Raport Mediny do kosza

Raport Mediny zostanie raczej wyrzucony do kosza. Unia Europejska właśnie uchwaliła rezolucję potępiającą Francję i firmy, które karzą ludzi blokowaniem dostępu do Internetu.

Dlaczego wracam do tego tematu piractwa? Otóż chciałbym uaktualnić informacje o ostatnich wydarzeniach i powiedzieć coś odnośnie eurowyborów. Jeżeli nie wiesz na kogo głosować w eurowyborach, ten post jest dla Ciebie!

Guy Bono – karanie piractwa nie daje rezultatów

Europarlamentarzyści głosowali już kiedyś nad raportem Guy Bono. Raport ten mówił, że karanie piractwa nie daje rezultatów i nie jest rozwiązaniem. Raport ten został zatwierdzony przez Parlament Europejski:

Bono przedstawił propozycję, by Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przemyślenie kwestii praw autorskich pod kątem ich wpływu na kulturę i ekonomię

Polska firma chce odcinać od Internetu

Niedawno natomiast dowiedzieliśmy się o pewnej polskiej firmie, która postanowiła odcinać internautów na podstawie donosów, że łamią prawa autorskie.

Europa walczy z piratami ?

Jednocześnie pojawił się w moim odczuciu stronniczy artykuł mówiący o tym, że Europa walczy z piratami.

Artykuł ten mówił o Francji i o raporcie Mediny, który proponuje radykalizm antypiracki i blokadę technologii P2P.

Francja chce odcinać od Internetu

Całkiem niedawno mówiłem w podkaście o zakusach Francji do blokowania Internetu piratom.  W tym odcinku można też posłuchać o raportach nad którymi głosują europarlamentarzyści.

Raport Mediny jest drugim po Guy Bono na ten sam temat. Niedługo będzie głosowanie. Jednak dzisiaj odbyło się inne głosowanie, które przesądza raczej co się stanie z raportem Mediny.

Raport Lambrinidisa – Rządy i przedsiębiorstwa nie mogą odmawiać dostępu do Internetu stosując to jako środek karny

Otóż 481 europarlamentarzystów poparło trzeci raport – raport Lambrinidisa. Tylko 25 europarlamentarzystów było przeciwko temu raportowi. A co on mówi? Cytuję za Webhosting:

Uczynienie Internetu bardziej bezpiecznym jest uzasadnionym celem dla społeczności, ale musimy monitorować i ograniczać stosowanie inwigilacji i technik kontroli, które naruszają nasze wolności, zwłaszcza w wypadkach, kiedy trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie o konieczność, proporcjonalność i efektywność pojętych działań

I kolejny cytat , który jest odpowiedzą na odcinanie Internetu przez niektóre prywatne firmy i Francję:

Czytaj podobne  Jak pokazać, że kibicujesz? 6 grafik i 3 filmy na mecz Polska Czechy!

Rządy i prywatne przedsiębiorstwa nie mogą odmawiać prawa do dostępu [do Internetu – przyp. red.], stosując to jako środek sankcyjny, jak jest to proponowane w niektórych państwach Unii.

Europa jednak nie walczy z piratami

Ta wiadomość mnie bardzo zadowala, ponieważ raport ten jest jednoznaczną krytyką wymierzoną wobec Francji. Wbrew artykułowi z RP Europa wypowiedziała się wyraźnie przeciwko blokowaniu Internetu.

Jak czytamy w artykule z RP pojawiły się tam dwa ciekawe zdania:

Internetowy gigant (Google) argumentuje, że odcinanie dostępu do sieci bez wyroku sądowego byłoby naruszeniem prawa.

Zatem Google potwierdza opinie z raportu Guy Bono i Lambrinidisa.

A co z raportem Mediny? Z raportem który chce zaostrzenia kar dla piratów, blokowania im dostępu do sieci? Raportu, który spowoduje że płacilibyśmy za prywatne kopie utworów i że sieci Peer 2 Peer zostałyby zdelegalizowane? Mam nadzieję i szanse są na to duże, że trafi do kosza.

W czerwcu wybory do Europarlamentu

Nie będę mówił na kogo głosować, bo nie o to chodzi. Ale czy chcemy móc korzystać dalej z wolności jaką  daje Internet? Który z kandydatów do europarlamentu jest świadom problemów z którymi boryka się cały świat i Unia Europejska? Który europarlamentarzysta będzie wiedział jak głosować, aby zadbać nie tylko o interesy wielkich koncernów ale też o prawa i wolności obywateli? Mam nadzieję że taki będzie, bo wezmę to pod uwagę podczas wyborów.


Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia

Menu