Nowe CodeGuru – nareszcie!

Od marca 3 podejście do nowej wersji strony CodeGuru dla programistów związanych z technologiami Microsoftu znajdowało się w wersji beta. Dzisiaj szczęśliwie ujrzałem nową wersję już portalu w pełnej krasie.

CodeGuru to serwis w którym zaczynałem uczyć się programowania. Mam wielką wdzięczność dla osób, które odpowiadały cierpliwie na moje laickie pytania z programowania przez blisko parę lat. Od pewnego czasu jednak pożegnałem się z tym serwisem gdyż pustoszał i starzał się niepomiernie.

Codeguru.pl

Jak pisałem w marcu 2009 CodeGuru nie miało szczęścia do przebudowy. Dwie ostatnie próby nie udały się. Raz próbowała “społeczność” a raz firma. Drugi raz legł podobno ze względu na użycie technologii Sharepoint, co stawia pod znakiem zapytania używanie tej platformy do tworzenia serwisów społecznościowych.

Jednak nic w przyrodzie nie idzie na marne – CodeGuru niczym Paul Fournier z filmu Hibernatus, zbudzony przez Louis De Funes w rolę którego wcieliła się firma Centuria, po latach stagnacji wybudza się z lodowego snu, aby spojrzeć przez zmrożone powieki w oczy przyszłości.

A przez ten czas zdarzyło się wiele! Rozwijał się StackOverflow, Dotnetomaniak,  Develway, Devblogi oraz zdążyły powstać aż 3 klony StackOverflow w polskiej wersji językowej.

Zmieniło się bardzo dużo. Oj, bardzo bardzo dużo!

A musicie wiedzieć, że stare CodeGuru już raziło po oczach bardziej niż pierwsza wersja Naszej Klasy, którą skasował zaraz po stworzeniu Maciej Popowicz.

Czytaj podobne  Pokolenie informatyczne

Tak przygotowany czytelnik mógłby uznać, że w takim razie CodeGuru nic nowego nie zaoferuje. A jednak: CodeGuru dodano kilka “nowości”. Wreszcie jest logowanie Live ID. Jeżeli nie pamiętacie co to takiego to przypomnę. Pamiętacie czasy kiedy nie było Facebooka, Twittera i OpenID? No… to właśnie wtedy istniał standard logowania się przez Live ID wymyślony przez Microsoft. Jeżeli rozejrzycie się po pobliskich planetach nikt go nie używa, bo został wyparty przez wygodniejsze OpenID, a później przez Facebook i Twitter Connect. Wybacz Codeguru, ale nikt już nie poluje na ryby gołymi rękami…

Przebudowano dział Artykułów. Obecny podział tematyczny jest przejrzystszy i jeżeli pojawią się nowe artykuły to powinny wyglądać lepiej niż dotychczas. Tutaj trzeba oddać honor – pergamin nigdy się nie starzeje! Kalendarium też prezentuje się ciekawie i przejrzyście. Ten element strony bardzo mi przypadł go gustu. Ogłoszenia o pracę – tutaj niewiele się zmieniło. Oprócz tego doszedł dział Webcastów, Agregat blogów i to wszystko. Nie będę wytykał tutaj szczegółów, które da się poprawić na prędce – przeskalowane loga i że po pierwszym zalogowaniu strona mnie wywaliła i nie pozwala zalogować ponownie.

Drapię się po głowie i zastanawiam czym CodeGuru chce być. W właściwie czym Microsoft chce, żeby CodeGuru było.

Dotąd strona służyła przede wszystkim studentom zrzeszonym w grupy Microsoftowe na uczelniach. Aczkolwiek do pomocy im potrzebne są osoby bardziej doświadczone. Jednak nie ma nic na tej stronie, co by zachęcało do udziału w student-supporcie. Szczególnie gdy pozna się lepsze sposoby przekazywania wiedzy.

Kiedy działałem na Codeguru musiałem odpowiadać wielokrotnie na te same pytania. Robiłem to z cierpliwością, ale  StackOverflow pokazało, że można zrobić system pytań i odpowiedzi, który bardziej motywuje do zadawania pytań, odpowiadania i zapobiega duplikatom. Poza tym często musiałem objaśniać co i jak wybrać w interfejsach programów. Teraz kiedy chcę to zrobić nagrywam video tutoriala.

Czytaj podobne  Zmiany w Windows Forms - podsumowanie

Dobre blogi programistyczne mam natomiast na Dotnetomaniaku, Develway i Devblogach.

Jedyne więc co pozostaje to oferty pracy i aktualności związane z produktami Microsoftu. Wystarczą odwiedziny raz na miesiąc…

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi:
One comment on “Nowe CodeGuru – nareszcie!
  1. dario-g pisze:

    A gdzie ten nowy CodeGuru? Ta kopia wss to nowe codeguru????????? wow…

    Jak zobaczyłem tytuł Twojego posta to pomyślałem, że faktycznie może coś nowego… A tu, szkoda gadać :/

Menu