Twórca Odsiebie.com zatrzymany – komentarz

Jak zapewne mieliście okazję przeczytać dzisiaj zamknięty został serwis odsiebie.com – polski odpowiednik rapidshare i jego twórca. W tym poście przedstawiam mój komentarz na ten temat.

Serwisy społecznościowe i Web 2.0 zakładają, że użytkownik bierze odpowiedzialność za swoje działania w sieci. Jest to wielka przemiana ostatnich lat, która pozwoliła uruchomienie takich stron jak YouTube, Facebook (gdzie też można umieszczać filmy), Nasza Klasa i wiele wiele innych.

Dlaczego? Ponieważ duże serwisy mają miliony użytkowników i miliardy wrzucanych plików nie można moderować wstępnie wszystkich treści. Dlatego autorzy takich stron jak np. Nasza Klasa pozwalają wrzucić Ci zdjęcie. Ale jeżeli wrzucisz coś co łamie zasady albo prawo inny użytkownik może to zgłosić odpowiednim przyciskiem “Zgłoś nadużycie”.

Powoduje to, że twórcy stron przenoszą odpowiedzialność na użytkowników zapisując w regulaminie, że mogą wrzucać tylko treści do których mają prawa autorskie.

Autor Odsiebie.com – polskiego odpowiednika Rapidshare został dzisiaj zatrzymany a strona została zamknięta. Oficjalny komunikat policji Informacja na forum brzmi, że za to że znaleziono u niego nielegalne dane na  płytach CD i dyskach HDD. Aktualna informacja policji: jutro konferencja prasowa.

Pewnie łatwo przekonać w ten sposób opinię publiczną, że twórca Odsiebie.com to przestępca skoro miał coś nielegalnego. Ale zastanówmy się nad tym.Nie ma możliwości, żeby twórca takiego serwisu jak Odsiebie.com mógł mieć u siebie jakieś nielegalne dane. Nikt przy zdrowych zmysłach nie trzymałby u siebie takiego oprogramowania prowadząc stronę, która może budzić wątpliwości prawne i etyczne.

Czytaj podobne  Zaczyna się internetowa rewolucja a Ty jesteś jej wojownikiem!

Ale jak już napisałem – na serwis każdy wrzuca co chce i administrator przenosi odpowiedzialność na niego, bo inaczej technicznie nie da się moderować treści niż PO fakcie ich wrzucenia na serwer.

Dlatego jedynym sensownym rozwiązaniem jest to, że płyty CD i dyski zawierały kopie zapasowe danych z serwisu Odsiebie.com.

Oczywiście był to argument, który wystarczy policji, żeby ukazać autora Odsiebie w negatywnym świetle i jednocześnie zamknąć stronę, która skoczyła do TOP najpopularniejszych polskich stron, jednego z najbardziej udanych startupów ostatnich miesięcy.

Chciałbym zwrócić uwagę, że policja w ten sposób zamknęła legalnie działający serwis. Serwis którego odpowiedniki nadal działają, działały i będą działać w Polsce i za granicą. Co ciekawe największy konkurent Odsiebie to niemiecki Rapidshare. Serwis którego policja nie ściga. Dlaczego legalnie działający? Bo każda firma działa legalnie do czasu gdy wyrok sądu nie uzna inaczej. Na razie wyroku jednak nie ma.

Policja ma prawo oczywiście wyjaśnić sprawę jeżeli zostało dostarczone doniesienie o popełnieniu przestępstwa, ale zamknięcie czyjegoś serwisu jest równoznaczne ze zniszczeniem prywatnej firmy uważam za nadużycie władzy. Jest to kara wymierzona bez zarzutów i prawomocnego wyroku w sądzie.

Ale teraz policja zabrała dyski, pewnie z całym kodem źródłowym i wszystkimi danymi potrzebnymi do prowadzenia strony i samą stronę co jest po prostu zabiciem serwisu i zablokowaniem dalszej działalności firmy.

Poza tym chciałbym zaznaczyć że z tego co autor mówił w wywiadach współpracował on z właścicielami praw autorskich. Nie było więc pewnie tak, że ignorował ten temat. Czy ktokolwiek przy zdrowych zmysłach myśli, że autor tak ryzykownego projektu nie poprzedził startu ekspertyzami prawnymi i zabezpieczeniem się na wypadek oskarżeń o łamanie praw? Chyba nikt kto działa w branży IT nie jest w stanie uwierzyć, że autor publicznie działającego, jednego z najpopularniejszych, serwisu mógłby w jakikolwiek sposób łamiąc prawo i wierząc, że nie wyszłoby to na jaw. No chyba, że ktoś wierzy, że większość ludzi to przestępcy, co zresztą jest kolejnym objawem powszechnego braku zaufania a nie realnym faktem.

Czytaj podobne  Odsiebie.com - wyrok sądu ujawnia kulisy skandalu

Podsumowanie

Twórcy serwisów internetowych działają w ciągłym napięciu, kiedy GIODO nie potrafi powiedzieć czym jest dana osobowa i beztrosko dzieli ludzi na zwykłych i przestępców, a ustawodawca prosi o to, żeby uwierzyć na słowo, że blogów nie trzeba będzie rejestrować.

