Chrome Store: kości zostały rzucone

Po miesiącach niecierpliwego wyczekiwania, Google uruchomiło Chrome Web Store…. tylko dla amerykańskich programistów. Zagraniczni programiści niestety muszą obejść się smakiem i patrzyć jak koledzy zza oceanu zdmuchują świeczki na torcie stworzonym przez giganta.

Dzisiaj dosłownie przed chwilą po konferencji prasowej Google wystartował sklep Google Chrome Store. Można w nim kupować i pobierać rozszerzenia, aplikacje i style.

W katalogu wraz z premierą dostępne są dwa rozszerzenia, które napisałem na tą okazje:

Quizy i Cytaty

Prezentują się świetnie, zresztą zobaczcie:

Rozszerzenia możecie pobrać oczywiście za darmo. Przy okazji jednak przyjrzałem się procesowi przygotowania i premiery sklepu i chcę podzielić się z Wami kilkoma myślami.

Po imprezie premiery Web Store pozostaje u mnie duży niesmak. Google wysłało do wszystkich developerów, w tym do mnie informacje jak dostosować rozszerzenie do premiery sklepu, chociaż nie jestem z US. A okazuje się, że premiera sklepu jest co prawda, ale tylko i wyłącznie dla programistów – obywateli amerykańskich.

W efekcie teraz z każdą minutą miliony użytkowników instaluje aplikacje napisane przez amerykanów, a programiści z całej pozostałej części świata mogą się tylko przyglądać i czekać na swoją kolejkę. To nie jest sprawiedliwe, bo tak naprawdę za kilka miesięcy gdy inni będą mogli ruszyć do prac nad aplikacjami płatnymi, większość tematów będzie już dawno opanowana i ludzie będą mieli już wybrane rozszerzenia i trudno będzie ‘wbić’ się nowym developerom.

Nie podoba mi się, że Google nie zrobiło premiery równolegle na większą liczbę krajów.

Obiecują, że sukcesywnie będą to robić, ale karty de facto już zostały rozdane. Oczywiście Google wcale nie musiało robić premiery na więcej krajów, ale zazwyczaj do tej pory tak się działo. Kiedy wprowadzali nowy produkt: od razu wszyscy na świecie mogli z niego korzystać.

Czytaj podobne  Jak napisać dodatek do Firefoxa?

Ponadto ani w pomocy ani w mejlach nie było informacji, że tak będzie wyglądać start. Google pisało, a czytałem wszystko uważnie, że jedyne co może być opóźnione to wprowadzenie innych płatności niż Google Checkout, a jak wiemy ta usługa działa dla ludzi z całego świata, co dodatkowo sprawia, że wiele programistów na świecie może być zawiedzionych byciem pominiętym.

Mnie osobiście to nie dotyczy bo rozszerzenia które zrobiłem dla Chrome są i będą za darmo, ale jestem zawiedziony, bo jeszcze parę miesięcy temu mogłem pisać i chwalić powstanie  Chrome Web Store jako okazja dla programistów na skorzystaniu z tego modelu biznesowego i na zarabianiu na tworzeniu rozszerzeń i aplikacji, a okazuje się, że teraz już nie mogę tak mówić, bo kiedy do nas dotrze Web Store będzie  pozamiatane. System rekomendacji będzie podpowiadał użytkownikom rozszerzenia zagraniczne ponieważ one od teraz zbierają już setki instalacji, a rozszerzenia nowych będą musiały zaczynać od zera i nawet jeżeli będą lepsze to nie pokonają już tych pierwszych i nie uda im się zdobyć dużej popularności.

No cóż… niestety, my tutaj za granicą jesteśmy na straconej pozycji…

Na pocieszenie pozostaje mi polecić Wam pobranie rozszerzeń darmowych które udostępniłem: wpisując w wyszukiwarkę ‘quizy’ albo ‘cytaty’ możecie je pobrać albo klikając na link na górze wpisu.

Przeczytaj też

Opera robi mi pod górkę z rozszerzeniem Bez dwóch zdań - Opera robi mi pod górę z rozszerzeniem, które dodałem do ich katalogu. Nie ma go na liście języka polskiego, nowa wersja została odrz...
Jak napisać dodatek do Firefoxa? Jak napisać dodatek do Firefoxa, gdzie jest dokumentacja jak wygląda proces zatwierdzania dodatku i pliki oraz struktura dodatku? Dowiesz się o tym z ...
Jak napisać wtyczkę do Google Chrome? Quizy to 55 polska wtyczka do przeglądarki Google Chrome. Opisuję materiały dostępne dla programistów, na co warto zwracać uwagę podczas pisania wtycz...
Pierwsze rozszerzenie do Opery 11 W kolejce moderacji czeka wtyczka z Quizami do opublikowanej dwa dni temu rewolucyjnej wersji alfa Opery 11 z obsługą rozszerzeń. Jednak możesz tą wty...
Napisano w Przeglądarki Tagi: , , , ,