Wiem jak napisać aplikację na Facebooka w 3 krokach!

Facebook -jeden z większych serwisów społecznościowych na świecie pozwala na tworzenie dla niego własnych aplikacji. Jak to zrobić? Dowiesz się z tego tekstu.

Potrzebna jest Ci aplikacja Facebook dla Twojej firmy, która wypromuje ją i/albo fanpage?

Zobacz nasze realizacje i dowiedz się jak wybrać najlepiej firmę, która stworzy dobrą aplikację!

Realizacje i porady: Aplikacje Facebook

Na wstępie zaznaczam, że na Facebooku też jest podobny poradnik, ale jest w języku angielskim, nie objaśnia wszystkich ustawień i jest nieaktualny. Także zachęcam do przeczytania mojego, aktualnego poradnika.

Żeby napisać aplikację na Facebooka wystarczy znajomość dowolnego webowego języka skryptowego. W tym przykładzie pokażę jak stworzyć przykładową aplikację z użyciem PHP.

Aplikację umieszcza się na swoim serwerze WWW. Facebook komunikuje się z nią. Komunikacja z Facebookiem natomiast odbywa się przez wyspecjalizowane API.

Kiedy te warunki już spełniłeś można przejść do realizacji:

1. Dodaj aplikację „Twórca aplikacji”

Wejdź na stronę (http://www.facebook.com/developers/) i zezwól aplikacji „Twórca aplikacji” na dostęp do danych z Twojego profilu. Następnie po prawej stronie wybierz przycisk „Set Up New Application”. Wpisz jej nazwę i wyraź zgodę na akceptację regulaminu. Po tym będziesz mógł przystąpić do ustawiania swojej aplikacji.

2. Ustaw opcje

W tym momencie pojawi się strona opcji podstawowych nowo powstałej aplikacji. Możesz tu ustalić logo, ikonę, opis i inne informacje. Jednak zostaw to na razie. Przejdź do zakładki „Strona ramowa”.

Adres URL strony ramowej: tutaj podajesz pod jaką podstroną Facebooka ma znajdować się aplikacja. Pamiętaj że wybór dobrej nazwy spowoduje łatwą możliwość jej znalezienia przez wyszukiwarki.

Czytaj podobne  Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 3 - komunikacja klient - serwer

Canvas Callback URL: adres na Twoim serwerze WWW pod którym znajdzie się Twoja aplikacja. Jeżeli masz domenę domena.pl i zdecydujesz się umieścić aplikację pod folderem AplikacjaFacebook wpisz tutaj http://www.domena.pl/AplikacjaFacebook.

To są wszystkie opcje, które musisz podać. Pozostało tylko umieszczenie jakiejś testowej aplikacji na Twoim serwerze WWW w podkatalogu AplikacjaFacebook.

3. Instalacja aplikacji

Facebook przygotował gotową przykładową aplikację dostępną kiedy wejdziesz w aplikację „Twórca aplikacji”, wybierzesz z prawej belki „Moje aplikacje” aplikację, którą przed chwilą stworzyłeś a następnie na dole opisu aplikacji znajdziesz pozycję „Sample code” i „Get started quickly with some example code!”.

Postępując zgodnie z krokami poradnika który się pojawi musisz skopiować bibliotekę plików PHP dla Facebooka do foldera AplikacjaFacebook na twoim serwerze. Następnie umieścić tam przykładowy plik index.php (wymaga PHP 5.0, jeżeli masz 4 i 5, końcówka powinna być .php5).

4. Gotowe!

Prawda że szybko? Teraz udaj się na link podany w poradniku „Sample code”. Jest to adres twojej nowej aplikacji dostępnej pod adresem apps.facebook.com/twoja_nazwa. Jeżeli wystąpią jakieś błędy możesz je zdiagnozować tak jakbyś pisał zwykłą stronę WWW.

