Aplikacji ile jest nikt nie widzi – Facebook, Android i Apple

Apple, Facebook i Google Android – setki aplikacji. Ale jaką prezentują jakość? Ilu stoi za nimi programistów? Statystyka to często tylko fun. Ale czy oprócz rozrywki wykresowej możemy dowiedzieć się trochę więcej z tych liczb?

Nie ma dostępu do katalogu wszystkich aplikacji Facebooka (prove me wrong!). Wiadomo natomiast, że w katalogu jest podobno 60 tysięcy aplikacji, a Facebook chwali się  z kolei liczbą całkowitą niezatwierdzonych aplikacji niecałe 10 razy większą.

Założenie każdej strony fanowskiej oznacza potrzebę założenia aplikacji. Oprócz tego dostępne są aplikacje – generatory aplikacji – np. quizzów i innych prostych formularzy, w których użytkownik może zmienić dane.

Ile w takim razie jest ‘prawdziwych’ aplikacji napisanych przez programistów?

Pewne wskazówki ujawniają statystyki użycia aplikacji. Aplikacji o liczbie użytkowników większej niż 1000 dziennie jest 1500. 400 aplikacji na więcej użytkowników niż Kominek, 84 więcej niż Plotek, a tylko 32 więcej niż forum.wiaderko.pl, przy czym dużo z nich to gry społecznościowe od Zyngi.

Wygenerowane aplikacje i aplikacje fanowskie raczej nie mają szans na znalezienie się w tym gronie, a co za tym idzie z liczby 500 tysięcy aplikacji, która jest imponująca zostaje tylko jakieś 1500 aplikacji napisanych przez programistów, którymi zainteresowało się więcej ludzi. Tutaj pewnie powinienem przypomnieć, że Facebook przegonił Google, jest największą społecznościówką na świecie, a aplikacja numer jeden jest używana przez petryliardy ludzi i wszystko to jest oczywiście prawdą.

Android ma mieć już 30 tysięcy aplikacji. Wchodzę oto na stronę sklepu Androida i widzę: 40 polecanych aplikacji, 40 najlepszych płatnych i niecałe 140 najlepszych darmowych. Mimo wysiłków nie udało mi się znaleźć kompletnej listy tych 30 tysięcy aplikacji.

Czytaj podobne  Kończę współpracę z Gronem

Apple chwali się natomiast 140 tysiącami aplikacji na iPhone’a. iPhone’a nie posiadam. Natomiast w katalogu aplikacji webowych jest jakieś 4 tysiące aplikacji, a tutaj około 50 tysięcy.

Liczby przedstawione przez Apple, Facebooka i Google dla Androida są imponujące. Aplikacje społecznościowe i mobilne będą tematem numer jeden najbliższych lat. W katalogach promowane są najlepsze aplikacje co jest całkiem słuszne i pożyteczne dla użytkowników, a porównywanie liczby aplikacji na te platformy jest medialnie atrakcyjne.

Jeżeli jednak ktoś miałby w tym momencie zapytać mi się, która platforma jest lepsza / gdzie jest więcej naprawdę przydatnych aplikacji – mógłbym tylko spuścić wzrok, wzruszyć ramionami i rozłożyć ręce w geście bezradności.

Przeczytaj też

Programowanie gier społecznościowych na Facebooka ... W czym pisać kod gry? W PHP czy w JS? No i gdzie trzymać dane o rozgrywce i grach? Dowiedz się! W poprzednich częściach omówiłem kwestię wyboru ser...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 5 – host gry... Kim jest host gry i czy powinien znajdować się na serwerze czy powinien nim być jeden z graczy? W poprzednich częściach ustaliliśmy środowiska prog...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 4 – typ... Jakie typy komunikacji trzeba uwzględnić w pisaniu gry RMSBG? W poprzednich częściach założyliśmy, że robimy grę planszową RMSBG (Realtime Multipla...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 3 – kom... Jak klient w JS może komunikować się z serwerem w PHP przez HTTP? W poprzednich częściach omówiłem rozwiązania klienckie i serwerowe dla gier RMSBG...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 2 – Jęz... Jakie języki programowania trzeba znać, żeby pisać RMSBG na Facebooka? Dowiedz się. W poprzedniej części poruszyłem temat decyzji czy aby napisać R...
Napisano w Mobilne, Społecznościowe Tagi: , , , ,
2 comments on “Aplikacji ile jest nikt nie widzi – Facebook, Android i Apple
  1. Cert pisze:

    Pełna lista aplikacji dla Androida dostępna jest tylko w Android Market, dostępnym tylko z poziomu urządzeń mobilnych działających pod kontrolą systemu Android.

  2. michancio pisze:

    Ja mogę sprostować podaną przez Ciebie liczbę aplikacja na iPhone-a bo go posiadam i mocno eksploruję jego zasoby. Z całą pewnością nie jest to 4 tys. aplikacji. To zdecydowanie za mały szacunek.