Domeny internetowe

Domeny internetowe

Tytuł: Domeny internetowe
Autor: Maciej Dutko
Język: Polski

“Mawia się, że dobra domena jest jak atrakcyjna lokalizacja w centrum miasta” – tak zaczyna się książka Macieja Dutko – eksperta e-handlu, który zdradza ciekawe fakty związane z rynkiem domen jednocześnie doradzając jak wybrać dobrą domenę na swoje potrzeby. Książka jako jedna z nielicznych porusza też kwestię domen ze znakami diakrytycznymi, co pokazuje jak aktualne tematy możesz w niej znaleźć.

Maciej Dutko jest ekspertem od e-handlu i e-commerce. Założył studium e-handlu i prowadzi szkolenia dla sprzedawców internetowych dla największego serwisu aukcyjnego w tej części Europy.

Daleko mi do bycia miłośnikiem pretensjonalnego, akademickiego stylu pisania. Nie lubię tekstów zawierających takie sformułowania jak “wszyscy wiedzą”, “powszechnie znany”, “uznany ekspert”, “pewnie wiesz”, “to oczywiste”. Zdradzają one, że autor chciałby, aby mu wierzono na słowo. A przecież zaufania buduje się wiedzą, a nie wywyższaniem się.

Rozpoczynając tą książkę poczułem ulgę i zadowolenie, że nie reprezentuje ona powyższego nurtu. Autor otwarcie dzieli się swoją wiedzą o branży domen internetowych. Potrafi pokazać świat handlu domenami z tej innej, ciekawej perspektywy. Dla osób, które uważają rynek wtórny za zły – będzie to zapewne bardzo pouczająca lektura. Ale nie tylko.

W książce opisane są podstawowe zagadnienia jak to czym jest adres internetowy oraz jakie organizacje zajmują się ich przydzielaniem. Oprócz tego przedstawione są też bardzo żywotne tematy:

  • Jak prawo reguluje handel domenami?
  • Spekulacja na rynku domen.
  • Czy wybrać domenę z polskimi znakami?
  • Jak wybrać odpowiedni sufiks?

W warstwie praktycznej mamy też odpowiedzi na pytania:

Czytaj podobne  Maraton Warszawski - kiedy, gdzie, jak?
  • Ile kosztuje domena?
  • Jak zarejestrować domenę?
  • Jak przenieść domenę do innego dostawcy?
  • Jak przekazać domenę innej osobie?
  • Gdzie szukać atrakcyjnych domen?
  • Jak walczyć z nieuczciwymi praktykami na rynku?

Poza tym, co najważniejsze, autor daje wiele rad dotyczących wyboru odpowiedniej nazwy domeny dla firmy czy na inne cele prywatne.

Lista tematów jest obszerna, ale jak to w serii “krótko i na temat” książka nie jest wielką bukwą (150 stron).

Autor znalazł kompromis między tym, co chce przekazać czytelnikowi, a objętością. Oprócz tego książka nie jest w stylu suchego bryku, wiedza jest zaprezentowana w sposób interesujący, z wieloma rzeczywistymi,  istniejącymi w Internecie przykładami domen.

W dodatku A można znaleźć FAQ z najczęściej zadawanymi pytaniami, a w dodatku B przydatne strony internetowe. Dla osoby spoza branży domeniarskiej adresy mogą być zupełnie nowe i bardzo przydatne.

Podsumowując:

Książka odpowiada na większość aktualnych pytań związanych z domenami jakie chcesz zadać. Jest jak dobry drogowskaz, albo mapa z opisem ważniejszych atrakcji w mieście.

Dowodzi też, że wiedzę można przekazywać w interesujący sposób, bez uszczerbku dla warstwy merytorycznej. Dlatego ze spokojem polecam Ci tą książkę jeżeli chcesz kupić domenę albo chciałbyś dowiedzieć się więcej o adresach internetowych.

Książka “Domeny internetowe” zajmie zaszczytne miejsce na mojej półce, która ze względu na swoje gabaryty pozwala na przechowywanie tylko najlepszych pozycji.

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , , ,

Menu