Jak napisać wtyczkę do Google Chrome?

ChromeQuizy to 55 polska wtyczka do przeglądarki Google Chrome. Opisuję materiały dostępne dla programistów, na co warto zwracać uwagę podczas pisania wtyczek i jak wygląda to od strony programisty.

Po rozprawieniu się z API Opery przyszedł czas na niekwestionowanego Firefox killera czyli Google Chrome. Nie trzeba chyba nikomu uzmysławiać jak ta przeglądarka zdobywa popularność w imponującym tempie. Do napisania wtyczki zainspirował mnie zeszłoroczny wpis Kamila Ciuksy.

Galeria rozszerzeń Google Chrome istnieje przynajmniej od roku czasu, a pod koniec tegoż ma przemienić się w Chrome Web Store, czyli sklep z aplikacjami, gdzie będą już nie tylko aplikacje darmowe ale i płatne.

Ale zacznijmy od początku, najważniejsze linki to:

Katalog rozszerzeń

Blog developerów Chrome

Strona dla twórców rozszerzeń

Przewodnik a’la szybki start

Dokumentacja

Przykłady

Materiały są przygotowane dobrze. W porównaniu do API Opery mamy do dyspozycji trochę więcej rzeczy: desktopowe notyfikacje (okna koło zegarka), menu kontekstowe, okna ustawień itp. Wydaje się być więcej a przykłady pokrywają większość dostępnych funkcji.

W momencie pisania tego posta były 54 aplikacje polskie. W odróżnieniu od Opery nie ma moderacji wtyczek. W efekcie Quizy na Chrome są 55 wtyczką polską, którą możecie zainstalować stąd.

Żeby dodawać wtyczki trzeba uiścić jednorazową wpłatę w wysokości 5 dolarów czyli około 13 złotych. Nie jest to duża kwota, ale jednak parę piw do tyłu 😉

Quizy Google Chrome

A teraz wyczekiwana przez każdego cześć dla programistów, na którą czekacie równie bardzo co Michał z poprzedniego posta, który napisał, że “Gdyby się dało dodawać oceny to dałbym 10/10 za wpis :)“.

Czytaj podobne  Wrażenia z MTS

Budowa wtyczek jest równie prosta co Opery. Wtyczka składa się z pliku manifestu, tym razem w JSON o nazwie manifest.json, ikon, obrazków itp., pliku popup.html, który ma się wyświetlić po naciśnięciu przycisku wtyczki i innych plików, które będziecie potrzebowali, ale taka jest podstawa.

Podobnie jak w Operze pliki trzeba skompresować ZIP-em, ale nie zmieniać rozszerzenia pliku na OEX ani żadne inne.

Testowanie wtyczki jest łatwiejsze niż w Operze, dlatego, że można wskazać rozpakowane pliki wtyczki w trybie developera. Aby wejść w tryb developera klikamy w ikonę klucza, wybieramy Rozszerzenia (albo Narzędzia -> Rozszerzenia) i wybieramy z prawej strony Narzędzia developera. Wtedy pojawi się przycisk otwarcia wtyczki z rozpakowanego pakietu.

Drugi powód dla którego testowanie jest łatwiejsze to przycisk “Odśwież” który powoduje przeładowanie wtyczki. (W Operze trzeba było odinstalować wtyczkę i zainstalować ją ponownie).

Dodanie wtyczki do katalogu jest proste, przejrzyste. Przejrzystsze niż w Operze. Pamiętajcie, aby w manifeście podać dosyć krótki tytuł i opis, dlatego, że są limity około 30 i 140 znaków, a w momencie dodawania do katalogu macie większe pole popisu, w którym możecie rozpisać się na temat wtyczki.

Przykładowy manifest.json:

{
“name”: “Tytuł”,
“version”: “1.0”,
“description” : “Opis”,
“permissions”: [
“tabs”, “http://*/*”, “https://*/*”
],
“browser_action”: {
“default_title”: “Tytuł po najechaniu na ikonę”,
“default_icon”: “icon.png”,
“popup”: “popup.html”
}
}

Jak widzicie wskazujemy tutaj opisówki, ikonę, plik html który ma pokazać się po kliknięciu na ikonę i uprawienia. Uprawienienia to szerszy temat. Warto jednak pamiętać, że Chrome pyta / straszy użytkowników pytaniem o zgodę na udostępnienie zasobów. W powyższym przypadku pyta czy zgadza się na dostęp do historii i wszystkich stron. Dlatego czym mniej uprawnień będziecie wymagać tym lepiej dla Was.

Czytaj podobne  7 rad jak przyśpieszyć Eclipse PDT

No i to tyle. Piszcie wtyczki i wpisujcie w komentarze linki do nich. Jeżeli interesują Was newsy o platformach developerskich Chrome i Opery to zachęcam do zapisania się na Polishwords na Facebooku.

Jak myślicie, jaką teraz przeglądarkę powinienem wziąć na tapetę?

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , ,

Menu