Diagram pełnego środowiska programisty PHP

W poście prezentuję pełne środowisko developerskie PHP w którym kiedyś rozwijałem stronę. Co sądzisz o tym schemacie, czy czegoś na nim brakuje? A moze masz własne pomysły jak poszczególne etapy projektu powinny być realizowane?

Na poniższym obrazku przedstawiłem przykładowe środowisko pojedynczego webdevelopera:

webdeveloperka

Jak widać mamy tutaj podział na kilka obszarów:

  • Obszar programowania
  • Obszar kontroli wersji
  • Obszar testowania
  • Obszar produkcyjny
  • (Obszar dokumentacji)

Obszar programowania

Dla programisty PHP takim środowiskiem jest Eclipse PDT. Programowanie polega na zmianie plików PHP oraz bazy danych. W tym poście nie będzie jednak temat baz danych poruszany.

Obszar kontroli wersji

Jako kontrola wersji może posłużyć SVN + Tortoise SVN (+ Subversive do Eclipse PDT). Za pomocą wybrania Commita wszystkie zmiany programisty trafiają na zewnętrzny serwer kontroli wersji, gdzie pliki są zabezpieczone. Takim serwerem może być np. strona Unfuddle.com. Jeżeli dołączy więcej programistów można małym kosztem objąć ich wszystkich kontrolą wersji.

Obszar testowania

Po napisaniu nowej wersji programu czas wrzucić go na stronę. W tym celu dobrze jest mieć specjalny podkatalog na wersję beta np. mojastrona.com/beta. Warto by było też zadbać o to, żeby proces wysyłania nowej wersji na serwer odbywał się za jednym naciśnięciem przycisku, aby nie zniechęcało to przed wykonywaniem wystarczająco często tego procesu.

Oprócz tego potrzebne jest narzędzie do komunikacji z testerami strony (wynajętymi albo użytkownikami). Do tego może posłużyć uservoice.com. Można tam dodawać sugestie i głosować na najlepsze.

Czytaj podobne  Standardy kształcenia na kierunku Informatyka

Kolejne przydatne narzędzie to takie, które by organizowało nam listę zadań, które uznaliśmy za ważne do wykonania (nasz wewnętrzny system). Do tego może posłużyć RememberTheMilk albo już dedykowany Trac.

Obszar produkcyjny

Kiedy wersja jest już wytestowana, wrzucamy ją na głowną stronę. Ta operacja też powinna być wykonywana za jednym klikiem.

Obszar dokumentacji

Obszar dokumentacji nie jest wyszczególniony na rysunku. Mimo dodatkowego nakładu czasu potrzebnego na przygotowanie dokumentacji warto to robić. Dlatego, że pisząc samemu projekt stracisz niezmiernie dużo czasu żeby później wdrożyć kolejnego programistę. Mając dokumentację drugi i kolejni programiści szybciej wejdą w projekt i będą mogli to zrobić w czasie, kiedy Ty będziesz też dalej rozwijał stronę.

Czas poświęcony kiedy jest względny spokój zwróci się podczas wzrostu popularności strony, kiedy będzie trzeba w szybkim czasie naprawiać i dostosowywać stronę do potrzeb nowych użytkowników i wszystkich problemów z tym związanych (wydajność, skalowalność, błędy, luki itd.).

Podsumowanie

Wiem, że ten post nie wyczerpuje tematu. Ma on za zadanie zachęcić o przemyślenia jak chcesz zrealizować powyższe procesy w swojej pracy. Możliwe że u Ciebie ten diagram będzie wyglądał inaczej, jeżeli tak, polecam serwis pdcliparts.org, gdzie można znaleźć kliparty potrzebne do zrealizowania takiego diagramu.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , , ,
One comment on “Diagram pełnego środowiska programisty PHP
  1. palik pisze:

    tak dla porządku – chodzi o http://www.pdclipart.org/ (bez ‘s’)

    sam niewiele programuję, raczej opieram się o gotowe CMSy, a to co robiłem sam było na tyle małe, że nie wymagało svn ani takich wygibasów 🙂

Menu