Sprawdziłem przeszło 250 ankiet , aby uzyskać odpowiedź na pytanie: Jak zrobić ankietę, aby podobała się wypełniającym? Aby była odpowiedniej długości, żeby była przejrzysta i przyjemna. Przestawiam tutaj wyniki tej analizy.
Każda ankieta składa się z pytań, odpowiedzi i wyników. Postawiłem sobie pytanie: ile pytań, ile odpowiedzi i ile wyników powinna posiadać idealna ankieta? Czy liczby te wpływają na popularność quizu? Czy zachodzi tutaj jakaś koleracja?
Oto średnia liczba pytań, odpowiedzi i wyników dla quizów dla trzech grup: ankiet wypełnionych przez więcej niż 10 tyś osób, więcej niż 20 tyś. osób i więcej niż 30 tyś. osób:
Wniosek jest następujący: najbardziej popularne są ankiety z 7 pytaniami, 7 wynikami i 6 odpowiedziami. W efekcie otrzymujemy regułę 776.
Jeżeli chodzi o naukowe podejście do tworzenia kwestionariuszy osobowych, w których odpowiedź na pytanie nie jest wyborem spośród zbioru wielu różnych odpowiedzi, a wyborem spośród gradacji odpowiedzi można sobie poczytać o skali Likerta. Tworząc taką ankietę liczba odpowiedzi powinna być nieparzysta, co w tym wypadku oznacza, że powinno być 5 albo 7 odpowiedzi. 7 to za dużo, także zostaje 5.

Bardzo ciekawy wpis. Lubię tego typu wnioski rozgryzione na chłopski rozum. Blog wpada do zakładek. Pozdrawiam