Plusy i minusy Grona

Logo GronaGrono.net to najlepiej rozwijający się polski serwis społecznościowy. Niedawno radziłem programistom jak pisać aplikacje na ten serwis, dlaczego jest to duża szansa, jak przeprowadzać testy funkcjonalne i jak pozwala zaoszczędzić na marketingu.

Dzisiaj chciałbym spojrzeć na ten serwis z trochę innej perspektywy, bardziej z punktu widzenia użytkownika i napisać co mnie osobiście podoba się w tym SNS a co nie.

Lubię:

Komunikaty aktywności

Gdy ktoś ze znajomych napisze coś na portalu, doda zdjęcie albo wypełni quizz otrzymuję taką wiadomość:

gronote

Podoba mi się to rozwiązanie. Od razu można zobaczyć co robią znajomi i na to zareagować. Poza tym umiejscowienie tego okna nie przeszkadza w korzystaniu z reszty serwisu.

Publiczne aplikacje

W odróżnieniu od Facebooka Grono pozwala stworzyć publiczną aplikację tzn. taką która jest dostępna dla wszystkich niezarejestrowanych. Przez to mogę zaprosić Was np. do wypełnienia quizzu „Kim jesteś z gwiazd popu”.

Patronaty medialne

Oprócz gron firmowych i programów partnerskich Grono wprowadziło coś co mi się szczególnie podoba. Można zgłosić akcje społeczne do patronatu medialnego, przez co Grono pomoże je wesprzeć. Bardzo cenna inicjatywa.

Zarządzanie znajomymi

Ostatnio odkryłem jak łatwo jest zarządzać znajomymi na Gronie. Mechanizm przeciągnij i upuść idealnie sprawdza się do tego celu. Poza tym później można zapraszać znajomych do akcji według przygotowanych wcześniej list.

Wbudowane rzeczy

Podoba mi się, że Grono ma wiele rzeczy wbudowanych i zintegrowanych zresztą portalu. Dzięki temu nie trzeba mieć do wszystkiego oddzielnej aplikacji, nie trzeba szukać aplikacji, co gdzie indziej jest trudne, szczególnie w języku polskim. Oto wbudowane mechanizmy, które szczególnie przypadły mi do gustu:

Czytaj podobne  Godło polski i tajemnica gwiazd na skrzydłach orła

Gity

Gity to zdjęcia oceniane przez użytkowników jako najlepsze. Niedawno zostały one wydzielone do nowego serwisu – topgit.pl. Coś dla miłośników dobrych zdjęć – zdjęciowy wykop.

RSSy

Do każdego profilu i grona można podpiąć kanały RSS. Ciekawe rozwiązanie i wygodne szczególnie jeżeli robi się grono tematyczne i chce dostarczać informacje z różnych portali na dany temat.

Komunikator

Komunikator Grona jest bardzo wygodny w użyciu i wbrew pozorom bardzo szybki. Już kilka razy rozmawiałem przez niego i w dobie zawieszającego się AQQ i GG zaczynam go naprawdę lubić.

Żeby nie było, że Grono jest idealne teraz łyżka dziegciu.

Nie tylko pomidory mają swoje mroczne strony

Nie lubię:

Zwijanie aktywności według aplikacji

To akurat nie jest dobre. Ostatnio wprowadzona zmiana spowodowała, że akcje z jednej aplikacji są zbijane w jeden tekst. Jeżeli więc zaznaczysz przeczytaną książkę to Twoi znajomi nie zobaczą tego faktu w odpowiednim miejscu na ścianie aktualności, ale zbite z innymi aktywnościami znajomych w tej aplikacji sprzed godziny. Autorzy chcieli wyeliminować sytuację kiedy cała ściana pokryta jest akcjami z aplikacji – ale Grono w ten sposób deprecjuje aktywność użytkowników w zewnętrznych aplikacjach.

Moderacja aplikacji

Doszły mnie słuchy, że aplikacja Flakerowa nie została dopuszczona. Nie wiem czy to był jednorazowy przypadek czy jest więcej takich historii. Ale jeżeli już Grono decyduje się na otwartość nie powinno moderować aplikacji w taki sposób, bo na tym straci.

Nadmiar zaproszeń

Szczególnie jedna, obecnie najbardziej popularna aplikacja – Kości powoduje generowanie dużej liczby zaproszeń. Usuwanie ich nie zdaje się mieć sensu bo dostaje się kolejne. Jest to pewna niedogodność, ale myślę że podobnie jak ze ścianą aktywności – sama rozwiąże się niedługo kiedy użytkownicy zaczną lepiej korzystać z tej funkcji.

Czytaj podobne  Porażka polskich mediów IT: IQ zależy od używanej przeglądarki?

Brak międzynarodowości

Dla ludzi mających znajomych (nie Polaków) za granicą lepszy jest Facebook i tutaj nie ma za bardzo o czym dyskutować.

Demotywatory

Na początku były niezłe, teraz jest ich po prostu za dużo. Grono udostępniło narzędzie online do robienia demotywatorów w galerii – ale jak dla mnie nie ma ono zbytnio sensu, gdy większość demotywatorów nimi nie jest.

Przeczytaj też

Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju? Jeśli chcesz wiedzieć jak zobacz jakie jest 9 metod, które mogą Ci w tym pomóc! Popatrz...
Który telefon wybrać? 10 rad, co wziąć pod uwagę!... Co jakiś czas zmieniamy telefony, np. gdy kończy się umowa. Czym się kierować, aby następny telefon był jak najlepszy? Dowiedz się teraz! 1. Bate...
Jak zdać prawo jazdy? Chcesz wiedzieć jak zdać? Dowiesz się z tego tekstu. Niedawno zdawałem prawo jazdy, więc stwierdziłem, że podzielę się moimi radami odnośnie tego j...
Odzyskanie pamięci z katalogu system Androida Dowiedz się jak odzyskać pamięć z katalogu system i cache. Mam Wildfire S. Po zainstalowaniu CyanogenMod 9 okazało się, że jak wywalę niepotrzebne ...
Komplet 7 poradników na #Halloween 2013: dekoracje... Kompletny zestaw 7 poradników na Halloween 2013: dekoracje, pomysły, inspiracje, przepisy, przebrania. Przygotuj się na Halloween 2013! Prz...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Menu