Serwer Apache i IIS na jednym komputerze

Instalacja IIS ani Apache nie jest trudna. Jednak w przypadku kiedy oba serwery mają znajdować się na jednym komputerze pojawia się problem. Jednym ze sposobów rozwiązania go jest przydzielenie innego portu Apache. W tym poście pokazuję jak to zrobić.

Zainstalowałem na swoim serwerze IIS a następnie Apache. W trakcie pojawił się błąd o zajętych portach 80 i 443. Jest to typowy objaw kiedy próbuje się zainstalować dwa serwery WWW na tym samym komputerze. Serwerem Apache może być np. Krasnal albo inna paczka jak polecana obecnie przeze mnie XAMPP.

Aby zmienić port serwera Apache wchodzimy do pliku httpd.conf który znajduje się w folderze c:\xampp\apache\conf\httpd.conf i zmieniamy linie:

Listen 80
ServerName localhost:80

Aby zmienić port na np. 98 wpisujemy zamiast 80 wartość 98.

Oprócz tego trzeba zmienić jeszcze port połączeń SSL w pliku httpd-ssl.conf w folderze c:\xampp\apache\conf\extra. Zmieniamy linie:

Listen 443
<VirtualHost _default_:443>
ServerName localhost:443

I ustawiamy inny port zamiast 443.

Po tych zmianach upewnij się, że dodałeś wyjątki do firewalla i przekierowanie nowych portów na routerze jeżeli stronę chcesz udostępnić na zewnątrz.

Teraz żeby wejść na stronę wystarczy podać:

http://localhost:98 (jeżeli ustawiłeś port 98)

Bywa to niewygodne. Dlatego jeżeli Apache jest Twoim standardowym serwerem rozważ zostawienie standardowych portów dla niego i zmiany portów IIS. Informacje jak to zrobić znajdziesz między innymi tutaj.

Czytaj podobne  Aktualne promocje dla programistów

Są też podobno inne sposoby rozwiązania tego problemu, ale zmiana portu wydaje się najbardziej racjonalna i nie powinna przysporzyć w przyszłości żadnych problemów.

Jeżeli mimo to dalej masz błędy wiedz, że szczegółowe informacje o błędach usług (w tym Apache) są odnotowywane w dzienniku systemowym dostępnym z narzędzi administracyjnych z panelu sterowania.

Przeczytaj też

Swiąteczne 2 za 1 w Helionie dla programistów i ni... Świąteczne 2za1 w Helionie. Do środy tysiące ebooków, książek i audiobooków. Kupujesz dwa, płacisz za jedno. Jedna z najlepszych akcji w ciągu rok...
55 ebooków programistycznych i nie tylko, które po... Ebookpoint zorganizował After Party z okazji urodzin i do końca dnia można jeszcze kupić super tanio ebooki. Poniżej moja toplista 55 ebooków programi...
55 ebooków programistycznych i nie tylko, które po... Ebookpoint zorganizował After Party z okazji urodzin i do końca dnia można jeszcze kupić super tanio ebooki. Poniżej moja toplista 55 ebooków programi...
21 000 ebooków (w tym programistyczne) od 6,90 do ... Tylko do jutra 21 000 ebooków (w tym programistyczne) od 6,90 zł. Wielka promocja Ebookpointa ruszyła z okazji 8 urodzin serwisu. Nawiązują...
Aktualności dla subskrybentów Przegląd aktualnych promocji dla programistów dla subskrybentów newslettera. Do końca dnia ebook Sieci komputerowe. Najczęstsze problemy ...
Napisano w Programowanie Tagi: , , , , , ,