Porównanie Facebooka i Grono.net nie było ok!

Ostatnio tworzę trochę różnych porównań. Np. rok temu zrobiłem porównanie serwisów społecznościowych. Aby zobrazować różnice między Facebookiem, NK itp. zrobiłem taką tabelkę w Calcu:

Grono vs Facebook vs Nasza Klasa

Na dole umieściłem nawet stopkę (za: polishwords.com.pl/blog) na wypadek jakby ktoś chciał zacytować to porównanie, ale nikt nie zacytował, ale nie smucę się i nie dziwię się, bo to porównanie jest do kitu!

Długo publikowałem takie potworki na blogu, no i stwierdziłem, że dość tego, że jak ma tak wyglądać porównanie to lepiej w ogóle go nie publikować!

Minęło wiele czasu i naprawdę musiałem przemyśleć to na nowo. Wziąć pod uwagę zdanie Was,czytelników, którzy przecież czytacie mojego bloga i jak widzicie takie rzeczy to pewnie od razu zamykacie stronę.

A więc postanowiłem coś z tym zrobić i zrobiłem…

Zapytałem się na Flakerze co z tym zrobić 😉

Rysiu zaproponował od razu stworzenie tego w HTML i CSS. Ale mnie nie podobała się koncepcja tworzenia za każdym razem grzebania w HTML. Buari i Michał zaproponowali dwie strony. Jedna to galeria inspirujących styli tabel, a druga to jeden styl takiej gotowej tabeli do porównywania. Fajnie, tylko nadal trzeba grzebać w HTML.

A więc co?

Przeszukałem internet, żeby sprawdzić czy jest może już taki generator, który by zrobił wszystko sam.

Znalazłem program za 120 złotych o nazwie “Comparision Chart“. Oto efekt działania tego programu:

comp

Ale to jest brzydkie! Tylko trochę lepsze niż w arkuszu kalkulacyjnym! I to za 120 złotych… ale mniejsza z tym. Skoro tak to szukam dalej… szukałem dlugo i wierzcie mi… gdyby było to bym znalazł. Ale nie ma ! Jak internet długi i szeroki nie ma prostego narzędzia do tworzenia porównań produktów! Ładnych porównań!

Czytaj podobne  Krótka historia Polski

Sam w to nie wierzę, gdzieś na pewno jest ale już ja nie znajdę. Może komuś z czytelników będzie się chciało albo będzie znał to prove me wrong i wrzuci niech w komentarze i dziękuję z góry!

Zostałem więc z niczym. Zasmucony wróciłem do wypowiedzi Rysia, który proponował żeby zrobić to w HTML i CSS. No ok, niech będzie HTML i CSS. Ale co zrobić, żeby nie tworzyć tabeli od zera w HTML? Może jakiś prosty kreator tabeli w … JavaScript? No ok pomyślałem, to da się zrobić. Zrobiłem więc kreator tabeli i wrzuciłem jakiś dobry styl do zmiany wyglądu. Dodałem możliwość łatwej edycji tekstu przez kliknięcie w ten tekst tak samo jak w Excelu.

A co z obrazkami “haczyk” i “brak”, które często pojawiają się w porównaniach?

No stwierdziłem, że zastosuję tu inteligentne tagi. Po wpisaniu “jest” pojawi się wyśrodkowany (a jakże) obrazek haczyka, a po wpisaniu “brak” obrazek odpowiadający temu stanowi rzeczy. (dzięki Leśniakowi, który zaproponował, że haczyk będzie lepszy niż pinezki :)).

A więc mamy generator tworzenia online porównań produktów, który pozwala dodawać nowe produkty, nowe cechy produktów, używać inteligentne tagi i łatwo edytować teksty.

No i na koniec zostały jeszcze style…

Dodałem na razie 2 style szablonowe, które powstały w trakcie prac nad kreatorem. Oprócz tego każdy może edytować sobie styl CSS za pomocą wbudowanego onlineowego działającego w czasie rzeczywistym edytora CSS (dzięki Ben Lee).

Jak stworzycie jakiś fajny skrypt CSS to podeślijcie mi to dodam do kreatora z adnotacją o autorze i linkiem do strony Waszej. Kontakt jest u góry bloga.

No i to wszystko. Jest efekt.

Prosty, onlineowy, w pełni edytowalny kreator porównań produktów. A jeżeli spojrzycie na to szerzej to jest w zasadzie onlineowy kreator dowolnych, ładnie wyglądających tabel.

Czytaj podobne  Budowa komputera

Tak wyglądają przykładowe tabele:

Styl “Cytryna”:

ll1

Styl “Late”:

2

Prawda że lepsze niż Excel? Nie jest to niebo pro-grafika, ale jednak jest progres. Poza tym jak pisałem jak ktoś ma skille graficzne to zachęcam do tworzenia własnych styli CSS i podsyłania to wrzucę do kreatora 🙂

Kreator nazwałem “Fechama” od “Feature Chart Maker” i jest dostępny do Waszego użytku komercyjnego i niekomercyjnego. Proszę tylko Was o zostawienie stopki (Created by Fechama), żeby każdy mógł też do niego dotrzeć.

Ponieważ w jego stworzeniu pomogło mi parę osób (wspomnianych w poście) postanowiłem oddać efekt społeczności. Możecie tworzyć swoje wersje kreatora na podstawie Fechama pod warunkiem, że będą niekomercyjne i będą posiadać link do strony Fechama (czyli kod kreatora jest na licencji Creative Commons ShareAlike, Uznanie Autorstwa)

Kreator jest dostępny pod adresem http://polishwords.com.pl/fechama.html

Miłego tworzenia porównań! 🙂

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , , , , , , , ,
2 comments on “Porównanie Facebooka i Grono.net nie było ok!
 1. Bigismall pisze:

  I to jest właśnie istota programowania. Umiejętność wytwarzania narzędzi do konkretnych potrzeb.

  Swoją drogą jakby to trochę rozbudować i dopracować, to masz gotowy pomysł na serwis on-line.

  Takie porównania można by bowiem przesyłać/udostępniać innym. Stworzyć API, ponadto jakiś spójny format opisu danych i 1K odsłon dziennie gwarantowane!

  Pozdrawiam

 2. Tomaszs pisze:

  @Bigismall
  Tak, może powstać z tego ciekawy serwis.

Menu