Jak sprawdzić przyszłego pracodawcę?

Żeby znaleźć właściwe środowisko pracy trzeba zmieniać pracę. Dopiero w trakcie pracy uświadamiamy sobie, w jakim kierunku nasza kariera zawodowa powinna iść i na czym nam zależy. Z tego wpisu dowiesz się jak sprawdzić swojego przyszłego pracodawcę pod kątem tego, czy będziesz mógł u niego rozwijać się zawodowo jako programista.

Ogłoszenie

Pierwsze co widzimy to ogłoszenie o pracę. Już tutaj można odrzucić parę plew. Po pierwsze ogłoszenia w stylu “Szukamy programisty C#, PHP, C++, VB.NET, mile widziana znajomość JavaScript”. Takie ogłoszenie oznacza, że w pracy będziesz człowiekiem od wszystkiego, a pracodawca będzie wymagał od Ciebie nie tylko programowania, ale też odbierania telefonów, rozwożenia sprzętu po klientach i pewnie jeszcze kontaktu z księgową”.

Ogłoszenia ogólnikowe – bez podania wymagań wobec Ciebie tj. stażu pracy, doświadczenia, stanowiska itd. oznaczają tzw. pracę dla studentów. Jeżeli jesteś po studiach – jest to oferta skierowana do Ciebie. Jeżeli masz już doświadczenie zawodowe, w ogóle nie bierz pod uwagę takich ogłoszeń pod uwagę. Skoro pracodawca nie określa wymagań to nie jest też w stanie określić ile Twoja praca będzie warta.

Pierwsza rozmowa

Pierwsza rozmowa to szansa na zadanie przez Ciebie pytań pracodawcy! Skorzystaj z tej możliwości i zrezygnuj, jeżeli odpowiedzi na poniższe pytania Cię nie zadowolą:

 1. Czy produkt ma dokumentację?
 2. Czy produkt ma specyfikację?
 3. Jakiej metodologii programowania używacie?
 4. Czy robicie testy jednostkowe regularnie i automatycznie?
 5. Czy macie testerów?
 6. Czy stanowiska programistyczne są w innym pokoju niż wdrożeniowców, testerów itd.?
 7. Czy jest system premiowy i podwyżkowy?
 8. Jak często wysyłacie pracowników na szkolenia i jakie?
Czytaj podobne  Narzędzia programistyczne cz. 2

Warto obserwować też reakcje pracodawcy, czy wymyśla na poczekaniu odpowiedzi czy już ma na nie odpowiedzi. Poza tym nie ma co oszukiwać się stwierdzeniami “nie, ale mamy zamiar wprowadzić” albo “nie, ale możesz wprowadzić”. Zakładam oczywiście, że firma nie jest startupem tylko działającym już jakiś czas organizmem ze swoimi nawykami i przyzwyczajeniami (które bardzo ciężko się zmienia). Wyjątkiem jest też sytuacja, kiedy jesteś zatrudniany konkretnie jako osoba do rozwiązywania problemów w firmie. Wtedy jako troubleshooter będziesz miał kompetencje, żeby zaistniały stan rzeczy naprawić.

Dokumenty takie jak dokumentacja i specyfikacja powinny być. Nie ma z tym dyskusji. Jeżeli na te pytania dostaniesz pokrętne odpowiedzi, trzecie pytanie jest rozstrzygające. Tutaj nie można się już wymigać – albo jest metodologia albo firma próbuje budować łódź na środku oceanu.

Stanowiska programistyczne – tutaj opinie są różne, ale jest zgoda co do tego, że powinno być specjalne pomieszczenie dla działu programistycznego. Żadnego wydzwaniania, wdrożeniowców mówiących do telefonu, ani buczących serwerów za plecami.

Pytanie o system premiowy i podwyżkowy jest ważniejsze nawet niż początkowe zarobki. Po pierwsze premie to motywacja dla Ciebie – dobrze żebyś wiedział o tym, czy są,  na samym początku, a podwyżki pozwolą Ci uniknąć skutków inflacji.

Druga rozmowa

Jeżeli odpowiedzi podczas pierwszego spotkania Cię zadowoliły pewnie umówisz się na drugie spotkanie. Tutaj jest czas żeby zadać szczegółowe pytania i poznać materiały i osoby z którymi w przyszłości przyjdzie Ci pracować. Na tym etapie warto zapytać się:

 1. Czy używacie narzędzia do zarządzania zadaniami?
 2. Czy używacie narzędzi do kontroli wersji?
 3. Czy proces tworzenia nowej wersji jest automatyczny?
 4. Czy robicie testy usability?
 5. Czy planujecie zadania do wykonania na określony czas?
 6. Czy naprawiacie błędy przed dodawaniem nowych funkcji?
 7. Czy w firmie jest jeden Guru, który wie wszystko (tylko on)? (Odpowiedź tak – źle)
 8. Czy rotacja pracowników jest częsta?
 9. Czy stanowisko pracy jest wygodne? Wygodne krzesło, ergonomiczna klawiatura, min. 2 monitory, tablice korkowe.
 10. Czy mogę porozmawiać z kimś z zespołu programistycznego?
 11. Czy mogę przejrzeć dokumentację / kod / strukturę bazy danych? (pewnie potrzebne będzie NDA)
Czytaj podobne  Pierwsze rozszerzenie do Opery 11

Kiedy poznasz już odpowiedzi na wszystkie pytania możesz określić czy nowa praca będzie Ci odpowiadać. Myślę, że żeby firma w ogóle wchodziła w rachubę powinna uzyskać w tym teście przynajmniej 10 punktów. Wynik powyżej 14 punktów na nasze warunki już jest wysoki, a firma atrakcyjna. Wynik 17-19 jest zarezerwowany pewnie tylko dla kilku firm w Polsce.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , ,

Menu