Jak zrobić aplikację na Facebooku i inne SNSy

Social WebFacebook i MySpace mają najlepsze API, dalej równie dobre API oferują NK.pl, Bebo i Grono.net. API najmłodsze, bo należące do GG.pl jest rozwijane w przemyślany sposób a konkurs na 30 tysięcy może usprawnić nad nim prace.

Jak chcecie zrobić aplikację na Facebooku to zapraszam na kurs, który wkrótce się rozpocznie. Natomiast dzisiaj chciałem przestawić porównanie moich wrażeń z tworzenia aplikacji na popularne serwisy społecznościowe.

Programowanie aplikacji na serwisy społecznościowe staje się dosyć popularne i jest kilka ciekawych platform dostępnych w Polsce. Do zestawienia wybrałem:

 • Facebook
 • MySpace
 • Nk.pl
 • Bebo
 • Grono.net
 • GG.pl

Tworząc zestawienie wziąłem pod uwagę kryteria, które interesują mnie osobiście jako programistę. Oto zestawienie:

Jak zrobić aplikację na Facebooka

Zestawienie pokazuje, że najlepsze jest API Facebooka (11 punktów), później MySpace (10 punktów), następne są NK.pl, Bebo i Grono.net, które zyskały po 8 punktów, a na samym końcu świeżynka GG.pl z 6 punktami.

Facebook (11)

API Facebooka jest niewątpliwie najbardziej rozbudowane, ale zarazem równe problematyczne w obsłudze o czym dostaję wiele sygnałów od innych programistów. Ciągłe zmiany powodują pewien chaos, na szczęście ostatnio Facebook postawił na uproszczenie mechanizmu uprawnień, aktualizację regulaminu programistów, naprawienie błędów w API, zmniejszenie irytacji powodowanej ciągłymi “osiągnięciami w grach” i zaktualizował dokumentację, która jest teraz na przyzwoitym poziomie. Można też już zgłaszać się do API monetyzacji Credits, także wsparcie dla programistów gier we Flash jest od niedawna większe.

MySpace (10)

MySpace ma więcej funkcji niż Facebook przez co jednocześnie i API jest większe. Mamy tam obsługę albumów muzycznych itp. Narzędzia do tworzenia aplikacji są też rozbudowane, można np. tworzyć aplikację za pomocą wbudowanego edytora i modyfikować więcej części profili.

Czytaj podobne  Praca na stojąco, a programowanie. Test za 65 zł

NK.pl (8)

API serwisu posiada dokumentację w języku angielskim, a twórcy całkiem słusznie postawili bardziej na gry niż aplikacje. Na blogu developerów można znaleźć ciekawe wpisy o rozwiązaniach problemów, które powstają przed serwisami tej klasy, gratka dla programistów. Ulepszono również API płatności.

Bebo (8)

Serwis ciekawy, chociaż nie zdobył zbyt dużej popularności, przyczyną może być to co Sławek napisał: “Bebo to dziadostwo! O ile Facebook programuje się bardzo przyjemnie o tyle Bebo zaszło mi za skórę…”

Grono.net (8)

Przystępne API, aktualna dokumentacja i kody źródłowe, a także moduł testowania.

GG.pl (6)

Od niedawno uruchomiło 2 usługi REST, ale prezentuje się bardzo ciekawie. Programowanie bez zarzutu, a w dodatku ogłoszono teraz konkurs i można wygrać 30 tyś. za stworzenie ciekawej aplikacji. Wpisy na blogu developerów GG.pl można już komentować 😉

Możliwości pisania aplikacji społecznościowych jest więc jak widzicie dużo. Wystarczy mieć dobry pomysł i trochę chęci i wytrwałości.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , ,
2 comments on “Jak zrobić aplikację na Facebooku i inne SNSy
 1. AB pisze:

  Kurcze, ciekawie się ten kurs zapowiada. Dużo czasu trzeba poświęcić na jego ukończenie i ćwiczenia by móc napisać prosty konkurs na FB?

 2. Tomaszs pisze:

  @AB
  To zależy ile wiesz teraz? Znasz PHP? HTML albo JavaScript?

Menu