Testy funkcjonalne aplikacji na Grono.net

Logo GronaNie napiszę więcej aplikacji na Grono.net jeżeli nie znajdzie się sposób na przeprowadzanie testów funkcjonalnych – tak ostatnio stwierdziłem, ale udało mi się rozwiązać ten problem obejściem, które przedstawiam poniżej.

Testy funkcjonalne na Grono.net

Proces zatwierdzania aplikacji Gronowych wygląda następująco: po stworzeniu aplikacji jest ona widoczna tylko dla developera. Następnie można zmienić jej status na „aktywna” i zgłosić do moderacji. Moderatorzy z Grona testują aplikację, zgłaszają uwagi dotyczące głównie funkcjonalności i lepszej integracji z Gronem, po czym aplikacja trafia do publicznego katalogu.

Szkopuł tkwi w tym, że nie było do tej pory możliwości testowania funkcjonalnego aplikacji przez własną grupę testerów. Jest to uciążliwe o czym każdy programista się pewnie kiedyś przekonał, gdy jego produkt trafił do klienta bez testów. Poza tym proces moderacji na Gronie trwa nawet do 2 tygodni, więc nie jest to zbyt fortunny sposób na rozwijanie appek.

Znalazłem ostatnio sposób na obejście tego problemu i udostępnienie aplikacji beta testerom przed zgłoszeniem go do moderacji.

Sztuczka polega na tym, żeby tester zarejestrował się jako developer i dodał u siebie nową aplikację, po czym jako jej parametry dodał adres naszej aplikacji. Wystarczy pamiętać tylko, żeby canvas URL aplikacji był unikalny np. <nazwa_aplikacji><nick_testera> ponieważ w systemie nie mogą widnieć dwie appki o tej samej nazwie.

Powiedzmy, że stworzyłeś aplikację o takich parametrach:

Nazwa: Quizzy

Canvas URL: quizzy

Adres zwrotny: http://serwer.com/grono/quizz

W takim wypadku beta testerowi „gronotester” podajesz takie dane:

Nazwa: Quizzy – gronotester

Canvas URL: quizzygronotester

Czytaj podobne  Język C# 2008 i platforma .NET 3.5

Adres zwrotny: http://serwer.com/grono/quizz

Dodawanie aplikacji na Grono.net

Od tego momentu beta tester może testować aplikację pod adresem: http://grono.net/chat/#dev/app/quizzygronotester/.

No i to wszystko na ten temat. Jeżeli chodzi o testy obciążenia to napiszę coś jak Quizzy wytrzymają 🙂

Co nowego na Gronie?

Ostatnio Grono zaczyna wzbudzać zainteresowanie, więc przy okazji takich postów będę też pisał co nowego pojawiło się na tym serwisie. Po pierwsze dodano możliwość usuwania własnych aplikacji, wydzielony został serwis topgit.pl z najlepszymi zdjęciami z serwisu, Grono zrobiło też dwa kroki w kierunku marketingu: program partnerski (grona i profile biznesowe i produktowe) i patronaty medialne.

Jeżeli chodzi o aplikacje to obecnie polecam MyLastBook,która służy do odznaczania przeczytanych książek, która mi się bardzo przyda i Toruń3D z trójwymiarowymi panoramami tego pięknego miasta.

Muszę się też pochwalić, że moja aplikacja Gronocast Mobile jest jak na razie jedyną aplikacją mobilną i ma już 60 użytkowników. Co na początek jest świetnym wynikiem według mnie, bo mało kto wie o tym, że Grono pozwala tworzyć aplikacje mobilne.

I zachęcam jeszcze do zareklamowania się w Ciekawych Cytatach przez Adtaily, zyski z reklamy pozwolą mi pisać następne aplikacje gronowe, a jak wiadomo za pisanie appek do serwisów społecznościowych nikt nie płaci.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Menu