Efektem umieszczenia przykładowego kodu z Facebooka jest wyświetlenie wartości ID Twoich przyjaciół. Dosyć nieżyciowy przykład prawda?

5. Lista przyjaciół

Zamiast tego lepiej będzie wyglądać lista imion. Jak to zrobić? Wystarczy że zamienisz pętlę foreach na:

foreach ($friends as $friend) {
echo “<br>”;
$userinfo = $facebook->api_client->users_getInfo($friend, ‘first_name’);
echo $userinfo[0][‘first_name’];
}

6. Ogłoś aplikację światu

Jak widać integracja nawet istniejącej strony z Facebookiem nie powinno nastręczać za dużych problemów. Wystarczy zastanowić się, co może przydać się użytkownikom tego serwisu kiedy masz dostęp nie tylko do informacji o nich, ale też o ich znajomych i przyjaciołach.

Czytaj podobne  Lepiej użyć Facebook Markup Language

Takie informacje dają zupełnie nowe możliwości jak w przypadku Grona – jednego z większych polskich serwisów społecznościowych i pierwszego ze swojej klasy, który stworzył API na dniach. Niestety jego dokumentacja póki co jest bardzo uboga i mam nadzieję że wkrótce to się zmieni.

Na koniec – kiedy stworzysz wymarzoną aplikację, aby zgłosić swoją aplikację do weryfikacji, wybierz „Submit Application For Verification” w oknie Twojej aplikacji na stronie „Moje aplikacje”.

Potrzebna jest Ci aplikacja Facebook dla Twojej firmy, która wypromuje ją i/albo fanpage?

Zobacz nasze realizacje i dowiedz się jak wybrać najlepiej firmę, która stworzy dobrą aplikację!

Realizacje i porady: Aplikacje Facebook

Przeczytaj też

Programowanie gier społecznościowych na Facebooka ... W czym pisać kod gry? W PHP czy w JS? No i gdzie trzymać dane o rozgrywce i grach? Dowiedz się! W poprzednich częściach omówiłem kwestię wyboru ser...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 5 – host gry... Kim jest host gry i czy powinien znajdować się na serwerze czy powinien nim być jeden z graczy? W poprzednich częściach ustaliliśmy środowiska prog...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 4 – typ... Jakie typy komunikacji trzeba uwzględnić w pisaniu gry RMSBG? W poprzednich częściach założyliśmy, że robimy grę planszową RMSBG (Realtime Multipla...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 3 – kom... Jak klient w JS może komunikować się z serwerem w PHP przez HTTP? W poprzednich częściach omówiłem rozwiązania klienckie i serwerowe dla gier RMSBG...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 2 – Jęz... Jakie języki programowania trzeba znać, żeby pisać RMSBG na Facebooka? Dowiedz się. W poprzedniej części poruszyłem temat decyzji czy aby napisać R...
Napisano w Społecznościowe Tagi: , , , , , , , , , , , ,
6 comments on “Wiem jak napisać aplikację na Facebooka w 3 krokach!
 1. Siegfried pisze:

  no i teraz wszyscy beda robic te upierdliwe aplikacje facebookowe 😀

 2. Tomaszs pisze:

  @Siegfried

  A co, nie lubisz ich? 🙂 Trochę więcej aplikacji w języku PL by się przydało.

 3. RudeDude pisze:

  Ma ktoś pomysł na ciekawą aplikację?

 4. Tomaszs pisze:

  @RudeDude

  Ja mam 😉

 5. samer pisze:

  wrrrr nie umiem:(

 6. Dawid pisze:

  chciałbym mieć coś takiego na mojej stronie w facebooku http://www.clocklink.com/taggen.php?agree=1&clkid=world001&fontcolor=&bgcolor=&wlppr=&AcceptBtn.x=60&AcceptBtn.y=18&AcceptBtn=Accept
  wie ktoś jak zrobić to w FBML? lub jakoś inaczej?