9fingers.pl to miejsce dla każdego programisty

9fingers Wczoraj dowiedziałem się o serwisie 9fingers.pl, którego hasłem przewodnim jest ‘bo programiści liczą od 0…’. Jestem zachwycony tym serwisem i czuję, że stanie się ekstremalnie popularny w społeczności programistów.

Ostatnie czasy są bardzo łaskawe dla programistów w Polsce. Powstał pierwszy serwis wykopowy dla programistów .NET – Dotnetomaniak, a następnie wykop dla wszystkich programistów – Develway. Następnie pojawił się blog którego twórcy za zgodą autorów tłumaczą wpisy Atwooda, Spolskiego, Hanselmana i innych wybitnych programistów.

Tak jak rok temu mogłem mówić o całkowitym braku aktywności polskich programistów w sieci tak teraz sytuacja się zmienia. Do tej pory blogi programistyczne u nas były pisane po kilka wpisów po czym znikały a wiedza była rozproszona po wielu forach do których często samemu trudno się dostać.

Wiedziałem wtedy że jeżeli nie powstanie odpowiednia architektura serwisów łączących programistów sytuacja będzie wyglądać dalej tak samo. Poruszałem zresztą ten temat nieraz na blogu. Teraz mamy 2 serwisy wykopowe dla programistów, tłumaczenia wpisów blogowych a teraz na horyzoncie pojawił się high-endowy serwis 9fingers.

9fingers to realizacja pomysłu na aktywne FAQ na którym można szybko dostać odpowiedź. Wsparto ten pomysł bardzo rozbudowanym systemem motywacyjnym, który niewątpliwie pobudzi do działania największego leniwca. Idea jest oparta na anglojęzycznym serwisie StackOverflow Atwooda i Spolskiego.

Cieszę się, że ten serwis powstał. 9fingers powiązało się z wydawnictwem Helion co zapowiada, że autorzy będą mieli finansowanie na rozwój serwisu, o wcale nie jest takim małym problemem w Polsce. Myślę że to jest dobry pomysł.

Czytaj podobne  Programiści społecznościowi stawiają na rozrywkę

Jeżeli chodzi o wygląd i działanie nie mam zastrzeżeń. Na razie w wersji beta serwis prezentuje się bardzo atrakcyjnie chociaż uwypukliłbym przyciski zaznaczania poprawnej odpowiedzi i punktowania odpowiedzi – teraz są to szare ikony które sugerują, że są to obiekty nieaktywne.

Myślę, że jeżeli autorom uda się dotrzeć do wszystkich programistów w PL serwis, że tak powiem nieładnie, sam się sprzeda. Warto dodać, że serwis jest przeznaczony dla miłośnika każdej technologii i nikogo nie faworyzuje.

Gratulacje dla autora pomysłu na stworzenie takiego serwisu no i zapraszam do obejrzenia mojego profilu. Na pewno będę w najbliższym czasie aktywnym użytkownikiem odpowiadającym na pytania związane z C#, PHP.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , ,
5 comments on “9fingers.pl to miejsce dla każdego programisty
 1. Maciek pisze:

  Zgadza się ostatnio jest sporo różnego typu inicjatyw dla programistów/informatyków, a co do tego o którym piszesz to podbny jest jeszcze inny: http://devpytania.pl/

 2. Życzę twórcom jak najlepiej, ale ciekaw jestem jak uda im się przebić przez angielskie strony typu stackoverflow. ;]

 3. Krzysiek pisze:

  Racja, devpytania.pl bardziej nawiązują do stackoverflow. Mnie jest się łatwiej tam odnaleźć, ponieważ używał stackoverflow.

 4. Krzysiek pisze:

  Ja jestem stałym bywalcem stackoverflow.com tak więc interfejs i wykonanie devpytania.pl jest mi bliższe.

 5. Krzysiek pisze:

  Dziwnie się tu dodaje komentarze.. dodalem jeden myslalem ze sie nie dodali przy dodaniu drugiego – wskoczyly dwa

Menu