Dokumentacje API popularnych mikroblogów, Grona i Delicious

Podczas prac nad Szybkośli miałem okazję poznać bliżej API 5 mikroblogów, Grona i Delicious. Przedstawiam linki do dokumentacji API i różnice między nimi jeżeli chodzi o najprostszą funkcjonalność – wysyłanie wiadomości.

Poniżej porównanie wysyłania wiadomości przez API popularnych mikroblogów: Pingera, Flakera, Twittera, Blipa, na serwis Grono, Spinacz i na serwis zakładkowy Delicious.

API

Wygląda na to, że nasze otwarte API dało naszym klientom niespotykaną kontrolę nad ich życiem i pozwoliło przejąć władzę nad przeznaczeniem. Dlatego proszę wyłącz je.

Pinger

Dodawanie wiadomości odbywa się przez adres http://a.pinger.pl/auth_add_message.xml. Brak limitu długości wiadomości. Parametr wiadomości to “text”. Autoryzacja loginem i hasłem.

Flaker

Dodawanie wiadomości odbywa się przez adres http://api.flaker.pl/api/type:submit. Limit wiadomości to 1000 znaków. Parametr wiadomości to “text”. Autoryzacja loginem i hasłem.

Twitter

Dodawanie wiadomości odbywa się przez adres http://twitter.com/statuses/update.xml. Limit wiadomości to 140 znaków. Parametr wiadomości to “status”. Autoryzacja loginem i hasłem albo kluczem.

Blip

Dodawanie wiadomości odbywa się przez adres http://api.blip.pl/updates. Limit wiadomości to 150 znaków. Parametr wiadomości to “body”. Autoryzacja loginem i hasłem.

Grono

Dodawanie wiadomości odbywa się przez adres http://grono.net/api2/status/set/. Brak limitu długości wiadomości. Parametr wiadomości to “status”. Autoryzacja kluczem (“___cook”).

Spinacz

Dodawanie wiadomości odbywa się przez adres http://spinacz.pl/feeds/add.json. Limit wiadomości to 160 znaków. Parametr wiadomości to “status”. Autoryzacja kluczem (“HASH”).

Delicious

Dodawanie wiadomości odbywa się przez adres https://api.del.icio.us/v1/posts/add?. Brak limitu długości wiadomości. Parametr wiadomości to “description”, do tego url na adres linka i tags na tagi opisujące link. Autoryzacja loginem i hasłem.

Czytaj podobne  Aktualizacja rozmiaru JAR w pliku JAD

Wnioski:

Porównanie API miniblogów, Grona i Delicious

Jeżeli chodzi o API mikroblogów i dwóch pozostałych serwisów w tym zestawieniu widać, że nie ma żadnego standardu nazewnictwa metod API. Metoda dodawania wiadomości w każdym serwisie nazywa się inaczej. Różnice w długościach wiadomości są w przypadku Twittera, Blipa i Spinacza są nieistotne i nie mają znaczenia dla zwykłego użytkownika. Nie mają one najmniejszego sensu.

Pinger nazywany częściej miniblogiem zasłużył na to miano maksymalną długością tekstu. Użytkownicy korzystają zazwyczaj z mniejszej ilości znaków. Nazywanie Pingera miniblogiem jest problematyczne.

Parametr dodawania wiadomości jest spójny tylko w przypadku Twittera, Grona i Spinacza. Pinger i Flaker nazywają status “textem”, dla Blipa jest to “body” a dla Delicious “description”.

Największe bezpieczeństwo oferują Twitter, Spinacz, Grono autoryzując zapytania kluczem. Pozostałe serwisy autoryzują wywołania API loginem i hasłem.

UPDATE (30.10.2009)

Jak informuje Tomasz Wójcikowski (podziękowania) Pinger też już wspiera autoryzację przez Klucz API. Można zdobyć go pod tym adresem: http://twojnick.pinger.pl/wiecej/api kiedy jesteś zalogowany oczywiście.

Podczas prac nad Szybkośli miałem okazję poznać bliżej API 5 mikroblogów, Grona i Delicious. Przedstawiam linki do dokumentacji API i różnice między nimi jeżeli chodzi o najprostszą funkcjonalność – wysyłanie wiadomości.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , ,
2 comments on “Dokumentacje API popularnych mikroblogów, Grona i Delicious
  1. firem pisze:

    Pinger też umożliwia autoryzację uprzednio wygenerowanym kluczem.

  2. Tom pisze:

    O, to dobra wiadomość!

Menu