Czy warto uczestniczyć w internetowych akcjach społecznych?

Każdy z nas słyszał o akcjach zbierania podpisów w Internecie, ale mało kto wie o ich skutecznych efektach. Czy jest sens brać w nich udział?

Nie każdy ma tak duże zarobki i swobodę pracy, aby móc zwolnić się z pracy, przejechać pół Polski i pikietować pod sejmem w swoich interesach dwa razy do roku. Większość z nas pracuje od 8 do 16 od poniedziałku do piątku i nie ma takiej możliwości. Jak więc bronić swoich praw?

Uczestnictwo w ankietach, czy dyskusje pod artykułami czy na forach nie mają mocy sprawczej, nikt tam nie zagląda z osób decyzyjnych. Jak więc zapewnić, aby Twoje zdanie zostało usłyszane?

Internet daje kilka ciekawych możliwości w tym zakresie:

  • informowanie swoich znajomych o akcjach społecznych
  • podpisywanie się pod listami do osób decyzyjnych pisanymi przez stowarzyszenia i inne organizacje społeczne
  • bezpośrednie pisanie listów do osób decyzyjnych we własnym imieniu

Wysyłanie listów bezpośrednio do osób decyzyjnych jest oczywiście najbardziej skuteczne, ale wymaga przełamania wewnętrznego oporu.

Nie ma natomiast sensu wysyłać znajomym linków do każdego artykułu o zagrożeniach, bo nie o to chodzi, żeby tworzyć bezradność i marazm, ale żeby pobudzić do działania. Więc jeżeli już coś wysyłać to informacje o konkretnych akcjach.

Czy takie działania mogą być skuteczne? Mogę powiedzieć o trzech ostatnich przypadkach kiedy miałem okazję uczestniczyć w takich akcjach i obserwować efekty. Dwa pierwsze są związane z informatyką a trzeci nie.

Pakiet telekomunikacyjny. Europosłowie zagłosowali zgodnie z Internautami, którzy w ramach zorganizowanej akcji wysyłali do nich mejle w tej sprawie.

Cenzura Internetu. Premier wycofał się z cenzury po nagłośnieniu przez Internautów zagrożenia do tego stopnia, że napisała o tym Rzeczpospolita.

Czytaj podobne  Halloween 2012 - 10 najlepszych pomysłów na ten rok!

Najświeższy przykład: ustawa ingerująca w życie rodziny. Za sprawą nie tylko Stowarzyszenia Rzecznika Praw Rodziców , które zebrało już 25 tysięcy podpisów pod sprzeciwem, projekt ustawy został wycofany do dalszych prac w komisji.

Jeżeli chciałbyś spróbować to zajrzyj na link Stowarzyszenia Rzecznika. Są tam podstawowe wnioski z projektu i link do projektu ustawy. A może to będzie pierwsza internetowa akcja społeczna, która da Ci to miłe uczucie zrobienia czegoś wartościowego?

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , , , ,

Menu