Pierwsze rozszerzenie do Opery 11

W kolejce moderacji czeka wtyczka z Quizami do opublikowanej dwa dni temu rewolucyjnej wersji alfa Opery 11 z obsługą rozszerzeń. Jednak możesz tą wtyczkę ściągnąć już teraz z linku podanego tutaj.

Przedwczoraj Opera opublikowała pierwszą wersję alfa 11 wersji swojej przeglądarki z obsługą rozszerzeń, które najlepiej są Wam znane zapewne z Firefoxa i Chrome. Mechanizm przygotował zresztą polski zespół programistów Opery z Wrocławia i trzeba przyznać, że zrobił to świetnie.

Mechanizm rozszerzeń jest dobrze opisany, dokumentacja jest przejrzysta i przystępna, a przykłady pokrywają najważniejsze aspekty programowania rozszerzeń. Są też kody źródłowe, a cały proces instalacji i zgłaszania rozszerzeń mógłby być wzorem np. dla Google, które nie miało dobrego pomysłu na zgłaszanie widgetów.

Dostępne materiały:

Wprowadzenie

Jak zbudować wtyczkę do Opery 11?

Dokumentacja API

Obecnie lista wtyczek liczy 27 pozycji,  w tym tylko 2 w dziale rozrywki. Postanowiłem wypróbować mechanizm wtyczek dodając do Opery quizy. W efekcie powstała wtyczka “Quiz Sufler”, którą subskrybowałem wczoraj parę minut przed północą do katalogu:

Pierwsza wtyczka do Opera 11

Została ona zgłoszona więc do moderacji i zgodnie z informacją w ciągu paru dni powinna pojawić się w katalogu wtyczek. Będzie ona dostępna na otwartej licencji Apache 2, dzięki czemu będziecie mogli obejrzeć jej kod źródłowy.

Nie musicie jednak czekać na premierę, aby zainstalować wtyczkę. Jest ona dostępna pod adresem quizz.pl/quizsufler/quiz sufler.oex i wystarczy link ten otworzyć w Operze 11, aby wtyczkę zainstalować. Po instalacji w prawym górnym rogu okna przeglądarki zobaczycie zygzak, którego kliknięcie otworzy losowy quiz do wypełnienia. Quizy możecie drukować, wysyłać znajomym na komórki, a nawet dzielić się wynikami ze znajomymi.

quizyopera

Quizy w Opera 11

Zachęcam do wypróbowania i zainstalowania Opery 11. Nie będę tłumaczył dlaczego Opera jako pierwsza przeglądarka zyskała plugin z Quizami. Fani tej przeglądarki sami wiedzą jak dobra ona jest.

Czytaj podobne  Praca na stojąco, a programowanie. Test za 65 zł

Dla programistów:

Budowa wtyczki jest dosyć przejrzysta. Jest to spakowany plik  ZIP ze zmienionym rozszerzeniem na OEX. Pamiętajcie o tej zmianie, bo inaczej Opera będzie próbować zainstalować rozszerzenie jako widget.

Wtyczka zawiera plik config.xml, gdzie opisujemy wtyczkę:

<?xml version=”1.0″ encoding=”utf-8″?>
<widget xmlns=”http://www.w3.org/ns/widgets”>
<name>nazwa</name>
<description>opis</description>
<author href=”http://www.facebook.com/pages/Polishwords/172360026392″ email=”contact@polishwords.com.pl”>Tomasz Smykowski, Polishwords</author>
<icon src=”icons/icon-64.png”/>
</widget>

W folderze icons umieściłem ikonę quizów w rozmiarze 64×64 i 18×18.

Drugi rozmiar był potrzebny do zrobienia ikony na pasku adresu przeglądarki.

Dodanie przycisku do paska przeglądarki w najprostszej formie to taki kod JavaScript:

var theButton;

window.addEventListener( ‘load’, function(){
var ToolbarUIItemProperties = {
disabled: false,
title: ‘Tytuł’,
icon: ‘icons/icon-18.png’,
popup: {
href: ‘popup.html’,
width: 296, //rozmiar okna
height: 366
}
}
theButton = opera.contexts.toolbar.createItem(ToolbarUIItemProperties);
opera.contexts.toolbar.addItem(theButton);
}, false );

Po kliknięciu w ikonę pojawi się popup o podanym rozmiarze wyświetlając podany plik html. Może to być dowolny plik na przykład z napisem “Witaj świecie”.

Jedyne czego mi osobiście teraz brakuje to możliwość samodzielnego otwierania Popup. Może zrobić to tylko użytkownik klikając w przycisk.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna
4 comments on “Pierwsze rozszerzenie do Opery 11
 1. Michal pisze:

  Gdyby się dało dodawać oceny to dałbym 10/10 za wpis 🙂

 2. Grzegorz pisze:

  >Nie będę tłumaczył dlaczego Opera jako pierwsza przeglądarka zyskała plugin z Quizami.

  Jasne, że nie… Wytłumacz raczej, po jaką cholerę ktokolwiek miałby instalować rozszerzenie pytające o “auto do 5 tys. dla mnie”?

 3. Tomaszs pisze:

  @Grzegorz
  Oj tam. Masz do wyboru przeszło tysiąc quizów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 4. Tomasz Skręt pisze:

  Działa, bardzo dobrze pod linuxem. Hmm, faktycznie pisanie wtyczek jest proste:) Może sam coś naskrobie. Dzięki za motywację:P

Menu