Porównanie Facebooka i Grono.net nie było ok!

Ostatnio tworzę trochę różnych porównań. Np. rok temu zrobiłem porównanie serwisów społecznościowych. Aby zobrazować różnice między Facebookiem, NK itp. zrobiłem taką tabelkę w Calcu:

Grono vs Facebook vs Nasza Klasa

Na dole umieściłem nawet stopkę (za: polishwords.com.pl/blog) na wypadek jakby ktoś chciał zacytować to porównanie, ale nikt nie zacytował, ale nie smucę się i nie dziwię się, bo to porównanie jest do kitu!

Długo publikowałem takie potworki na blogu, no i stwierdziłem, że dość tego, że jak ma tak wyglądać porównanie to lepiej w ogóle go nie publikować!

Minęło wiele czasu i naprawdę musiałem przemyśleć to na nowo. Wziąć pod uwagę zdanie Was,czytelników, którzy przecież czytacie mojego bloga i jak widzicie takie rzeczy to pewnie od razu zamykacie stronę.

A więc postanowiłem coś z tym zrobić i zrobiłem…

Zapytałem się na Flakerze co z tym zrobić 😉

Rysiu zaproponował od razu stworzenie tego w HTML i CSS. Ale mnie nie podobała się koncepcja tworzenia za każdym razem grzebania w HTML. Buari i Michał zaproponowali dwie strony. Jedna to galeria inspirujących styli tabel, a druga to jeden styl takiej gotowej tabeli do porównywania. Fajnie, tylko nadal trzeba grzebać w HTML.

A więc co?

Przeszukałem internet, żeby sprawdzić czy jest może już taki generator, który by zrobił wszystko sam.

Znalazłem program za 120 złotych o nazwie “Comparision Chart“. Oto efekt działania tego programu:

comp

Ale to jest brzydkie! Tylko trochę lepsze niż w arkuszu kalkulacyjnym! I to za 120 złotych… ale mniejsza z tym. Skoro tak to szukam dalej… szukałem dlugo i wierzcie mi… gdyby było to bym znalazł. Ale nie ma ! Jak internet długi i szeroki nie ma prostego narzędzia do tworzenia porównań produktów! Ładnych porównań!

Czytaj podobne  Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 4 - typy komunikacji

Sam w to nie wierzę, gdzieś na pewno jest ale już ja nie znajdę. Może komuś z czytelników będzie się chciało albo będzie znał to prove me wrong i wrzuci niech w komentarze i dziękuję z góry!

Zostałem więc z niczym. Zasmucony wróciłem do wypowiedzi Rysia, który proponował żeby zrobić to w HTML i CSS. No ok, niech będzie HTML i CSS. Ale co zrobić, żeby nie tworzyć tabeli od zera w HTML? Może jakiś prosty kreator tabeli w … JavaScript? No ok pomyślałem, to da się zrobić. Zrobiłem więc kreator tabeli i wrzuciłem jakiś dobry styl do zmiany wyglądu. Dodałem możliwość łatwej edycji tekstu przez kliknięcie w ten tekst tak samo jak w Excelu.

A co z obrazkami “haczyk” i “brak”, które często pojawiają się w porównaniach?

No stwierdziłem, że zastosuję tu inteligentne tagi. Po wpisaniu “jest” pojawi się wyśrodkowany (a jakże) obrazek haczyka, a po wpisaniu “brak” obrazek odpowiadający temu stanowi rzeczy. (dzięki Leśniakowi, który zaproponował, że haczyk będzie lepszy niż pinezki :)).

A więc mamy generator tworzenia online porównań produktów, który pozwala dodawać nowe produkty, nowe cechy produktów, używać inteligentne tagi i łatwo edytować teksty.

No i na koniec zostały jeszcze style…

Dodałem na razie 2 style szablonowe, które powstały w trakcie prac nad kreatorem. Oprócz tego każdy może edytować sobie styl CSS za pomocą wbudowanego onlineowego działającego w czasie rzeczywistym edytora CSS (dzięki Ben Lee).

Jak stworzycie jakiś fajny skrypt CSS to podeślijcie mi to dodam do kreatora z adnotacją o autorze i linkiem do strony Waszej. Kontakt jest u góry bloga.

No i to wszystko. Jest efekt.

Prosty, onlineowy, w pełni edytowalny kreator porównań produktów. A jeżeli spojrzycie na to szerzej to jest w zasadzie onlineowy kreator dowolnych, ładnie wyglądających tabel.

Czytaj podobne  API Grona to duża szansa dla młodych programistów i grafików

Tak wyglądają przykładowe tabele:

Styl “Cytryna”:

ll1

Styl “Late”:

2

Prawda że lepsze niż Excel? Nie jest to niebo pro-grafika, ale jednak jest progres. Poza tym jak pisałem jak ktoś ma skille graficzne to zachęcam do tworzenia własnych styli CSS i podsyłania to wrzucę do kreatora 🙂

Kreator nazwałem “Fechama” od “Feature Chart Maker” i jest dostępny do Waszego użytku komercyjnego i niekomercyjnego. Proszę tylko Was o zostawienie stopki (Created by Fechama), żeby każdy mógł też do niego dotrzeć.

Ponieważ w jego stworzeniu pomogło mi parę osób (wspomnianych w poście) postanowiłem oddać efekt społeczności. Możecie tworzyć swoje wersje kreatora na podstawie Fechama pod warunkiem, że będą niekomercyjne i będą posiadać link do strony Fechama (czyli kod kreatora jest na licencji Creative Commons ShareAlike, Uznanie Autorstwa)

Kreator jest dostępny pod adresem http://polishwords.com.pl/fechama.html

Miłego tworzenia porównań! 🙂

Przeczytaj też

Programowanie gier społecznościowych na Facebooka ... W czym pisać kod gry? W PHP czy w JS? No i gdzie trzymać dane o rozgrywce i grach? Dowiedz się! W poprzednich częściach omówiłem kwestię wyboru ser...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 5 – host gry... Kim jest host gry i czy powinien znajdować się na serwerze czy powinien nim być jeden z graczy? W poprzednich częściach ustaliliśmy środowiska prog...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 4 – typ... Jakie typy komunikacji trzeba uwzględnić w pisaniu gry RMSBG? W poprzednich częściach założyliśmy, że robimy grę planszową RMSBG (Realtime Multipla...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 3 – kom... Jak klient w JS może komunikować się z serwerem w PHP przez HTTP? W poprzednich częściach omówiłem rozwiązania klienckie i serwerowe dla gier RMSBG...
Programowanie RMSBG na Facebooka cz. 2 – Jęz... Jakie języki programowania trzeba znać, żeby pisać RMSBG na Facebooka? Dowiedz się. W poprzedniej części poruszyłem temat decyzji czy aby napisać R...
Napisano w Społecznościowe Tagi: , , , , , , , , , ,
2 comments on “Porównanie Facebooka i Grono.net nie było ok!
 1. Bigismall pisze:

  I to jest właśnie istota programowania. Umiejętność wytwarzania narzędzi do konkretnych potrzeb.

  Swoją drogą jakby to trochę rozbudować i dopracować, to masz gotowy pomysł na serwis on-line.

  Takie porównania można by bowiem przesyłać/udostępniać innym. Stworzyć API, ponadto jakiś spójny format opisu danych i 1K odsłon dziennie gwarantowane!

  Pozdrawiam

 2. Tomaszs pisze:

  @Bigismall
  Tak, może powstać z tego ciekawy serwis.