Pisz w czym chcesz!

Jarosław Zabiełło umieścił porównanie wydajności różnych języków programowania. Wydajność języka jest interesującą statystyką, jednak nie ma żadnego praktycznego znaczenia.

W czerwcu Erric Higgins przedstawił poradnik jak osiągnąć większą wydajność skryptów internetowych. Czujni programiści odkryli jednak szybko, że rady Errica w zależności od użytego sprzętu i oprogramowania potrafią spowolnić działanie skryptów. Podważa to wiarygodność testów jednostanowiskowych. Gdy testy wydajności przeprowadzone zostaną na wielu stanowiskach różnice między językami zatrą się jeszcze bardziej.

Jeff Atwood napisał, że „PHP ssie, ale nie ma to znaczenia” co dosyć mocno koreluje z faktem, że Facebook i YouTube Digg i WordPress ostały napisane w tym języku. Youtube w Pythonie, Ebay natomiast w JSP, Google w Javie i Pythonie, a najnowszy projekt Naszej Klasy – NKTalk w mało znanym Erlangu. Każdy z tych projektów ma niewątpliwie duże zapotrzebowanie na wydajność. Ale okazuje się, że mimo różnic w wydajności języków – wśród największych projektów informatycznych nie ma faworyta.

W aplikacjach biurowych używany jest cały kolorowy, wachlarz możliwości. Czy zatem możemy oceniać język na podstawie wydajności, gdy nawet na największych poligonach informatycznych każdy ma taką samą siłę rażenia?

Kiedy pisałem pierwszy silnik graficzny w Pascalu wydajność języka miała znaczenie. Każdy obiekt w trójwymiarowym świecie podlega operacjom matematycznym skalowania, obrotu i przesuwania. Ciężar obliczeń spoczywał na kodzie, który napisałem i na procesorze komputera. Używając innego języka, na przykład C++ mogłem osiągnąć większą wydajność.

Po kilku latach napisałem silnik 3D w VB.NET, środowisku które nie chwaliło się wydajnością. Działał tak samo wydajnie jak napisany w C++. Kilka lat różnicy sprawiło, że wydajność języka straciła na znaczeniu. Ponieważ użyłem akceleratora grafiki do obsługi obliczeń, przeniosłem ich ciężar z języka i kompilatora na procesor karty graficznej i mogłem konkurować wydajnością z innymi, nie tracąc przy tym wygody wynikającej z pisania w VB.NET.

Czytaj podobne  Nowości w SP1 do Visual Studio 2008 i .NET 3.5

Sebastian Stolarczyk piszeDo tej pory w najbardziej zaawansowanych tytułach implementowano jedynie programowe wsparcie fizyki, co oznacza, że za symulację interakcji obiektów odpowiedzialny był procesor komputera, który zajmował się również logiką, koordynacją zadań i sztuczną inteligencją postaci niezależnych”. Wydzielenie operacji czasochłonnych do specjalizowanych komponentów zniweluje wpływ wydajności języka jeszcze bardziej.

Jeżeli chodzi o strony internetowe, wąskim gardłem jest prawie zawsze dostęp do bazy danych. Wie o tym Paul Saab z Facebooka, który oprócz indeksów i dobrej konstrukcji zapytań SQL zawsze doradza stosowanie cache’owania w każdej aplikacji. W ogromnym repertuarze możliwych optymalizacji, zmiana języka programowania w ogóle nie istnieje.

Yogi Berra powiedział kiedyś „W teorii nie ma różnicy między teorią i praktyką. W praktyce jest”. Trzymajmy się tego cytatu, aby nie opierać decyzji praktycznych na czysto teoretycznych przesłankach.

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , ,
One comment on “Pisz w czym chcesz!
  1. Sharpek pisze:

    “Jeff Atwood napisał, że „PHP ssie, ale nie ma to znaczenia” co dosyć mocno koreluje z faktem, że Facebook i YouTube”

    Z tego co wiem to YouTube później zostało przepisane na pythona 🙂

Menu