Aplikacja do Grona w 3 krokach – niemożliwe?

Logo GronaNiedawno pisałem jak stworzyć aplikację dla Facebooka, 4 dni temu Mariusz Jasiński napisał, że Grono również stworzyło API i udostępniło programistom. Napisałem więc prostą aplikację, aby pokazać jak to się robi. Aplikacja nazywa się „Ciekawe cytaty” i pozwala dodać wybrany cytat wraz ze zdjęciem autora do swoich aktualności.

To co? Aplikacja na Grono? Proszę bardzo, „pokazuję i objaśniam”:

1. Tworzymy aplikację

Żeby to zrobić trzeba wejść w „Aplikacje” na górnej, pozytywnej belce Grona a następnie wybieramy ”Dodaj swoją aplikację” i przycisk „Utwórz aplikację”. Zostaniemy przekierowani na stronę dokumentacji dla developerów. Na razie jednak interesuje nas tylko link „rejestracja jako developer” w którym możemy dołączyć do grona developerów Web 2.0.

Po rejestracji, z tego okna możemy dodać nową aplikację przez wybranie „Dodaj” obok „Aplikacja” w dziale „Dodaj usługę”.

W formularz wpisujemy nazwę aplikacji. W canvas url wpisujemy jaki adres ma mieć nasza aplikacja. Dla aplikacji „Ciekawe cytaty” ustawiłem canvas url na ciekawe_cytaty, przez co adres aplikacji przybrał ostatecznie postać: grono.net/dev/app/ciekawe_cytaty/.

Adres zwrotny określa gdzie na naszym serwerze WWW umieścimy aplikację. Podobnie jak aplikację do Facebooka umieściłem ją na serwerze Polishwords, tylko że w podfolderze grono, przez co jej adres to http://www.polishwords.com.pl/grono.

W pole regulamin wpisujemy adres regulaminu. Na początek można tam jakikolwiek adres.

Abyś tylko Ty widział aplikację ustaw status na „Aktywna tylko dla dewelopera”. W ten sposób możesz testować aplikację bez narażania użytkowników na nieprzyjemności tego etapu.

Czytaj podobne  5 zasad użytkowości (ang. usability)

Kiedy dodasz już aplikację przydałoby się umieścić jej pliki na serwerze WWW.

Aplikacja "Ciekawe cytaty" w akcji

2. Wrzucamy aplikację na serwer WWW

Aby stworzyć startową aplikację wystarczy że umieścisz na serwerze WWW plik np. index.php, który zawiera echo „Test”. Po wejściu na adres grono.net/dev/app/twój_canvas_url powinieneś zobaczyć napis „Test”.

Podzielę się jednak tutaj przykładem zaczerpniętym z dokumentacji API Grona. Powiedzmy, że chciałbyś dodać do aktywności użytkownika zdjęcie z jakimś tekstem. Oto przykład:

<grono:publish-overlay>
 <grono:overlay-content>
  <grono:content-title
    value="Stworzyłem pierwszą aplikację na Grono"
    href="http://adres_twojej_aplikacji"/>
  <grono:content-description
    value ="Dzięki, utworzyłem pierwszą aplikację na Grono"/>
  <grono:content-image_url value="http://strona.pl/obr.jpg"/>
 </grono:overlay-content>
</grono:publish-overlay>

Umieszczenie tego kodu w index.php spowoduje pojawienie się okna ze zdjęciem, tytułem i opisem. Użytkownik będzie mógł naciskając przycisk „OK” dodać tą informację do aktualności na swoim profilu na Gronie. Oprócz tego może skomentować tą aktualność. Pogrubione fragmenty odpowiadają poszczególnym sekcjom tego okna.

3. Pokaż aplikację światu

Kiedy napiszesz i przetestujesz aplikację możesz ją zgłosić do moderacji. Po pierwsze zmień status aplikacji na „Aktywna” a następnie na dole okna ustawień aplikacji wybierz „Zgłoś do moderacji”. W ten sposób aplikacja trafi do moderatorów, a kiedy zostanie zatwierdzona pojawi się w katalogu aplikacji Grona i 2 000 000 jego użytkowników będzie mogło ją poznać.

4. Moje wrażenia

Jak ostatnio pisałem Grono ma jeszcze trochę pracy nad zwiększeniem wygody developerów, ale szczerze mówiąc byłem zaskoczony gotowymi komponentami, które oferuje Grono. Facebook co prawda oferuje o wiele bardziej rozbudowane API, ale Grono za to skupia się na najczęściej używanych funkcjach i narzędziach.

Mam wrażenie że autorzy tego serwisu też poświęcili dużo czasu aby te najczęściej używane komponenty uczynić łatwiejszymi w obsłudze. Dlatego pisanie aplikacji dla Grona jest moim zdaniem łatwiejsze od pisania do Facebooka, ale zaznaczam, że Grono musi przygotować więcej dokumentacji, instrukcji krok po kroku i tutoriali. Tego jest jeszcze stanowczo za mało.

Czytaj podobne  Pokolenie informatyczne

Ale kierunek jaki przyjęło Grono jest słuszny i warto zaznaczyć, że żaden inny serwis tej skali w Polsce nie udostępnił do tej pory platformy dla deweloperów i programistów. Grono po odświeżeniu layoutu i przebudowie wraca na tory!

I to dosyć szybkie bo w porównaniu z Facebookiem wydajność tego serwisu społecznościowego jest według mnie o wiele większa, co zapewne zauważa tysiąc Internautów rejestrujących się każdego dnia na tej stronie.

No i jeszcze raz zachęcam do wypróbowania aplikacji “Ciekawe cytaty“.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Menu