Praca programisty (może) być świetna

Zastanawiasz się nad zmianą pracy? A może chciałbyś dowiedzieć się co usprawnić w swojej firmie, tak aby Twoi programiści czuli się w niej dobrze? Ten tekst jest zapowiedzią serii postów, w których odpowiem na pytanie: jaki pracodawca jest dobry dla programisty, jak wybierać dobrą pracę, w jakim kierunku rozwijać się jako programista.

W Internecie znajdziesz dużo informacji jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną i jak dobrze na niej wypaść. Dowiesz się ile możesz zarabiać w przyszłej pracy i gdzie tej pracy szukać. W jakim zawodzie, regionie, jakie umiejętności rozwijać.

Jednak mało kto pisze o drugiej stronie procesu rekrutacji. Pracujesz w pierwszej firmie w życiu, albo już którejś z kolei. Masz trochę doświadczeń i mniej więcej czujesz w czym jesteś dobry. Tworzysz już plany na następne lata swojego życia prywatnego, chciałbyś też zaplanować swoją karierę zawodową.

W takiej sytuacji jak Ty są setki, jeżeli nie tysiące pracowników w Polsce, którzy szukają swojego miejsca. Nie oznacza to, że każdy jest każdemu konkurentem. Od siebie nawzajem też można się dużo nauczyć.

W serii najbliższych postów (niekoniecznie czasowo) postanowiłem zebrać moje dotychczasowe doświadczenia i rady właśnie dla Ciebie, abyś mógł, drogi czytelniku, bardziej świadomie wybierać pracodawców.

Idąc na interview nie zawsze człowiek zdaje sobie z pełnych konsekwencji wyborów. Przeważnie potrzeba pieniędzy jest pierwszorzędna, a czym dłużej trwa poszukiwanie pracy, tym bardziej człowiek jest skłonny iść na kompromisy. Jednak poszukiwanie pracy nawet przez kilka miesięcy jest niczym w porównaniu do tego, że pracę będzie się wykonywać przez 12 miesięcy, 36 miesięcy a nawet więcej.

Pamiętasz jak wybierałeś się na studia? Czy na pierwszym roku byłeś na 100% pewien że będziesz studiował całe 5 lat?

Człowiek ma skłonność do niedoceniania roli czasu. Po co teraz mam wybierać idealną pracę dla mnie? Na razie pójdę do pierwszej lepszej, a za rok poszukam tej o której marzę. Jednak czas szybko mija i z roku robi się rok, dwa lata. A potem sytuacja znowu się powtarza. Z takiego kręgu można się wyrwać.

Czytaj podobne  Komu zlecić projekt programistyczny

Czasem trudno powiedzieć co będziesz robił za rok. W pracy jest to bardzo krótki czas, z drugiej strony jednak – wystarczająco długi, żeby się w trakcie czegoś nauczyć.

My programiści (ale też prawie wszyscy inni ludzie na świecie) ciągle musimy się dokształcać, uaktualniać swoją wiedzę.

Można się spotkać z opinią, że programista który nie zajmuje się swoim zawodem poza pracą nie jest tym prawdziwym. W takim poglądzie jest tyle samo prawdy jak w tym, że programiści chcą pracować w nudnej i mało twórczej pracy, a po godzinach realizować się w atrakcyjnych i rozwijających projektach.

Praca po godzinach kosztuje więcej wysiłku, więcej energii i jest trudniej płatna (nie gorzej, ale trudniej), a mimo to są programiści którzy ją wykonują. Paradoksalnie za więcej wartościową pracę w ogólnym rozrachunku zyskują mniej.

Czy nie jest to zastanawiające? Czy nie lepiej pracować 8h dziennie w pasjonującej pracy, gdzie wykorzysta się swój cały talent i będzie rozwijać się go ciągle dalej?

Jeżeli realizowałeś kiedyś projekt po godzinach policz sobie ile byś zarobił, gdybyś realizował same takie projekty w Twoich normalnych godzinach pracy. Łapiesz?

Takie coś da się osiągnąć! Żeby tego dokonać wystarczy dobrze przyjrzeć się przyszłemu pracodawcy!

Kiedy poszedłem na moją pierwszą rozmowę przeczytałem parę poradników. Jeden z nich wspominał o tym, żeby samemu zadawać pytania też. Tak też zrobiłem, ale ten poradnik nie wyjaśniał dlaczego trzeba zadawać pytania…

Za pierwszym razem kiedy idziesz na rozmowę myślisz sobie: ważne, żeby płacili ile trzeba, bo programowanie to moja pasja i to mi wystarczy.
Jednak z czasem to się zmienia…

Czytaj podobne  Aplikacji ile jest nikt nie widzi - Facebook, Android i Apple

Szczególnie jeżeli lubisz być na bieżąco ze światem IT (tak jak ja). Czytasz o tym jak realizuje się projekty w innych firmach. Szukasz informacji jak inni osiągnęli sukces, aby móc skorzystać z tych porad w swojej pracy. Zaczynasz porównywać jak to jest w innej firmie i Twojej. Jeżeli Twoje pomysły są przyjmowane z entuzjazmem – nie musisz czytać tego posta dalej. Pracujesz w ambitnej firmie, która zajdzie daleko.

Jeżeli jednak nie, jeżeli czujesz dyskomfort czytając jak nie możesz korzystać z best practices, albo jak projekty notorycznie cierpią przez brak ulepszeń, które zgłaszasz od miesięcy na spotkaniach roboczych, ta seria wpisów jest dla Ciebie.

Niekoniecznie po to, żeby zwolnić się z pracy i szukać innej!

Możesz też wykorzystać informacje z następnych postów jako podkładkę pod Twoje argumenty.

Umiejętność rozwiązywania konfliktów i skuteczny marketing swoich pomysłów to dwie umiejętności, które przydają się w tej pracy, w innej pracy, w domu, rodzinie i gdziekolwiek znajdziesz się w swoim życiu. Nieważne, czy jesteś programistą, czy nie.

W taki dosyć chaotyczny sposób chciałbym zapowiedzieć kilka postów, które niedługo pojawią się na blogu.

Następny post z tej serii będzie dotyczył tego, jak wybrać dobrego pracodawcę dla programisty i jakie mu zadać pytania podczas wywiadu.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , ,
One comment on “Praca programisty (może) być świetna
  1. Procent pisze:

    Ciekawe, mam identyczne plany:). W ciągu kilku następnych tygodni/miesięcy również popełnię 2/3/4 posty na temat szukania pracy. Interesująco będzie skonfrontować i porównać poglądy, bo kwestia jest nadzwyczaj ważna i często niedoceniana.

Menu