Takie działania policji, ustawodawcy i innych instytucji wprowadzają ogromny chaos. Psują atmosferę wzajemnego zaufania, które jest potrzebne żeby normalnie współpracować.

Zabranie jakiejkolwiek firmie IT sprzętu i oprogramowania to zabójstwo w biały dzień. A najgorsze jest to, że takie działania są szkodliwe dla polskich przedsiębiorców. Przedsiębiorców, którzy nie tylko muszą konkurować na rynku krajowym, ale też z kolegami z zagranicy, którzy mają o wiele lepsze, bardziej uczciwe i jasne, warunki do rozwoju. Można więc łatwo dojść do  jednego wniosku. Takie działania szkodzą polskiej gospodarce i innowacyjności.

Takie sytuacje są częste, ale ponieważ mój blog nie jest na tematy prawne wstrzymywałem się z wypowiadaniem na takie tematy. Jednak działam też w branży IT i uważam, że nawet jeżeli mój blog nie jest związany tematyczne mam obowiązek poinformować swoich czytelników o sytuacji, która ewidentnie jest szkodliwa dla całej branży.

Jest to absurd? Jeżeli nie będziemy blogować i wypowiadać się na takie tematy takie absurdy będą pojawiać się coraz częściej. Absurdy same nie znikną – trzeba o nich pisać, dyskutować i zastanawiać się nad ich usunięciem.

EDIT: Zaktualizowałem tytuł zgodnie z bieżącymi informacjami, które do mnie dotarły. Twórca Odsiebie.com został zatrzymany a nie zamknięty. Jutro więcej szczegółów.

Przeczytaj też

Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju Jak rozpoznać najmądrzejszą osobę w pokoju? Jeśli chcesz wiedzieć jak zobacz jakie jest 9 metod, które mogą Ci w tym pomóc! Popatrz...
Który telefon wybrać? 10 rad, co wziąć pod uwagę!... Co jakiś czas zmieniamy telefony, np. gdy kończy się umowa. Czym się kierować, aby następny telefon był jak najlepszy? Dowiedz się teraz! 1. Bate...
Jak zdać prawo jazdy? Chcesz wiedzieć jak zdać? Dowiesz się z tego tekstu. Niedawno zdawałem prawo jazdy, więc stwierdziłem, że podzielę się moimi radami odnośnie tego j...
Odzyskanie pamięci z katalogu system Androida Dowiedz się jak odzyskać pamięć z katalogu system i cache. Mam Wildfire S. Po zainstalowaniu CyanogenMod 9 okazało się, że jak wywalę niepotrzebne ...
Komplet 7 poradników na #Halloween 2013: dekoracje... Kompletny zestaw 7 poradników na Halloween 2013: dekoracje, pomysły, inspiracje, przepisy, przebrania. Przygotuj się na Halloween 2013! Prz...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , ,
7 comments on “Twórca Odsiebie.com zatrzymany – komentarz
 1. Mekk pisze:

  Polecam uwadze http://www.rp.pl/artykul/333307.html?print=tak (historia Mitcha Noculi)

 2. kane pisze:

  dobrze napisane. ze swojej strony dopisze tylko to, ze niestety nie jest to pierwszy raz jak absurdalne decyzje urzednikow panstwowych niszcza czyjes przedsiewziecie. w naszym kraju niestety nadal trzeba udowadniac swoja niewinnosc jak oskarzy cie ktokolwiek pomimo tego iz mamy jak zapisane, iz jest domniemanie niewinnosci. poprostu prawo i ustawy swoje a realia i interesy roznych grup swoje. poki nie bedzie odpowiedzialnosci finansowej dla urzednikow panstwowych to takie sytuacje beda sie zdazac

 3. Helpers pisze:

  zresztą wrzuta, chomikuj, przyklej też działają na podobnych zasadach, ale z nimi stoi kadra adwokatów i same poważne portale jak o2. dlatego nikt się ich jak na razie nie czepia.

 4. DarVV pisze:

  Tutaj można przytoczyć tylko sens słów o chęci wstąpienia do Policji w mniej znanym oficjalnie kontekście.

 5. Neo pisze:

  Samym pisaniem na forum niczego się nie zmieni. Swoją drogą chomikowanie własnych treści jest fajne, niestety wielu tyka się kolekcjonowania niewłasnych orzeszków i wielu robi to na tą samą modłę, aby być homikopopularnym. CO do psów, sami mają niejeden film niedozwolonej treści, są po troszku skorumpowani i gryzą, choć sami jedzą te same orzechy. Przykładowo na moim chomiku “HenterHomik” staram się zachować jakieś zasady, lecz gdybym miał przechowywać zakupione utwory w prywatnym, nigdy nie miałbym punktów na awaryjne ściąganie kolejnych gdyby się uszkodził jakiś.

 6. Fajny blog, a swoja drogą czesto jesteśmy świadkami skutków podjetych przez urzedników, zazwyczaj są one tragiczne dla nas i naszych działalności.

Menu