Punkty integracji to miejsca w których integrujemy aplikację z serwisem społecznościowym. W Gronie dostępnych jest kilka punktów integracji, które opisuję w tym poście. Pozwalają one na połączenie się aplikacji z elementami interfejsu Grona, na publikację treści na ścianie użytkownika, na zapraszanie znajomych i na inne operacje.
1. Przycisk publikacji (grono:publish-button)
Naciśnięcie takiego przycisku powoduje pokazanie okna publikacji treści na ścianie użytkownika. Przykładowy kod:
<grono:publish-button name="Opublikuj wynik"> <grono:overlay-content> <grono:content-title value=" wypełnił quizz z wynikiem: 'jest ok'"
href="http://grono.net/dev/app/moja_aplikacja/strona_quizzu"/> <grono:content-description value ="Wypełnił quizz i uzyskał
wynik: 'jest ok' opis: 'jest ok, don't worry'"/> <grono:content-image_url value="http://adres_do_obrazka/costam.jpg"/> </grono:overlay-content> </grono:publish-button>
2. Okno publikacji (grono:publish-form i grono:publish-overlay)
Okno publikacji pojawia się po naciśnięciu przycisku publish-button. Ale jest też możliwość pokazania go bez naciskania przycisków. Do tego służy grono:publish-form i pojawiające się od razu grono:publish-overlay.
<grono:publish-overlay> <grono:overlay-content> <grono:content-title value=" wypełnił quizz 'Jaki zawód do Ciebie pasuje?'..."
href="http://grono.net/dev/app/quizzy/index.php?idQuizzu=4"/> <grono:content-description value ="uszkadzasz wszystko czego dotkniesz,
sprzedawaj opony..."/> <grono:content-image_url value="http://adres_do_obrazka/opon.jpg"/> </grono:overlay-content> </grono:publish-overlay>
Warto tutaj zwrócić uwagę na parametr Action w publish-form. Nie jest on powiązany z mechanizmem wysyłania wiadomości. To znaczy, że jego podanie czy nie, nie ma wpływu na to czy wiadomość pójdzie na ścianę. Jeżeli jednak podamy ten parametr to po wysłaniu wiadomości zostanie wyświetlona podana przez nas strona. Przydatne szczególnie w kreatorze, kiedy po wysłaniu wiadomości na ścianę chcemy zaprowadzić użytkownika np. do strony z innymi ciekawymi treściami wewnątrz naszej aplikacji albo wyświetlić podziękowanie.
3. Zapraszanie znajomych (grono:request-form)
Zapraszanie znajomych to tak naprawdę dwa komponenty wizualne. Najpierw pierwszy to wybieranie znajomych z listy znajomych. Lista ma wbudowaną wyszukiwarkę znajomych i w lewym górnym rogu listy znajomych. Jedyne co tutaj zmieniamy to grono-submit, czyli przycisk zaproszenia. Reszta jest stała, przy czym ja dodałem w poniższym przykładzie samemu u góry tekst zachęty i szary tekst o tym, aby zapraszać max. 3 osoby:
Kiedy użytkownik naciśnie przycisk pojawi się okno drugie z podglądem zaproszenia, które ma zostać wysłane do znajomych. Wygląda ono tak:
Warto tutaj też zwrócić uwagę na href, które pozwala też przejść automatycznie do innego miejsca w aplikacji po zaproszeniu znajomych.
Przykładowy kod:
<grono:request-form action="/requests/" method="POST"> <grono:overlay-content> <grono:content-title value="zapraszam Cię do aplikacji DEMO"
href="/dev/app/demo"/> <grono:content-description value="W aplikacji DEMO możesz nauczyć
się jak stworzyć swoją aplikację w grono.net"> <grono:content-image_url
value="http://b12.grono.net/42/80/gallery-74746219-500x500.jpg"/> <grono:content-action label="Akceptuję zaproszenie" href="/dev/app/demo"/> </grono:overlay-content> <grono:multi-friend-selector/> <grono:submit name="Wyślij zaproszenie"/> </grono:request-form>
Więcej o zapraszaniu na Gronie
4. Linki w profilach
Publikacje z jednej aplikacji są grupowane na ścianie przez co nie są już tak wirusowe. Zapraszanie znajomych jest bardzo. Ale naprawdę ogromną niewykorzystaną jeszcze poza Prezentami integracją są linki w profilach. Pozwalają one po wejściu na czyjś profil użytkownika kliknąć w przycisk np. “Wyślij prezent użytkownikowi” i wysłać właśnie oglądanemu użytkownikowi prezent.
Tak wyglądają ustawienia linków w profilach w opcjach aplikacji:
Z kolei efekt jest widoczny w ten sposób:
Jak widać punkty integracji z serwisem są potężne i przejrzyste. Zapewniają one wirusową popularyzację dobrych aplikacji w serwisie. Zachęcam do ich wykorzystywania i dzielenia się efektami.
Ps. w kodzie zastosowałem łamania (w widocznych miejscach) aby mieścił się na blogu.
Trochę prywaty na koniec – szukam programistów PHP – jeżeli nim jesteś – napisz do mnie (kontakt na Polishwords blog).
