Nowe CodeGuru – nareszcie!

Od marca 3 podejście do nowej wersji strony CodeGuru dla programistów związanych z technologiami Microsoftu znajdowało się w wersji beta. Dzisiaj szczęśliwie ujrzałem nową wersję już portalu w pełnej krasie.

CodeGuru to serwis w którym zaczynałem uczyć się programowania. Mam wielką wdzięczność dla osób, które odpowiadały cierpliwie na moje laickie pytania z programowania przez blisko parę lat. Od pewnego czasu jednak pożegnałem się z tym serwisem gdyż pustoszał i starzał się niepomiernie.

Codeguru.pl

Jak pisałem w marcu 2009 CodeGuru nie miało szczęścia do przebudowy. Dwie ostatnie próby nie udały się. Raz próbowała “społeczność” a raz firma. Drugi raz legł podobno ze względu na użycie technologii Sharepoint, co stawia pod znakiem zapytania używanie tej platformy do tworzenia serwisów społecznościowych.

Jednak nic w przyrodzie nie idzie na marne – CodeGuru niczym Paul Fournier z filmu Hibernatus, zbudzony przez Louis De Funes w rolę którego wcieliła się firma Centuria, po latach stagnacji wybudza się z lodowego snu, aby spojrzeć przez zmrożone powieki w oczy przyszłości.

A przez ten czas zdarzyło się wiele! Rozwijał się StackOverflow, Dotnetomaniak,  Develway, Devblogi oraz zdążyły powstać aż 3 klony StackOverflow w polskiej wersji językowej.

Zmieniło się bardzo dużo. Oj, bardzo bardzo dużo!

A musicie wiedzieć, że stare CodeGuru już raziło po oczach bardziej niż pierwsza wersja Naszej Klasy, którą skasował zaraz po stworzeniu Maciej Popowicz.

Tak przygotowany czytelnik mógłby uznać, że w takim razie CodeGuru nic nowego nie zaoferuje. A jednak: CodeGuru dodano kilka “nowości”. Wreszcie jest logowanie Live ID. Jeżeli nie pamiętacie co to takiego to przypomnę. Pamiętacie czasy kiedy nie było Facebooka, Twittera i OpenID? No… to właśnie wtedy istniał standard logowania się przez Live ID wymyślony przez Microsoft. Jeżeli rozejrzycie się po pobliskich planetach nikt go nie używa, bo został wyparty przez wygodniejsze OpenID, a później przez Facebook i Twitter Connect. Wybacz Codeguru, ale nikt już nie poluje na ryby gołymi rękami…

Czytaj podobne  Wiem jak napisać aplikację na Facebooka w 3 krokach!

Przebudowano dział Artykułów. Obecny podział tematyczny jest przejrzystszy i jeżeli pojawią się nowe artykuły to powinny wyglądać lepiej niż dotychczas. Tutaj trzeba oddać honor – pergamin nigdy się nie starzeje! Kalendarium też prezentuje się ciekawie i przejrzyście. Ten element strony bardzo mi przypadł go gustu. Ogłoszenia o pracę – tutaj niewiele się zmieniło. Oprócz tego doszedł dział Webcastów, Agregat blogów i to wszystko. Nie będę wytykał tutaj szczegółów, które da się poprawić na prędce – przeskalowane loga i że po pierwszym zalogowaniu strona mnie wywaliła i nie pozwala zalogować ponownie.

Drapię się po głowie i zastanawiam czym CodeGuru chce być. W właściwie czym Microsoft chce, żeby CodeGuru było.

Dotąd strona służyła przede wszystkim studentom zrzeszonym w grupy Microsoftowe na uczelniach. Aczkolwiek do pomocy im potrzebne są osoby bardziej doświadczone. Jednak nie ma nic na tej stronie, co by zachęcało do udziału w student-supporcie. Szczególnie gdy pozna się lepsze sposoby przekazywania wiedzy.

Kiedy działałem na Codeguru musiałem odpowiadać wielokrotnie na te same pytania. Robiłem to z cierpliwością, ale  StackOverflow pokazało, że można zrobić system pytań i odpowiedzi, który bardziej motywuje do zadawania pytań, odpowiadania i zapobiega duplikatom. Poza tym często musiałem objaśniać co i jak wybrać w interfejsach programów. Teraz kiedy chcę to zrobić nagrywam video tutoriala.

Czytaj podobne  Jaka komórka dla programisty?

Dobre blogi programistyczne mam natomiast na Dotnetomaniaku, Develway i Devblogach.

Jedyne więc co pozostaje to oferty pracy i aktualności związane z produktami Microsoftu. Wystarczą odwiedziny raz na miesiąc…

Przeczytaj też

Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
10 fiszek do nauki programowania w Pythonie Uczysz się programowania w Pythonie? Pobierz te 10 fiszek, które ułatwią Ci zapamiętanie funkcji wbudowanych* w Pythona! Programowanie potrafi ...
Napisano w Kolumna Tagi:
One comment on “Nowe CodeGuru – nareszcie!
  1. dario-g pisze:

    A gdzie ten nowy CodeGuru? Ta kopia wss to nowe codeguru????????? wow…

    Jak zobaczyłem tytuł Twojego posta to pomyślałem, że faktycznie może coś nowego… A tu, szkoda gadać :/

Menu