Komu zlecić projekt programistyczny

Podczas wybierania programisty do realizacji projekty trzeba zastanowić się na złożonością projektu, własnym doświadczeniem, wiedzą i określonością zlecenia. Przy uwzględnianiu wydatku na zlecenie dobrze jest pamiętać o kosztach jakie ponoszą programiści i firmy informatyczne a także dyskusyjne koszty dokształcania i researchu, które mogą różnie być rozkładane.

KlawiaturaOstatnio uznałem że warto zebrać w jednym miejscu kilka wniosków, które wynikają z moich doświadczeń jako programista i osoba z programistami współpracująca. Czym dłużej pracuję zawodowo jako programista, tym bardziej czuję się amatorem. Informatyka i programowanie to tak ogromna i rozległa dziedzina, ze dopiero z czasem widzi się coraz większy horyzont możliwości technicznych i aspekty nie-informatyczne, które są tak samo ważne, a czasem nawet ważniejsze. Umiejętności komunikacji, zrozumienia drugiej osoby, czy chociaż próby. Mam nadzieję, że dzięki poniższym informacjom łatwiej będzie zrozumieć programistów nie-informatykom, ale też programistów nie-programistom. Oczywiście ten tekst nie wyczerpuje tematu, a właściwie w pewnym uproszczeniu go inicjuje. Dlatego zachęcam do lektury i komentarzy:

Wieloznaczność terminu programista

Jeżeli jesteś nie-informatykiem możesz mieć jeden obraz programisty. Jeżeli jesteś informatykiem, programista może mieć dla Ciebie inne znaczenie niż dla innych. Dlatego wyjaśnijmy najpierw w jak wielu różnych miejscach pracują programiści i jak bardzo różnią się. Programiści pracują w różnych miejscach: w korporacjach, na własnej działalności gospodarczej, w małych firmach informatycznych, albo jako programista wspomagający dział informatyczny firmy zajmującej się inną branżą. Jak widać są różne stanowiska i to co odnosisz do programisty w małej firmie nie zawsze musi się odnosić do freelancera albo do pracownika korporacji.

Z drugiej strony do programistów odzywają się różni klienci: są to klienci korporacyjni, małe firmy, osoby prywatne, a z innego punktu widzenia osoby nieznające się na informatyce, osoby trochę z nią obeznane albo informatycy albo inni programiści.

Czytaj podobne  Monetyzacja aplikacji społecznościowych

Jeden programista, a zadań wiele

W zależności od tych czynników różnie układa się między nimi współpraca. Osoba nieobeznana albo firma może zlecić wykonanie bliżej nieokreślonego projektu. Wtedy programista musi zająć się też projektowaniem i konsultacjami z klientem, tak aby określić najpierw jaki cel klient chce osiągnąć. Bez tego nie ma szansy na to, aby trafić w oczekiwania, które mogą być na początku zupełnie niejasne z punktu widzenia informatycznego. Dopiero wtedy może zacząć programować, gdy pomoże klientowi nakreślić dokładnie co chce osiągnąć i jakie technologie można wykorzystać w celu osiągnięcia sukcesu. A więc dobry programista (chyba że pracuje z dala od klientów, w ciemnej serwerowni) musi mieć umiejętności interpersonalne, z uwagi na duży poziom komplikacji świata programistycznego nawet uważam, że bardzo duże.

Oprócz konsultacji z klientem, która wymaga czysto interpersonalnych umiejętności, programista musi znać się na innych dziedzinach. W zależności od wagi i wymogów technicznych klientów programista może też stać się:

 • testerem
 • dokumentalistą
 • grafikiem (* – najlepiej minimum)
 • autorem tekstów

W przypadku pojedynczego programisty jest on zdany w tych kwestiach sam na siebie, w przypadku firm informatycznych rozdziela się te zadania pomiędzy kilka osób, co powinno zmniejszyć teoretycznie zmniejszyć koszty całościowe, skoro każdy robi to w czym jest najlepszy, ale nie zawsze tak jest, chociaż powinno być i na pewnym poziomie jest to widoczne.

