Czy warto uczestniczyć w internetowych akcjach społecznych?

Każdy z nas słyszał o akcjach zbierania podpisów w Internecie, ale mało kto wie o ich skutecznych efektach. Czy jest sens brać w nich udział?

Nie każdy ma tak duże zarobki i swobodę pracy, aby móc zwolnić się z pracy, przejechać pół Polski i pikietować pod sejmem w swoich interesach dwa razy do roku. Większość z nas pracuje od 8 do 16 od poniedziałku do piątku i nie ma takiej możliwości. Jak więc bronić swoich praw?

Uczestnictwo w ankietach, czy dyskusje pod artykułami czy na forach nie mają mocy sprawczej, nikt tam nie zagląda z osób decyzyjnych. Jak więc zapewnić, aby Twoje zdanie zostało usłyszane?

Internet daje kilka ciekawych możliwości w tym zakresie:

  • informowanie swoich znajomych o akcjach społecznych
  • podpisywanie się pod listami do osób decyzyjnych pisanymi przez stowarzyszenia i inne organizacje społeczne
  • bezpośrednie pisanie listów do osób decyzyjnych we własnym imieniu

Wysyłanie listów bezpośrednio do osób decyzyjnych jest oczywiście najbardziej skuteczne, ale wymaga przełamania wewnętrznego oporu.

Nie ma natomiast sensu wysyłać znajomym linków do każdego artykułu o zagrożeniach, bo nie o to chodzi, żeby tworzyć bezradność i marazm, ale żeby pobudzić do działania. Więc jeżeli już coś wysyłać to informacje o konkretnych akcjach.

Czy takie działania mogą być skuteczne? Mogę powiedzieć o trzech ostatnich przypadkach kiedy miałem okazję uczestniczyć w takich akcjach i obserwować efekty. Dwa pierwsze są związane z informatyką a trzeci nie.

Pakiet telekomunikacyjny. Europosłowie zagłosowali zgodnie z Internautami, którzy w ramach zorganizowanej akcji wysyłali do nich mejle w tej sprawie.

Czytaj podobne  Dlaczego tak mało ePITów?

Cenzura Internetu. Premier wycofał się z cenzury po nagłośnieniu przez Internautów zagrożenia do tego stopnia, że napisała o tym Rzeczpospolita.

Najświeższy przykład: ustawa ingerująca w życie rodziny. Za sprawą nie tylko Stowarzyszenia Rzecznika Praw Rodziców , które zebrało już 25 tysięcy podpisów pod sprzeciwem, projekt ustawy został wycofany do dalszych prac w komisji.

Jeżeli chciałbyś spróbować to zajrzyj na link Stowarzyszenia Rzecznika. Są tam podstawowe wnioski z projektu i link do projektu ustawy. A może to będzie pierwsza internetowa akcja społeczna, która da Ci to miłe uczucie zrobienia czegoś wartościowego?

Przeczytaj też

Jak zgłosić protest wyborczy Dowiedz się jak zgłosić protes wyborczy w kilku prostych krokach. 1. Odwiedzamy lokal wyborczy z komórką z aparatem cyfrowym. 2. Podpisanie ...
Internet nie wykończy starych mediów. Tylko je zai... Jak internet wpłynął na dziennikarstwo? Dowiedz się, jaka przyszłość leży przed dziennikarzami i jak możemy się przed tym bronić. Jak wiedzieć bez ...
Jak rozpoznać czy wprowadzany jest ustrój totalita... Jak rozpoznać, że w danym kraju wprowadzany jest ustrój totalitarny? Możemy to ocenić względem metod jakie stosowały ustroje totalitarne występujące n...
Kim są ci czterej blogerzy? Blogerzy wychodzą do mainstreamu. A o czterech z nich wiemy naprawdę bardzo mało. Może razem uda się zebrać więcej informacji. Pamiętacie jak w cza...
Na kogo głosować w wyborach? Na kogo powinieneś zagłosować w wyborach prezydenckich? Jeżeli chcesz się dowiedzieć to czytaj dalej. Czym dłużej czytam o poglądach kandyd...
Napisano w Społeczeństwo Tagi: , , , , , ,