Jaka komórka dla programisty?

Komórka, telefonPrzeważnie ja tutaj się produkuję na blogu, ale teraz jest odwrotnie. Liczę na to, że więcej napiszecie, bo liczę na Waszą pomoc w kwestii komórek i telefonów. Nie interesowałem się zbytnio tematem, a potrzebuję teraz specyficznej komórki. Wiem, że część czytelników zna się na komórkach bardzo dobrze, a kilku z Was programuje na te urządzenia. A więc zapraszam do komentowania.

Programowałem aplikację na moją komórkę SE K770i w Java ME, która miała nagrać dźwięk jak dyktafon i wysłać na serwer. Okazało się jednak, że Java ME jest beznadziejna i zwyczajnie nie można wysłać czegoś w Internet z niej bez kombinacji wykraczających poza coś co można by nazwać jakościowym programowaniem.

To jedna sprawa, a druga to to, że moja komórka zwyczajnie w świecie zużyła się.  Po napisaniu SMS-a palce bolą mnie jakbym grał na fortepianie. Chcę mieć nowy telefon.

Jaki? Taki na który będę mógł napisać swoją aplikację i który ma dobrą społeczność programistów, książki, materiały do nauki itp. i który będzie względnie tani.

Informacje, które posiadam na chwilę obecną (mogą być błędne, jak tak to proszę o komentarz):

Słyszałem że trzeba mieć Maca żeby pisać aplikacje na iPhone’a?

Nokia E51 (druga w Polsce) ma Java ME, które jak już wiem nie pozwoli mi napisać takiej aplikacji łatwo.

Jest też Blackberry 9500 Storm, popularny w Polsce, ale czy ktokolwiek u nas programuje na te urządzenia?

Telefony HTC i Samsung Omnia mają system Android, czy dobrze się programuje na te komórki? Czy jest dostępne niedrogie środowisko programistyczne?

Czytaj podobne  Microsoft naprawił buga!

Interesujący jest też ExpressMusic z Symbianem – telefon popularny w Polsce, wiem, że kilka osób w Polsce na te komórki, więc pewnie się da.

Jest też HTC Diamond  z Windows Mobile. Kiedyś pisałem na ten system, dobrze to wspominam, ale trzeba mieć wykupiony Visual Studio Professional, który jest bardzo drogi.

Mam więc do wyboru iPhone’a, ExpressMusic z Symbianem, Blackberry,  HTC z Androidem albo Windows Mobile. Mam wrażenie, że ExpressMusic i HTC z Androidem to dwa rodzaje telefonów, które mogą być dobrym wyborem.

A może macie inny pomysł jaką komórką warto zainteresować się? Proszę o rady!

Z góry dziękuje za każdy komentarz  ( PS. których dodawanie już działa ).

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , , ,
5 comments on “Jaka komórka dla programisty?
 1. matma pisze:

  Co do iPhone’a to jak bardzo się postarasz to nie trzeba Maca aby go programować (patrz MonoTouch). Ale nie wiem czy to rozwiązanie. Natomiast od niedawna posiadam MacBooka i chyba już nie zmieniłbym świadomie systemu na Windows (choć dalej pracuje i programuje w .NET).

  Proponuje przyjrzeć się im w jakimś iSpocie, bo na pewno nie należą produkty z jabłkiem do najtańszych, ale moim zdaniem warte są swej ceny.

 2. bitrut pisze:

  Nokia E51 posiada system Symbian. Oprócz J2ME pod tym systemem można programować aplikacje natywne języku C++. Dodatkowo jest też możliwość zainstalowania interpretera Python i pisać skrypty w tym języku (świetna sprawa, wystarczy np. jedna linijka, żeby wysłać sms-a albo wykonać połączenie). Sam posiadam ten telefon i jestem bardzo zadowolony. Brakuje mi tylko trochę GPSa.
  Podobno programowanie jest też dość przyjemne pod Windows Mobile (programuje się np. w C#).
  Pod Androidem wykorzystuje się język Java, ale maszyna wirtualna jest inna (Dalvik zamiast JVM Suna) no i API inne od standardowego. Ale jak dla mnie ta platforma jest najbardziej przyszłościowa i najchętniej poszedłbym w stronę Androida. Niestety telefony, które mają gwarancję obsługi najnowszych wersji systemu są jeszcze dość drogie.

 3. don_jaro pisze:

  SDK dla Androida jest darmowe. Jest to plugin dla Eclipse. Programuje się bardzo fajnie. Ciężko mi powiedzieć jak bardzo API Androida różni się od Javy, ale jako programista Androida bez problemu posiłkuję się tutorialami do Javy.
  Community – całkiem spore 🙂

  Co do iPh… – dla mnie kwestią całkowicie dyskredytującą to środowisko jest całkowicie kontrolowany przez Apple kanał dystrybucji. Zainwestujesz w telefon, czas na naukę itd… a potem zonk, bo pracownik Jabłka nie dopuści Twojej aplikacji do dystrybucji. Leżysz i kwiczysz.

  Wyobrażasz sobie podobną sytuację w przypadku np. Windows?

  Na Androidzie możesz zainstalować dowolną aplikację spoza Marketu.
  Nie wiem, czy trzeba mieć Maka, żeby pisać aplikacje dla iPhone, jeżeli to prawda (a matma sugeruje, że tak) to jest to kolejny argument na “nie”. Może da się kombinować i pisać na PC. Ale jak długo? Ile czasu minie, zanim Apple wprowadzi takie zmiany, które to uniemożliwią?

 4. bb pisze:

  Jak już to nie E51 tyko E52
  Szybsza, większy ekran, akcelerometr, GPS (darmowe mapy OviMaps), 802.11g, dwie kamery, mozliwosc odpalenia kilku aplikacji na raz (np Skype w tle), rewelacyjna bateria (na czuwaniu trzyma prawie miesiąc).
  Tak jak pisano wcześniej: JavaME, Symbian(C++), Python

  Mam ten telefon od kilku miesięcy i jest rewelacyjny. Wprawdzie nie pisałem nic na niego ale wydaje mi się żę platforma Nokii jest znana, 3 języki programowania, więc chyba warto.

 5. Aditu pisze:

  HttpConnection httpCon = null;
  OutputStream oStrm = null;
  boolean ret = false;
  String url = “http://www.server.com/upload.php”;

  try
  {
  httpCon = (HttpConnection) Connector.open(url);
  oStrm = http.openOutputStream();
  httpCon.setRequestMethod(HttpConnection.POST);
  httpCon.setRequestProperty(“Content-Type”, “application/x-www-form-urlencoded”);
  httpCon.setRequestProperty(“Connection”, “close”);
  byte data[] = (“data=” + mydata.getString()).getBytes();
  oStrm.write(data);

Menu