Koszty o których pamiętamy

Jeżeli chodzi o koszty pracy, o jakich łatwo zapomnieć, to w przypadku pojedynczych zleceń to

 • koszt prądu
 • programów
 • książek
 • szkoleń

W przypadku regularnej działalności np. freelance na działalności gospodarczej to warto pamiętać, że programista musi zapłacić:

 • podatek ZUS
 • podatek zdrowotny,
 • ewentualne zlecenie grafiki
 • zlecanie zadań nie-programistycznych odpowiednim innym osobom
Czytaj podobne  Wrażenia z MTS

W przypadku firm informatycznych jest szereg innych kosztów, o których nie będę tutaj się rozpisywał.

Kogo wybierać do zadań programistycznych?

Warto jednak pamiętać o tych kosztach kiedy zatrudniamy kogoś do projektu informatycznego i dobierać odpowiednią “jednostkę” do zadania specjalnego. Duże zadanie, szczególnie od nie-informatyka jest dobre dla firmy, która zapewni ciągłe wsparcie.

Natomiast mniejsze zadania, szczególnie zlecane przez małe firmy, czy osoby prywatne, które wiedzą konkretnie czego chcą, w tym od informatyków i programistów nadają się dla osób prowadzących DG czy freelancerów, jednak musimy się upewnić, czy ich standardy i wsparcie spełnią nasze oczekiwania. Kiedy klient dostanie gotowy produkt, może zgłaszać błędy, które trzeba naprawić, albo prosić o następne funkcje, które trzeba wdrożyć. Dla klienta rodzi to potrzebę znalezienia osoby, która będzie dostępna, a dla programisty uwzględnienie tej pracy w kosztach.

Jak rozliczać koszty researchu i dokształcania?

Jest jeszcze jeden koszt w pracy programisty. Jest dostępnych wiele narzędzi programistycznych, języków programowania, platform itd. Dlatego przy wielu projektach programiści muszą dokształcać się z nowych dziedzin. Myślę, że dlatego właśnie wiele osób wybiera ten zawód. Dostarcza on ciągłej motywacji do dalszego rozwoju. Rodzi natomiast to określone koszty, a konkretnie czas potrzebny na rozpracowanie nowych technologii i ich wykorzystanie. Kto powinien ponosić te koszty?

W przypadku większych zespołów nie jest to problem, ponieważ firma może inwestować środki zebrane do tej pory na rozwój programistów, planować jakie umiejętności będą im potrzebne i rozkładać koszty na kilka zleceń. Jednak w przypadku mniejszych firm i freelancerów jest to trudniejsze. Nie ma pewności, że dana umiejętność przyda się przy następnych projektach. Dlatego uwzględniają oni czas na naukę w kosztach realizacji projektów. Czasem jest to dobre. Nawet gdy jest to niszowa umiejętność, a klient jej bardzo potrzebuje, to za nią zapłaci.

Czytaj podobne  Pokolenie informatyczne

Dyskusyjne jest natomiast gdy umiejętność jest przenośna, potrzebna do realizacji następnych projektów. Jeżeli programista przy projekcie nauczy się umiejętności, którą wykorzysta w następnych 10 projektach można rozważyć rozdzielenie kosztów. Według mnie jest to racjonalne rozwiązanie dla obu stron. Nowe umiejętności mogą dać programiście określone korzyści na rynku pracy, a więc mogą mieć określoną wartość, przy czym wymaga to dokładnego rozważenia.

Podsumowując, warto wybierać programistów odpowiednio do swoich potrzeb i biorąc pod uwagę co konkretnie od nich wymagamy, a jednocześnie uwzględniać koszty pracy, które ponoszą i jak wieloma dziedzinami mogą się zajmować.

Piszę o programistach, a nie o informatykach, żeby nikogo nie drażnić. Dla programistów informatyk to admin, dla admina informatyk to sprzedawca komputerów, a dla nie-informatyka informatyk to programista, admin, sprzedawca komputerów i każdy, kto zna się na komputerach, co tylko potwierdza, że trzeba dążyć do zrozumienia 😉

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , , , ,

Menu