Programiści społecznościowi stawiają na rozrywkę

Logo GronaGrono skupiło już 5 niezależnych programistów, którzy robią aplikacje i gry nastawione przede wszystkim na rozrywkę. Puszka Pandory, quizzy, biorytm, darmowy test IQ i romansoradar triumfują nad giełdą ofert czy aplikacją typu Q&A .

Aplikacje przeglądarkowe

Grono wprowadziło ostatnio aplikację Test IQ, oprócz tego jest 28 aplikacji stworzonych przez zewnętrznych programistów. Nowe aplikacje to : Kolor Dnia, Biorytm i Romansoradar. Pojawiły się też dwie pierwsze gry: Przygody Piłki (moja) i Kliker.  Z serwisu zostały wycofane z kolei aplikacje: Hot or Not, Hug4You i Szczęście.

Trzy pierwsze aplikacje mają przeszło 440 tysięcy użytkowników.  Najpopularniejsza aplikacja to Puszka Pandory, a dwie następne służą do robienia ankiet/quizzów.

Obecnie w pisanie aplikacji zaangażowanych jest 4 programistów niezależnych (nie licząc mnie). Przez ostatni miesiąc tylko dwie na 28 aplikacji odnotowały kilkudniowe awarie.

Wzrosty liczby użytkowników wahają się od 200 do 2 tysięcy dziennie. Najmniej popularna aplikacja ma 1800 użytkowników a najpopularniejsza przeszło 100 razy więcej. Średnia liczba użytkowników na aplikację to 28 tysięcy.

Jeżeli chodzi o wykorzystanie możliwości to dosyć skutecznie używana jest już publikacja na ścianie i zapraszanie do znajomych oraz tagi gronowe. Jednak dotąd nikt nie skorzystał z:

  • możliwości dodania przycisku do profilu użytkownika (np. wyślij prezent)
  • możliwości napisania aplikacji generującej aplikacje

Grono.net udostępniło ostatnio też dwie potężne funkcje:

  • skinowanie aplikacji
  • ukrywanie aktywności z wybranych aplikacji

Aplikacje mobilne

Są trzy: mobilne Quizzy (moje, 900 userów), Gronocast (866 userów) i Puszka Pandory (162 userów).

Czytaj podobne  Dlaczego nie zgłaszam już błędów Microsoftowi

Moje spostrzeżenia

Przede wszystkim udało mi się uzyskać dużą wydajność serwera. W aplikacji Quizzy zintegrowałem wysyłanie darmowego Quizzu mobilnego na komórkę. Z tej integracji jestem najbardziej dumny, gdyż żadna aplikacja ani strona z quizzami nie ma takiej funkcji ani w Polsce ani na świecie. Dodałem też możliwość drukowania quizzów i zapisywania ich do PDF – przydatna integracja z której korzysta jakieś 20 -30 osób dziennie. Quizzy prezentują się dobrze na wielu komórkach i czytnikach eBooków. Więcej można zobaczyć na stronie quizz.pl.

Napisałem też pierwszą grę 3D we Flash – Przygody Piłki. Nie cieszy się ona wielką popularnością (7 tyś osób). Nauczyłem się Flasha i ActionScripta – całkiem dobre, aczkolwiek wydajność Away3D pozostawia wiele do życzenia.

W najbliższym czasie planuję wydanie poradnika optymalizacji (zainteresowanych rozdziałami proszę o kontakt) i nową aplikację na Gronie.

Myślę, że fajnie by było nawiązać z kimś współpracę. W dwie osoby można stworzyć coś bardziej rozbudowanego, wypróbować współdzielenie kodu przez repozytorium SVN, zobaczyć jak wygląda praca zdalna przy takim projekcie i jakie wyzwania ze sobą przyniesie zakładając pisanie w wolnych chwilach. Czy taka współpraca w ogóle jest realna?

Przeczytaj też

10 rzeczy, które pozwalają zapewnić lepszy komfort... Praca przy komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, bólów nóg, pleców, karku. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor nie wpływa dobrze n...
Najlepsza książka do Pythona Nie wiesz, z jakiej książki/ebooka uczyć się programowania w języku Python? Postanowiłem zrobić zestawienie 10 książek z Heliona na ten temat, abyś mó...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Napisano w Kolumna Tagi: , , , , , ,
One comment on “Programiści społecznościowi stawiają na rozrywkę
  1. Czekam z niecierpliwością na poradnik optymalizacji. ;]

Menu