Kolejne fakty i reakcje Odsiebie

Pojawiły się nowe informacje i pierwsze reakcje na temat sporu na linii ZPAV – Odsiebie.

Jeżeli chodzi o fora to dyskusja wciąż trwa. Spostrzegawczy zauważyli, że Gazeta wykasowała artykuł w którym zachwalała Odsiebie jako kolejny wrocławski sukces. Na szczęście została kopia tekstu. Pojawiają się pytania czemu Gazeta nagle w reakcji na działanie ZPAV wycofała artykuł? Czy temat okazał się passe jak pisze Olgierd Rudak?

Na Dzienniku Internautów pojawił się felieton Krzysztofa Gontarka na temat wydarzeń ostatnich dni. Zwraca on uwagę na mało znaną imprezę „Złote Blachy” organizowaną przez Koalicję Antypiracką. Przy okazji warto zwrócić uwagę na dyskusje na temat tej inicjatywy.

Przy okazji szukania informacji na ten temat dotarłem do historii zamknięcia strony Napisy.org – serwisu z napisami do filmów w 2007 roku. Była to spektakularna akcja policji, w której funkcjonariusze otrzymali w.w. odznaczenia od BSA, ZPAV i FOTA za walkę z piractwem. Informacja z marca tego roku mówi, że po 2 latach nie postawiono twórcom strony ani tłumaczom żadnych zarzutów. Niestety nie mogę znaleźć potwierdzenia w większych serwisach ani żadnych nowych informacji z 2009 roku na ten temat. Może też zostały skasowane jak tekst z Gazety? Jeżeli ktoś ma to proszę o linki w komentarzach.

Czy w przypadku Odsiebie też będzie trzeba poczekać dwa lata na wyrok sądu? Czy tylko na umorzenie bez werdyktu?

W komentarzach do tego felietonu pojawił się link do sprawy ZPAV vs Alladyn. Na stronach ZPAV swego czasu był skrypt Alladyn niezgodnie z jego licencją. Komentującym ta sprawa służy jako odwrotna sytuacja, kiedy to ZPAV było podejrzane i piszą, że wtedy ZPAV nie zostało zamknięte a ich biura nie były przeszukiwane.

Czytaj podobne  Zuckerberg-owie, Facebook, konkursy, messenger, dev konsola, jak odzyskać fanpage

Niektórzy zastanawiają się jak to możliwe, żeby autorzy takiego serwisu jak Odsiebie trzymali u siebie w domu pirackie oprogramowanie skoro powinni być „czyści jak łza”.

Pojawiają się też pierwsze głosy osób, które trzymały na Odsiebie.com legalne dane i straciły do nich dostęp.

Podejrzenia wzbudzają też mylne informacje. Policja nie potwierdziła informacji z forum o pornografii. Jedne informacje mówią o pirackich danych na 200 płytach CD, inne na dyskach, a inne na jakichś innych nośnikach danych.

Nadal nie wiadomo skąd pochodzi informacja na forum 4clubbers z której cała sytuacja wyszła na wierzch. Jest to tym bardziej ciekawe, że część informacji tam znajdujących się okazała się niepotwierdzona.

Społeczność Wykopu aktywnie śledzi wydarzenia związane z Odsiebie wykopując m.in. akcję protestacyjną.

Ponadto warto chyba przeczytać i zastosować się do rad praktycznych jak nie naruszać czyichś praw autorskich na napisy.info. Przeczytałem ten post z radami i mogę polecić.

Pojawiła się informacja, że autorzy OS zarabiali 50k PLN miesięcznie. Biorąc pod uwagę 3,5 mln odsłon dziennie nie wierzę, żeby to było możliwe. Możliwe, że chodzi o przychody, a jeżeli odejmiemy od tego koszty uzyskania (głównie transferu) to może się okazać, że mogli nic nie zarabiać na OS.

Niedawno dla porównania napisałem historię YouTube. Dzisiaj widać, że coraz więcej osób zaczyna rozumieć przy okazji tej akcji, na czym polega odpowiedzialność administratorów. Coraz mniej osób podnosi mylne przekonanie, że administrator serwisu odpowiada zawsze i za wszystkie za treści wprowadzane przez użytkowników. A to oznacza, że ludzie zaczynają rozumieć ograniczenia techniczne i wymogi prawne.

Mój komentarz

Coraz więcej osób chyba zaczyna rozumieć, że wyrazy sprzeciwu wobec akcji wobec Odsiebie nie są spowodowane tym, że ich autorzy trzymali tam pirackie firmy czy cokolwiek innego albo że popierają piractwo. Wiele osób pisząc o Odsiebie zaznacza że nie znało wcześniej tego serwisu, ale nie podoba im się postępowanie instytucji, które powinny bronić praw obywateli, szczególnie jeżeli są na gorszej pozycji jeżeli chodzi o możliwość obrony. Myślę zresztą, że to właśnie nieliczni, znający problemy i dylematy związane z prawami autorskimi i ich obroną wypowiadają się w tym temacie.

Czytaj podobne  Z normalnego internauty można stać się spamerem

Pamiętajcie, że nie płacąc twórcom za ich pracę, szkodzicie im.

I na koniec: na DI ktoś przedstawiał ciekawą analogię: w kamienicy jeden z mieszkańców drukuje podróbki pieniędzy. Czy właściciel  kamienicy ponosi odpowiedzialność za działania tego mieszkańca? Ciągnąc dalej tą analogię, czy w przypadku odkrycia działalności tego jednego mieszkańca cała kamienica powinna zostać zburzona?

Nie wiem na ile ta analogia nadaje się do objaśnienia tej sytuacji, czekam na komentarze.

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , , , ,

Menu