Praca programisty (może) być świetna

Zastanawiasz się nad zmianą pracy? A może chciałbyś dowiedzieć się co usprawnić w swojej firmie, tak aby Twoi programiści czuli się w niej dobrze? Ten tekst jest zapowiedzią serii postów, w których odpowiem na pytanie: jaki pracodawca jest dobry dla programisty, jak wybierać dobrą pracę, w jakim kierunku rozwijać się jako programista.

W Internecie znajdziesz dużo informacji jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną i jak dobrze na niej wypaść. Dowiesz się ile możesz zarabiać w przyszłej pracy i gdzie tej pracy szukać. W jakim zawodzie, regionie, jakie umiejętności rozwijać.

Jednak mało kto pisze o drugiej stronie procesu rekrutacji. Pracujesz w pierwszej firmie w życiu, albo już którejś z kolei. Masz trochę doświadczeń i mniej więcej czujesz w czym jesteś dobry. Tworzysz już plany na następne lata swojego życia prywatnego, chciałbyś też zaplanować swoją karierę zawodową.

W takiej sytuacji jak Ty są setki, jeżeli nie tysiące pracowników w Polsce, którzy szukają swojego miejsca. Nie oznacza to, że każdy jest każdemu konkurentem. Od siebie nawzajem też można się dużo nauczyć.

W serii najbliższych postów (niekoniecznie czasowo) postanowiłem zebrać moje dotychczasowe doświadczenia i rady właśnie dla Ciebie, abyś mógł, drogi czytelniku, bardziej świadomie wybierać pracodawców.

Idąc na interview nie zawsze człowiek zdaje sobie z pełnych konsekwencji wyborów. Przeważnie potrzeba pieniędzy jest pierwszorzędna, a czym dłużej trwa poszukiwanie pracy, tym bardziej człowiek jest skłonny iść na kompromisy. Jednak poszukiwanie pracy nawet przez kilka miesięcy jest niczym w porównaniu do tego, że pracę będzie się wykonywać przez 12 miesięcy, 36 miesięcy a nawet więcej.

Pamiętasz jak wybierałeś się na studia? Czy na pierwszym roku byłeś na 100% pewien że będziesz studiował całe 5 lat?

Czytaj podobne  Miliardy Wycieków Z Aplikacji Facebooka

Człowiek ma skłonność do niedoceniania roli czasu. Po co teraz mam wybierać idealną pracę dla mnie? Na razie pójdę do pierwszej lepszej, a za rok poszukam tej o której marzę. Jednak czas szybko mija i z roku robi się rok, dwa lata. A potem sytuacja znowu się powtarza. Z takiego kręgu można się wyrwać.

Czasem trudno powiedzieć co będziesz robił za rok. W pracy jest to bardzo krótki czas, z drugiej strony jednak – wystarczająco długi, żeby się w trakcie czegoś nauczyć.

My programiści (ale też prawie wszyscy inni ludzie na świecie) ciągle musimy się dokształcać, uaktualniać swoją wiedzę.

Można się spotkać z opinią, że programista który nie zajmuje się swoim zawodem poza pracą nie jest tym prawdziwym. W takim poglądzie jest tyle samo prawdy jak w tym, że programiści chcą pracować w nudnej i mało twórczej pracy, a po godzinach realizować się w atrakcyjnych i rozwijających projektach.

Praca po godzinach kosztuje więcej wysiłku, więcej energii i jest trudniej płatna (nie gorzej, ale trudniej), a mimo to są programiści którzy ją wykonują. Paradoksalnie za więcej wartościową pracę w ogólnym rozrachunku zyskują mniej.

Czy nie jest to zastanawiające? Czy nie lepiej pracować 8h dziennie w pasjonującej pracy, gdzie wykorzysta się swój cały talent i będzie rozwijać się go ciągle dalej?

Jeżeli realizowałeś kiedyś projekt po godzinach policz sobie ile byś zarobił, gdybyś realizował same takie projekty w Twoich normalnych godzinach pracy. Łapiesz?

Takie coś da się osiągnąć! Żeby tego dokonać wystarczy dobrze przyjrzeć się przyszłemu pracodawcy!

Kiedy poszedłem na moją pierwszą rozmowę przeczytałem parę poradników. Jeden z nich wspominał o tym, żeby samemu zadawać pytania też. Tak też zrobiłem, ale ten poradnik nie wyjaśniał dlaczego trzeba zadawać pytania…

Czytaj podobne  Jak upiększyć minibloga na Pingerze cz. 2

Za pierwszym razem kiedy idziesz na rozmowę myślisz sobie: ważne, żeby płacili ile trzeba, bo programowanie to moja pasja i to mi wystarczy.
Jednak z czasem to się zmienia…

Szczególnie jeżeli lubisz być na bieżąco ze światem IT (tak jak ja). Czytasz o tym jak realizuje się projekty w innych firmach. Szukasz informacji jak inni osiągnęli sukces, aby móc skorzystać z tych porad w swojej pracy. Zaczynasz porównywać jak to jest w innej firmie i Twojej. Jeżeli Twoje pomysły są przyjmowane z entuzjazmem – nie musisz czytać tego posta dalej. Pracujesz w ambitnej firmie, która zajdzie daleko.

Jeżeli jednak nie, jeżeli czujesz dyskomfort czytając jak nie możesz korzystać z best practices, albo jak projekty notorycznie cierpią przez brak ulepszeń, które zgłaszasz od miesięcy na spotkaniach roboczych, ta seria wpisów jest dla Ciebie.

Niekoniecznie po to, żeby zwolnić się z pracy i szukać innej!

Możesz też wykorzystać informacje z następnych postów jako podkładkę pod Twoje argumenty.

Umiejętność rozwiązywania konfliktów i skuteczny marketing swoich pomysłów to dwie umiejętności, które przydają się w tej pracy, w innej pracy, w domu, rodzinie i gdziekolwiek znajdziesz się w swoim życiu. Nieważne, czy jesteś programistą, czy nie.

W taki dosyć chaotyczny sposób chciałbym zapowiedzieć kilka postów, które niedługo pojawią się na blogu.

Następny post z tej serii będzie dotyczył tego, jak wybrać dobrego pracodawcę dla programisty i jakie mu zadać pytania podczas wywiadu.

Przeczytaj też

Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
10 fiszek do nauki programowania w Pythonie Uczysz się programowania w Pythonie? Pobierz te 10 fiszek, które ułatwią Ci zapamiętanie funkcji wbudowanych* w Pythona! Programowanie potrafi ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , ,
One comment on “Praca programisty (może) być świetna
  1. Procent pisze:

    Ciekawe, mam identyczne plany:). W ciągu kilku następnych tygodni/miesięcy również popełnię 2/3/4 posty na temat szukania pracy. Interesująco będzie skonfrontować i porównać poglądy, bo kwestia jest nadzwyczaj ważna i często niedoceniana.

Menu