Jak zapłacić podatek od Adsense?

Zbliża się nieuchronnie kwiecień, a więc czas kwitnących niczym pierwiosnki kolejek w urzędach skarbowych. Część z Was zapewne zarobiła swoje pierwsze pieniądze w sieci i zastanawia się jak zapłacić za nie zaliczki i rozliczyć podatek. Przedstawiam tutaj informacje na ten temat.

Polskie programy partnerskie zazwyczaj płacą podatek za Ciebie np. Adkontekst. W tej sytuacji sprawa jest o wiele łatwiejsza – zaliczki miesięczne powinieneś mieć opłacone a w rozliczeniu rocznym uwzględniasz zbiorcze  kwoty które powinieneś wkrótce dostać od programu partnerskiego. Ale dla pewności dowiedz się u konkretnego partnera. Jeżeli jest inaczej napisz koniecznie w komentarzu – innym ta informacja może się przydać.

Jeżeli chodzi o zagraniczne programy partnerskie najważniejszy to Adsense. Dlatego też przedstawię tutaj jak obliczyć podatek od tego programu. Po pierwsze co miesiąc powinieneś zapłacić składkę za poprzedni miesiąc. A więc jeżeli w styczniu dostałeś przelew z Adsense, to do 20 lutego musisz zapłacić podatek.

Jeżeli przelew jest większy niż 200 złotych

1. Sprawdzasz kwotę przelewu od Adsense (np. 1000 zł.)

2. Od kwoty przelewu odliczasz 20% kosztu uzyskania przychodu (800 zł.)

3. Zaokrąglasz wynik w górę do pełnych złotówek (800 zł.)

4. Obliczasz 18% podatku (144 zł.)

5. Znowu zaokrąglasz w górę (144 zł.)

6. Przelewasz podatek (144 zł.) na konto Twojego urzędu skarbowego w ramach PIT53 (dochód zza granicy)

Jeżeli przelew jest mniejszy niż 200 złotych

Jeżeli dostałeś przelew mniejszy niż 200 złotych to będziesz miał mniej papierkowej roboty ale zapłacisz więcej podatku. Wynika to z tego, że nie możesz (=nie musisz) odliczyć kosztów uzyskania przychodu przez co zapłacisz większą zaliczkę i nie będziesz mógł (=musiał) odliczyć  kosztów uzyskania odliczyć sobie w zeznaniu rocznym.

Czytaj podobne  Copywriting internetowy

1. Sprawdzasz kwotę przelewu od Adsense (np. 100 zł.)

2. Od kwoty przelewu odliczasz 20% kosztu uzyskania przychodu

3. Zaokrąglasz kwotę w górę do pełnych złotówek (100 zł.)

4. Obliczasz 18% podatku (18 zł.)

5. Znowu zaokrąglasz w górę (18 zł.)

6. Przelewasz podatek (18 zł.) na konto Twojego urzędu skarbowego w ramach PIT53 (dochód zza granicy)

Dlatego zalecane jest, żeby robić przelewy przy większych kwotach. W powyższym przykładzie wypłacając co miesiąc, przez 10 miesięcy zapłacisz 10 x 18zł = 180 złotych podatku od 1000 złotych (18%), a gdy przelejesz sobie zarobki na konto raz po 10 miesiącach to zapłacisz 144 złote od 1000 (14%) czyli zaoszczędzisz 36 złotych, które możesz wydać na przykład tutaj.

Oprócz tego w grudniu każdego roku do 2012 trzeba płacić dwie zaliczki.

Jakie dane potrzebujesz?

Przede wszystkim warto skorzystać z konta internetowego gdzie zapewne będziesz miał opcję zapłaty podatku. Wtedy nie musisz chodzić do US ani wypełniać żadnych druków podczas zapłaty podatku. Ale nim wybierzesz się na stronę swojego banku zanotuj sobie:

– Twój NIP

– Numer konta Urzędu Skarbowego

– Adres i nazwę Urzędu Skarbowego

Robienie przelewu

Jeżeli rozliczasz się za przelew który dostałeś w styczniu to okres zaliczki jest następujący:

rok: 10

typ okresu: miesiąc

numer okresu: 01

Identyfikacja zobowiązania: zaliczka na podatek dochodowy za 01

Na obrazku pokazałem jak wygląda wypełnione dobrze okno przelewu podatku w WBK wg. powyższego obliczenia (14zł. podatku za Adsense):

Czytaj podobne  Abonament za ściąganie muzyki - komentarz

Podatek od Adsense

Jeżeli możesz po pierwszym przelewie zapisz dane Twoje i Twojego urzędu skarbowego. Wtedy następny przelew to zaledwie kilka kliknięć myszką.

Odnośniki

Google Adsense – Podatki

Małe umowy (200zł.)

Art. 30. punkt 5a) – małe umowy (d0 200 zł.)

Art. 32. punkt 1.1) – zaliczki

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (LINK)

Uwaga

Nie jestem prawnikiem więc mogłem popełnić jakieś błędy w tym co napisałem (aczkolwiek dołożyłem starań, żeby takich błędów nie było). Dlatego jeżeli chcesz mieć absolutną pewność skontaktuj się z prawnikiem albo napisz do wniosek o interpretację do MF (40zł.) i nie zapomnij umieścić wyników w sieci.

Przypominam też z powodu nadchodzącego czasu na składanie zeznań rocznych PIT-37, że można je wysłać przez Internet, a 3-częściowy poradnik video dostępny jest poniżej:

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , , , , , ,
2 comments on “Jak zapłacić podatek od Adsense?
  1. Martin pisze:

    PIT 53 już ze 2 lata nie ma 🙂 Wpłacasz zwykły podatek PIT, a w rocznym zeznaniu kwotę wpisujesz w wiersz inne.

  2. blurppp pisze:

    Dzięki za fachowe info, teraz tylko trzeba zarabiać

Menu