Plusy i minusy Grona

Logo GronaGrono.net to najlepiej rozwijający się polski serwis społecznościowy. Niedawno radziłem programistom jak pisać aplikacje na ten serwis, dlaczego jest to duża szansa, jak przeprowadzać testy funkcjonalne i jak pozwala zaoszczędzić na marketingu.

Dzisiaj chciałbym spojrzeć na ten serwis z trochę innej perspektywy, bardziej z punktu widzenia użytkownika i napisać co mnie osobiście podoba się w tym SNS a co nie.

Lubię:

Komunikaty aktywności

Gdy ktoś ze znajomych napisze coś na portalu, doda zdjęcie albo wypełni quizz otrzymuję taką wiadomość:

gronote

Podoba mi się to rozwiązanie. Od razu można zobaczyć co robią znajomi i na to zareagować. Poza tym umiejscowienie tego okna nie przeszkadza w korzystaniu z reszty serwisu.

Publiczne aplikacje

W odróżnieniu od Facebooka Grono pozwala stworzyć publiczną aplikację tzn. taką która jest dostępna dla wszystkich niezarejestrowanych. Przez to mogę zaprosić Was np. do wypełnienia quizzu „Kim jesteś z gwiazd popu”.

Patronaty medialne

Oprócz gron firmowych i programów partnerskich Grono wprowadziło coś co mi się szczególnie podoba. Można zgłosić akcje społeczne do patronatu medialnego, przez co Grono pomoże je wesprzeć. Bardzo cenna inicjatywa.

Zarządzanie znajomymi

Ostatnio odkryłem jak łatwo jest zarządzać znajomymi na Gronie. Mechanizm przeciągnij i upuść idealnie sprawdza się do tego celu. Poza tym później można zapraszać znajomych do akcji według przygotowanych wcześniej list.

Wbudowane rzeczy

Podoba mi się, że Grono ma wiele rzeczy wbudowanych i zintegrowanych zresztą portalu. Dzięki temu nie trzeba mieć do wszystkiego oddzielnej aplikacji, nie trzeba szukać aplikacji, co gdzie indziej jest trudne, szczególnie w języku polskim. Oto wbudowane mechanizmy, które szczególnie przypadły mi do gustu:

Czytaj podobne  Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 5 – host gry

Gity

Gity to zdjęcia oceniane przez użytkowników jako najlepsze. Niedawno zostały one wydzielone do nowego serwisu – topgit.pl. Coś dla miłośników dobrych zdjęć – zdjęciowy wykop.

RSSy

Do każdego profilu i grona można podpiąć kanały RSS. Ciekawe rozwiązanie i wygodne szczególnie jeżeli robi się grono tematyczne i chce dostarczać informacje z różnych portali na dany temat.

Komunikator

Komunikator Grona jest bardzo wygodny w użyciu i wbrew pozorom bardzo szybki. Już kilka razy rozmawiałem przez niego i w dobie zawieszającego się AQQ i GG zaczynam go naprawdę lubić.

Żeby nie było, że Grono jest idealne teraz łyżka dziegciu.

Nie tylko pomidory mają swoje mroczne strony

Nie lubię:

Zwijanie aktywności według aplikacji

To akurat nie jest dobre. Ostatnio wprowadzona zmiana spowodowała, że akcje z jednej aplikacji są zbijane w jeden tekst. Jeżeli więc zaznaczysz przeczytaną książkę to Twoi znajomi nie zobaczą tego faktu w odpowiednim miejscu na ścianie aktualności, ale zbite z innymi aktywnościami znajomych w tej aplikacji sprzed godziny. Autorzy chcieli wyeliminować sytuację kiedy cała ściana pokryta jest akcjami z aplikacji – ale Grono w ten sposób deprecjuje aktywność użytkowników w zewnętrznych aplikacjach.

Moderacja aplikacji

Doszły mnie słuchy, że aplikacja Flakerowa nie została dopuszczona. Nie wiem czy to był jednorazowy przypadek czy jest więcej takich historii. Ale jeżeli już Grono decyduje się na otwartość nie powinno moderować aplikacji w taki sposób, bo na tym straci.

Nadmiar zaproszeń

Szczególnie jedna, obecnie najbardziej popularna aplikacja – Kości powoduje generowanie dużej liczby zaproszeń. Usuwanie ich nie zdaje się mieć sensu bo dostaje się kolejne. Jest to pewna niedogodność, ale myślę że podobnie jak ze ścianą aktywności – sama rozwiąże się niedługo kiedy użytkownicy zaczną lepiej korzystać z tej funkcji.

Czytaj podobne  Punkty integracji aplikacji na Grono.net

Brak międzynarodowości

Dla ludzi mających znajomych (nie Polaków) za granicą lepszy jest Facebook i tutaj nie ma za bardzo o czym dyskutować.

Demotywatory

Na początku były niezłe, teraz jest ich po prostu za dużo. Grono udostępniło narzędzie online do robienia demotywatorów w galerii – ale jak dla mnie nie ma ono zbytnio sensu, gdy większość demotywatorów nimi nie jest.

Przeczytaj też

Programowanie gier społecznościowych na Facebooka ... W czym pisać kod gry? W PHP czy w JS? No i gdzie trzymać dane o rozgrywce i grach? Dowiedz się! W poprzednich częściach omówiłem kwestię wyboru ser...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 5 – host gry... Kim jest host gry i czy powinien znajdować się na serwerze czy powinien nim być jeden z graczy? W poprzednich częściach ustaliliśmy środowiska prog...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 4 – typ... Jakie typy komunikacji trzeba uwzględnić w pisaniu gry RMSBG? W poprzednich częściach założyliśmy, że robimy grę planszową RMSBG (Realtime Multipla...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 3 – kom... Jak klient w JS może komunikować się z serwerem w PHP przez HTTP? W poprzednich częściach omówiłem rozwiązania klienckie i serwerowe dla gier RMSBG...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 2 – Jęz... Jakie języki programowania trzeba znać, żeby pisać RMSBG na Facebooka? Dowiedz się. W poprzedniej części poruszyłem temat decyzji czy aby napisać R...
Napisano w Społecznościowe Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,