Jak zrobić aplikację na Facebooku i inne SNSy

Social WebFacebook i MySpace mają najlepsze API, dalej równie dobre API oferują NK.pl, Bebo i Grono.net. API najmłodsze, bo należące do GG.pl jest rozwijane w przemyślany sposób a konkurs na 30 tysięcy może usprawnić nad nim prace.

Jak chcecie zrobić aplikację na Facebooku to zapraszam na kurs, który wkrótce się rozpocznie. Natomiast dzisiaj chciałem przestawić porównanie moich wrażeń z tworzenia aplikacji na popularne serwisy społecznościowe.

Programowanie aplikacji na serwisy społecznościowe staje się dosyć popularne i jest kilka ciekawych platform dostępnych w Polsce. Do zestawienia wybrałem:

 • Facebook
 • MySpace
 • Nk.pl
 • Bebo
 • Grono.net
 • GG.pl

Tworząc zestawienie wziąłem pod uwagę kryteria, które interesują mnie osobiście jako programistę. Oto zestawienie:

Jak zrobić aplikację na Facebooka

Zestawienie pokazuje, że najlepsze jest API Facebooka (11 punktów), później MySpace (10 punktów), następne są NK.pl, Bebo i Grono.net, które zyskały po 8 punktów, a na samym końcu świeżynka GG.pl z 6 punktami.

Facebook (11)

API Facebooka jest niewątpliwie najbardziej rozbudowane, ale zarazem równe problematyczne w obsłudze o czym dostaję wiele sygnałów od innych programistów. Ciągłe zmiany powodują pewien chaos, na szczęście ostatnio Facebook postawił na uproszczenie mechanizmu uprawnień, aktualizację regulaminu programistów, naprawienie błędów w API, zmniejszenie irytacji powodowanej ciągłymi “osiągnięciami w grach” i zaktualizował dokumentację, która jest teraz na przyzwoitym poziomie. Można też już zgłaszać się do API monetyzacji Credits, także wsparcie dla programistów gier we Flash jest od niedawna większe.

MySpace (10)

MySpace ma więcej funkcji niż Facebook przez co jednocześnie i API jest większe. Mamy tam obsługę albumów muzycznych itp. Narzędzia do tworzenia aplikacji są też rozbudowane, można np. tworzyć aplikację za pomocą wbudowanego edytora i modyfikować więcej części profili.

NK.pl (8)

API serwisu posiada dokumentację w języku angielskim, a twórcy całkiem słusznie postawili bardziej na gry niż aplikacje. Na blogu developerów można znaleźć ciekawe wpisy o rozwiązaniach problemów, które powstają przed serwisami tej klasy, gratka dla programistów. Ulepszono również API płatności.

Czytaj podobne  7 nowości w pierwszej grze online na Facebooku od Polishwords

Bebo (8)

Serwis ciekawy, chociaż nie zdobył zbyt dużej popularności, przyczyną może być to co Sławek napisał: “Bebo to dziadostwo! O ile Facebook programuje się bardzo przyjemnie o tyle Bebo zaszło mi za skórę…”

Grono.net (8)

Przystępne API, aktualna dokumentacja i kody źródłowe, a także moduł testowania.

GG.pl (6)

Od niedawno uruchomiło 2 usługi REST, ale prezentuje się bardzo ciekawie. Programowanie bez zarzutu, a w dodatku ogłoszono teraz konkurs i można wygrać 30 tyś. za stworzenie ciekawej aplikacji. Wpisy na blogu developerów GG.pl można już komentować 😉

Możliwości pisania aplikacji społecznościowych jest więc jak widzicie dużo. Wystarczy mieć dobry pomysł i trochę chęci i wytrwałości.

Przeczytaj też

Programowanie gier społecznościowych na Facebooka ... W czym pisać kod gry? W PHP czy w JS? No i gdzie trzymać dane o rozgrywce i grach? Dowiedz się! W poprzednich częściach omówiłem kwestię wyboru ser...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 5 – host gry... Kim jest host gry i czy powinien znajdować się na serwerze czy powinien nim być jeden z graczy? W poprzednich częściach ustaliliśmy środowiska prog...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 4 – typ... Jakie typy komunikacji trzeba uwzględnić w pisaniu gry RMSBG? W poprzednich częściach założyliśmy, że robimy grę planszową RMSBG (Realtime Multipla...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 3 – kom... Jak klient w JS może komunikować się z serwerem w PHP przez HTTP? W poprzednich częściach omówiłem rozwiązania klienckie i serwerowe dla gier RMSBG...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 2 – Jęz... Jakie języki programowania trzeba znać, żeby pisać RMSBG na Facebooka? Dowiedz się. W poprzedniej części poruszyłem temat decyzji czy aby napisać R...
Napisano w Społecznościowe Tagi: , , , , , , ,
2 comments on “Jak zrobić aplikację na Facebooku i inne SNSy
 1. AB pisze:

  Kurcze, ciekawie się ten kurs zapowiada. Dużo czasu trzeba poświęcić na jego ukończenie i ćwiczenia by móc napisać prosty konkurs na FB?

 2. Tomaszs pisze:

  @AB
  To zależy ile wiesz teraz? Znasz PHP? HTML albo JavaScript?