Opera robi mi pod górkę z rozszerzeniem

Bez dwóch zdań – Opera robi mi pod górę z rozszerzeniem, które dodałem do ich katalogu. Nie ma go na liście języka polskiego, nowa wersja została odrzucona bez jakichś szczególnych powodów.

29 października dodałem rozszerzenie do katalogu Opery, które jest jedno ze 220 i zostało pobrane już jakieś pół tysiąca razy.

Ps. Kiedy piszę o wtyczce mam na myśli rozszerzenie.

Moja wtyczka jest zaledwie zalążkiem tego co chcę z niej zrobić. Na razie składa się z pliku popup.html, który wyświetla w IFRAME losowy quiz. Ale chcę rozwijać wtyczkę dalej. Ale póki co muszę zajmować się czym innym.

Okazało się, ze po dodaniu wtyczki:

  1. Na stronie wtyczki nie można odpowiadać na zgłoszenia (recenzje) użytkowników
  2. Wtyczka nie jest w katalogu języka polskiego

Sprawdziłem jeszcze raz dokumentację, wszystko z językiem ustawiłem ok. Postanowiłem więc dodać wtyczkę jeszcze raz z nadzieją, że  tym razem wskoczy do dobrego miejsca w katalogu. Dodałem też link do strony z grupą dyskusyjną którą założyłem do wtyczki i nowościami w nowej wersji url używanego w IFRAME.

Ponieważ system nie pozwala edytować opisów bez uploadu nowego pliku, wrzuciłem wersję 1.2 z nowymi opisami. Czekałem, czekałem czekałem….

i nie dostałem żadnego powiadomienia na e-mail na temat aktualizacji statusu rozszerzenia, nie wiedziałem czy i kiedy zostanie zatwierdzone przez moderatorów.

Dzisiaj postanowiłem wejść na konto developera Opery i patrzę o dziwo dostałem odpowiedz… 18 listopada, czyli miesiąc temu. Wtyczkę odrzucono. Pięknie.

Odpowiedź brzmi tak:

Nie dokonano żadnych zmian w extensionie, jeśli zmiany dotyczą warstwy serwerowej to takie informacje nie są wymagane w change loogu extensiona a jedynie na stronie quizz.pl. Forum jako takiego nie ma ale wszelkie dyskusje na temat extensiona można toczyć tutaj:
https://addons.labs.opera.com/addons/extensions/details/quizz-sufler/1.1/?display=en
Kolejna sprawa dotyczy popupa – plik popup.html jest zbędny, zamiast tego lepiej jest w pliku index.html wpisać zamiast href: ‘popup.html’ to href: ‘http://quizz.pl’
Ostatnia rzecz – aby ładować jakikolwiek zasób w extensionie, ale pochodzący z zewnątrz, należy użyć elementów ACCESS w pliku config.xml. Dotyczy to również ładowania stron w iframie popupa pod warunkiem, że ten popup jest plikiem html z paczki extensiona. Co więcej, każdy zasób strony ładowany w iframie również będzie musiał być wylistowany w ACCESS. Proponuje więc rozwiązanie zaproponowane powyżej przeze mnie – wyeliminuje to konieczność użycia elementów ACCESS.
Kolejna sprawa – description ma dotyczyć extensiona a nie warstwy serwerowej, która jest jedynie wyświetlana w popupie.
Extension nie będzie działać na wersji beta dostępnej od wczoraj pod adresem http://my.opera.com/desktopteam/blog/2010/11/17/new-and-improved

Czytaj podobne  Praca programisty (może) być świetna

(koniec odpowiedzi)

Cała część o ACCESS i link na końcu jest ok. Ale jestem dosyć zszokowany. Dlaczego?

  • Wbrew informacjom Na podanej stronie nie można bowiem prowadzić dyskusji
  • Doradztwo co do budowy wtyczki – co jest potrzebne a co nie – to chyba moja sprawa? Nawet jak plik popup.html jest ubogi to przecież stworzony do dalszego rozwijania wtyczki

Najbardziej szokuje mnie to: “escription ma dotyczyć extensiona a nie warstwy serwerowej”.

W wtyczce skorzystałem z IFRAME. A więc użytkownik otwierając okno wtyczki widzi tak naprawdę w większości obraz pobrany z URL na serwerze. I teraz jeżeli ja będę dodawał funkcjonalność do pliku PHP na serwerze, który jest wyświetlany przez IFRAME we wtyczce to według moderatora nie miałbym pisać o tych zmianach w change logu wtyczki. No nie wiem jak dla was ale dla mnie to jest trochę dyskryminacja. Bo to chyba nieważne jak serwuję nowe funkcjonalności w extension – czy przez popup.html wprost czy przez używany tam iframe i plik z serwera.

Przykład: jeżeli dodam do urlu podanego w IFRAME wyszukiwarkę quizów, to nie będę mógł według tej odpowiedzi napisać w opisie wtyczki, że została ona wzbogacona o wyszukiwarkę quizów, bo ona jest w pliku url podanym w iframe a nie w pliku html znajdującym się w plikach extension.

Może autorzy nie przewidzieli, że tak można budować wtyczkę? Możliwe, że chodzi właśnie o to.

W każdym bądź razie ja już jestem tym zmęczony.

Chrome i Firefox nie robią takich problemów.

Póki co czas, który mógłbym poświęcić na rozwijanie wtyczki marnuję na takie rzeczy i na czytanie dokumentacji i zmian w specyfikacji. API Opery idzie w zupełnie dziwnym kierunku w tym momencie niż mógłbym się spodziewać.

Czytaj podobne  Antywzorce projektowe

Na razie wstrzymuję więc dostosowywanie wtyczki Opery do nowych wymogów dopóki autorzy platformy nie wyjaśnią tych wątpliwości, bo wygląda mi to na robienie niepotrzebnie pod górkę.

Przykro mi fani Opery, też lubię tą przeglądarkę, ale przyjdzie poczekać nam aż skończy się zamieszanie.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , ,
2 comments on “Opera robi mi pod górkę z rozszerzeniem
  1. Tomaszs pisze:

    Jest już pierwszy progress, bo można zgłaszać zmiany przez wiadomości developerskie i dostałem pierwsze powiadomienie o nowej informacji na pocztę.

  2. Tomaszs pisze:

    W sumie jeżeli nie zmieniam URL iFRAME to użytkownicy wersji 1.1 dostają od razu zmiany i nie muszę w tym celu robić wersji 1.2 wtyczki. Także rzeczywiście nie ma potrzeby na zmianę wersji. Chyba, że bym robił odrębne URL-e dla poszczególnych wersji, wtedy potrzebna by była aktualizacja. No ale nie jest. Ale zamotałem 🙂

Menu