Aplikacji ile jest nikt nie widzi – Facebook, Android i Apple

Apple, Facebook i Google Android – setki aplikacji. Ale jaką prezentują jakość? Ilu stoi za nimi programistów? Statystyka to często tylko fun. Ale czy oprócz rozrywki wykresowej możemy dowiedzieć się trochę więcej z tych liczb?

Nie ma dostępu do katalogu wszystkich aplikacji Facebooka (prove me wrong!). Wiadomo natomiast, że w katalogu jest podobno 60 tysięcy aplikacji, a Facebook chwali się  z kolei liczbą całkowitą niezatwierdzonych aplikacji niecałe 10 razy większą.

Założenie każdej strony fanowskiej oznacza potrzebę założenia aplikacji. Oprócz tego dostępne są aplikacje – generatory aplikacji – np. quizzów i innych prostych formularzy, w których użytkownik może zmienić dane.

Ile w takim razie jest ‘prawdziwych’ aplikacji napisanych przez programistów?

Pewne wskazówki ujawniają statystyki użycia aplikacji. Aplikacji o liczbie użytkowników większej niż 1000 dziennie jest 1500. 400 aplikacji na więcej użytkowników niż Kominek, 84 więcej niż Plotek, a tylko 32 więcej niż forum.wiaderko.pl, przy czym dużo z nich to gry społecznościowe od Zyngi.

Wygenerowane aplikacje i aplikacje fanowskie raczej nie mają szans na znalezienie się w tym gronie, a co za tym idzie z liczby 500 tysięcy aplikacji, która jest imponująca zostaje tylko jakieś 1500 aplikacji napisanych przez programistów, którymi zainteresowało się więcej ludzi. Tutaj pewnie powinienem przypomnieć, że Facebook przegonił Google, jest największą społecznościówką na świecie, a aplikacja numer jeden jest używana przez petryliardy ludzi i wszystko to jest oczywiście prawdą.

Android ma mieć już 30 tysięcy aplikacji. Wchodzę oto na stronę sklepu Androida i widzę: 40 polecanych aplikacji, 40 najlepszych płatnych i niecałe 140 najlepszych darmowych. Mimo wysiłków nie udało mi się znaleźć kompletnej listy tych 30 tysięcy aplikacji.

Czytaj podobne  Punkty integracji aplikacji na Grono.net

Apple chwali się natomiast 140 tysiącami aplikacji na iPhone’a. iPhone’a nie posiadam. Natomiast w katalogu aplikacji webowych jest jakieś 4 tysiące aplikacji, a tutaj około 50 tysięcy.

Liczby przedstawione przez Apple, Facebooka i Google dla Androida są imponujące. Aplikacje społecznościowe i mobilne będą tematem numer jeden najbliższych lat. W katalogach promowane są najlepsze aplikacje co jest całkiem słuszne i pożyteczne dla użytkowników, a porównywanie liczby aplikacji na te platformy jest medialnie atrakcyjne.

Jeżeli jednak ktoś miałby w tym momencie zapytać mi się, która platforma jest lepsza / gdzie jest więcej naprawdę przydatnych aplikacji – mógłbym tylko spuścić wzrok, wzruszyć ramionami i rozłożyć ręce w geście bezradności.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , ,
2 comments on “Aplikacji ile jest nikt nie widzi – Facebook, Android i Apple
  1. Cert pisze:

    Pełna lista aplikacji dla Androida dostępna jest tylko w Android Market, dostępnym tylko z poziomu urządzeń mobilnych działających pod kontrolą systemu Android.

  2. michancio pisze:

    Ja mogę sprostować podaną przez Ciebie liczbę aplikacja na iPhone-a bo go posiadam i mocno eksploruję jego zasoby. Z całą pewnością nie jest to 4 tys. aplikacji. To zdecydowanie za mały szacunek.

Menu