba przetworzyć, żeby móc przekazać do serwera REST jako klucz autoryzacji. W każdym bądź razie dostałem informację, że będą zmiany w dokumentacji i możliwe, że mnie one już się nie przydadzą, ale następnym programistom uczestniczącym w projekcie owszem.

Na Gronie (takie forum) API można zadawać pytania dotyczące API. Zaangażowani programiści i twórcy Grona chętnie odpowiadają i podpowiadają.

Marcin Chyłek napisał bibliotekę do obsługi API Grona w języku PHP. Co ciekawe kod jest udostępniony na wolnej, open sourceowej licencji MIT, co sprawia, że zastanawiam się nad udziałem w projekcie. Przydałby się jeszcze podobny projekt dla ASP, w którym przecież też można  tworzyć appki dla Grona. Nie mówiąc już o innych językach webowych.

Czytaj podobne  Koszty konserwacji oprogramowania

Jeżeli chodzi o bieżące uciążliwości to jak już pisałem wcześniej – nie ma na razie możliwości udostępnienia aplikacji wąskiej grupie gronowiczów – testerów, którzy by wypróbowali aplikację i znaleźli błędy przed zaprzątaniem głowy moderatorom Grona.

Dodam może jeszcze, że o ile aplikacje nie mogą być komercyjne, to jest możliwość umieszczania w nich reklam. W związku z czym nie dość, że można napisać ciekawą aplikację, zdobyć użytkowników bez żadnej reklamy to jeszcze zarobić na umieszczeniu reklam. Chociaż nie próbowałem tego jeszcze i nie mam żadnych informacji na temat skuteczności.

Pisanie aplikacji na Grono ma niski próg wejścia, póki co wystarczy zwykły serwer Apache, nawet pod ekstremalne aplikacje, które może pisać każdy.

Koniec części dla programistów

Pisanie aplikacji dla Grona może być więc ekscytujące z programistycznego punktu widzenia. Jest to zupełnie co innego niż pisanie aplikacji G2G (Geek 2 Geek) albo G2P (Geek 2 Professor) :). Problem sprowadza się tutaj do trafnego zidentyfikowania potrzeb społeczności i ich zaspokojenia. Nie wiem czy można znaleźć bardziej realistyczny „poligon” do działań programistycznych. Jest jeszcze Facebook, ale jego API jest równie rozbudowane co skomplikowane, a liczba aplikacji chyba już dorównuje liczbie użytkowników. W tym tłumie trudno się wybić – na Gronie jest to wciąż możliwe.

Osobiście ostatnio eksperymentuję z edytorem skórek, które można udostępniać gronowiczom. Nie mam co prawda talentu graficznego, ale ostatnio udało mi się stworzyć ciekawą skórkę z tapetą w formie ziaren kawy. Także tutaj pojawia się możliwość realizacji dla grafików: dobre skórki są używane przez tysiące osób.

A już wkrótce na Gronie pojawi się 3 aplikacja mojego autorstwa. Bardziej rozbudowana niż wszystko co pisałem do tej pory.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , , , , ,
3 comments on “API Grona to duża szansa dla młodych programistów i grafików
  1. RudeDude pisze:

    Mam wrażenie, że aplikacje na Gronie są słabo promowane i tylko nowo pojawiająca się aplikacja cieszy się dużą oglądalnością na poziomie kilku tysięcy osób w ciągu dobry. Przykładowo Zadaj pytanie odwiedza dziennie od 200-300 osób. Podobnie Samosia. Natomiast Eurolol ma mniej niż 100 osób w ciągu dnia. Nie są to zbyt rewelacyjne liczby. Ciekawe jak jest w przypadku aplikacji, które mają kilkadziesiąt tysięcy użytkowników?

  2. Jeśli to się stanie – Wniosek o upadłość Grono.NET – to raczej nie będzie tej szansy….

  3. Tomaszs pisze:

    @Paweł Łukasik

    Dzięki za info. Na szczęście wniosek o upadłość został wycofany 🙂

Menu