Regulamin NK vs FB

Wokół nowego regulaminu NK.pl wybuchła burza dlatego postanowiłem przyjrzeć się regulaminowi Facebooka i Naszej Klasy i zobaczyć skąd ta panika. Okazuje się, że panikę wzbudza czysta wiedza jak to zwykle bywa. Nie taki diabeł straszny jak go malują, a użytkownicy jednak chyba doceniają uczciwość NK.

800px-three_wise_monkeys_figure

Regulamin Facebooka mówi:

Odnośnie treści objętych prawami własności intelektualnej, jak zdjęcia i video (“treści IP”), wyrażasz zgodę, zgodnie z Twoimi ustawieniami prywatności i ustawieniami aplikacji, na niewyłączne, możliwe do przeniesienia, sublicencjonowane, wolne od tantiem, ogólnoświatowe prawo do używania treści IP które umieścisz.

Co to w praktyce oznacza? Facebook zapewnia sobie tym jednym zdaniem w regulaminie całkowite prawa do używania danych i treści, które umieszczasz w serwisie. Co więcej, zapewnia sobie prawo do przenoszenia tego prawa na inne podmioty. Oznacza to, że może przekazywać Twoje dane i treści innym firmom, czy twórcom aplikacji. Może też określać warunki licencyjne na jakich udostępnia te dane. Tobie natomiast nie przysługują żadne tantiemy ze sposobu w jaki Facebook korzysta z Twoich danych. Licencja jest ogólnoświatowa, a więc Facebook może używać Twoje treści wszędzie na świecie. Ponieważ umowa dotyczy wszystkich danych, to samo dotyczy Twojego wizerunku.

Książka: Jak korzystać w pełni z możliwości Facebooka?

Regulamin Naszej Klasy mówi:

Użytkownik poprzez umieszczenie Danych, w szczególności wizerunku, materiałów lub wypowiedzi na Koncie własnym lub innego Użytkownika udziela NK niewyłącznej licencji na wykorzystywanie, utrwalania w pamięci komputera, zmienianie, usuwanie, uzupełnianie, wykonywanie publiczne, wyświetlanie publiczne, zwielokrotnianie i rozpowszechnianie (w szczególności w Internecie) tych Danych Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami) oraz ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631, ze zmianami) wyrażam zgodę na nieodpłatne przetwarzanie i wykorzystanie przez spółkę “Nasza Klasa Sp. z o.o.”, z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. gen. J. Bema 2 (dalej również: “Spółka”) mojego zdjęcia głównego (w tym wizerunku) umieszczonego w ramach portalu prowadzonego pod adresem nk.pl (dalej również: “Serwis”) wraz z imieniem, nazwiskiem lub pseudonimem w celu umożliwienia prawidłowego i pełnego funkcjonowania świadczonych przez Spółkę usług lub funkcjonalności, jak również w celach reklamowych Spółki i jej kontrahentów, w ramach Serwisu lub poza Serwisem, w szczególności realizując cel społecznościowy. Udostępnione przeze mnie dane osobowe, wizerunek będą chronione przez Spółkę z zachowaniem najwyższej staranności, a w szczególności nie zostaną bezprawnie przekazane przez Spółkę podmiotom trzecim.

Wiki: Kim jest Maciej Popowicz, twórca Naszej Klasy?

Czytaj podobne  MTV Mobile internet mix z reklamy - opinie

Różnice w stosunku do Facebooka są następujące:

  • Wyliczenie przykładów sposobów użycia danych
  • Uszczegółowienie użycia wizerunku
  • Uszczegółowienie że dane mogą być używane w reklamach
  • Uszczegółowienie celu społecznościowego

Podsumowując można powiedzieć, że regulaminy te nie różnią się właściwie niczym. Regulamin Facebooka jest ogólnikowy i w gruncie rzeczy pozwala Facebookowi robić wszystko z danymi, które na nim umieszczamy. Facebook nie daje jednak pożywki dla wyobraźni i nie wylicza sposobów w jaki może wykorzystać dane. Nie podaje, komu je może udostępniać, do czego mogą być użyte i jak. A czy to znaczy, że tych danych nie użyje? Pewnie że użyje jak tylko będzie potrzebował i chciał. Regulamin w tym miejscu zaznacza jednak, że dane będą używane zgodnie z ustawieniami prywatności i aplikacji.

Książka: Jak zarabiać w społecznościówkach w praktyce?

Nasza Klasa natomiast postawiła na wyszczególnienie wszystkich sposobów w jakich może wykorzystać dane i zwróciła uwagę też na to, że może wykorzystać wizerunek osoby. Dlaczego?

Videokurs: Jak napisać aplikację społecznościową?

Odpowiedź jest dosyć jasna. Nasza Klasa działa na rynku polskim i musi stosować się do polskiego prawa, w tym autorskiego i do zaleceń GIODO. Polskie prawo w tych kwestiach jest bardziej rygorystyczne i wymaga podania pól eksploatacji danych, dokładnego podania w jaki sposób i jakie dane mogą zostać wykorzystane.

Facebook z kolei podlegający prawu amerykańskiemu nie musi aż tak konkretnie konkretyzować celów wykorzystania danych co pewnie powoduje też, że niepokój pewnych osób jest mniejszy.

Quiz: Czy jesteś uzależniony od serwisów społecznościowych?

Właściwie nie ma co rozstrzygać który serwis lepiej chroni prywatność.

Nasza Klasa i Facebook mogą robić to tak samo dobrze i mogą stosować się bardzo dobrze, a nawet bardziej do prawa.

W gruncie rzeczy problem sprowadza się do sposobu pojmowania rzeczywistości.

Jedni ludzie wolą żyć w błogiej naiwności i wiary w zgodność zamiarów jakiejś firmy (bo społecznościówka to firma i nic innego) z naszymi i pokładanie zaufania w taką relację i niechętnie podchodzą do innych, którzy mają takie same zamiary ale je ujawniają.

Czytaj podobne  Czy i jak założyć firmę: porady praktyczne

Książka: Jak robić profesjonalne zdjęcia na społecznościówki cyfrówką?

A inni ludzie wolą czarno na białym znać intencje i zamiary i bardziej od wierze w zgodność zamiarów cenią sobie informację, jawność pewnych procesów i możliwość samodzielnej oceny sytuacji. Osoby takie nie lubią półsłówek, skrótów myślowych i zaczerniania informacji.

Ja należę do tej drugiej grupy, chociaż mam wrażenie, że pierwsza jest liczniejsza. A może i nie?

W końcu tylko mniej niż 1% nie zaakceptowało nowego regulaminu…

PS. Pojawiają się informacje, jakoby można było nie akceptować regulaminu NK i pozwać ją do sądu w wypadku gdy skasuje konto. Nie wiem na ile są to prawdziwe informacje, w każdym bądź razie pokazuje to dalej jak restrykcyjne jest nasze prawo.  Facebook kasuje konta bez podania przyczyn nie tylko ludziom ale i firmom i właściwie nie ma jak tego serwisu pozwać za takie działania, no chyba, że w sądzie amerykańskim. Ot i cała różnica.

Książka: Jak zarabiać 400 złotych miesięcznie w wolnym czasie przez internet?

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , ,
One comment on “Regulamin NK vs FB
  1. Emigracja na facebooka trwa 🙂

Menu