Social – FB i GG, mobile – Android i Opera mobile, browser – Opera i Chrome

Które środowiska mobilne, społecznościowe i przeglądarkowe rozwijają się najbardziej w kierunku otwartości i dostępu dla programistów? Kto daje największe możliwości? Przegląd miesiąca.

Jak wiecie, raz w tygodniu umieszczam na Facebooku ważniejsze wydarzenia dla programistów aplikacji i dodatków społecznościowych, przeglądarkowych i na urządzenia mobilne:

 • Android
 • iPhone
 • Nokia
 • Opera mobile
 • Chrome
 • Firefox
 • Opera
 • Bebo
 • GG
 • MySpace
 • NK.pl

Jeżeli chcielibyście, żebym dostarczał wam informacji o innych platformach to dajcie mi znać co Was interesuje.

Dzisiaj postanowiłem zrobić szybki przegląd najważniejszych wydarzeń ostatniego miesiąca (od początku listopada). Jestem ciekaw czy interesują Was takie zestawienia jak to. Jeżeli tak i to jakoś wyrazicie to mogę je robić co miesiąc.

No to jedziemy:

Mobilnie

Android

Polska pierwszym krajem środkowo-wschodnim ze sklepem. Nowe formaty promocyjne aplikacji i obsługa changelog.

Dodano obsługę grup wiekowych. Domyślnie wszystkie aplikacje mają mature, czyli trzeba wejść i w opcjach zdeklarować mniejsze restrykcje jak ktoś nie robi aplikacji typu rozbierane puzzle.

Powstał alternatywny sklep (oprócz AndroidPIT) .

iPhone

Kamil Brzeziński o zarabianiu na iPhone, a ja uważam, że niestety tylko szczęśliwcy zarabiają.

Nokia OVI

Powstał kreator aplikacji, która powstaje z dowolnego kanału RSS. Coś dla leniwych 😉 Ovi Store przetłumaczony częściowo na polski, Android Store nie.

Opera mobile

Emulator Opery mobile z obsługą debugowania i DragonFly.

Społecznościowo

Facebook

Od stycznia, po opóźnieniu, wprowadzony zostanie nowy sposób przekazywania identyfikatora użytkownika. Będzie on szyfrowany i przekazywany przez POST a nie GET co ma uchronić przed jego wrogim przejęciem. Wprowadzony został filtr antyspamowy, zmniejszono czcionkę na wallu i teraz na profilach, wprowadzono nowy wygląd profilu, który daje więcej miejsca na reklamy.

Czytaj podobne  Maraton Warszawski - kiedy, gdzie, jak?

Udostępniono Facebook login dla stron mobilnych i meldowanie się w miejscu przez API.

Zakładki tabs (nie mylić z tymi górnymi, bo chodzi o te boczne) zostały wycofane z profili użytkowników, ale uwaga, na fanpages nadal będą wspierane w pełni.

Wybrani programiści będą mogli niedługo testować wprowadzony hucznie zintegrowany system wiadomości Facebooka przez API.

Możliwość określenia typu obiektu dla profili powyżej 10 tysięcy lajków. Można określić czy to muzyk, sportowiec, firma czy może serial TV.

Można stworzyć do 10 testowych użytkowników o różnych poziomach uprawnień do testowania aplikacji.

Pod każdym wpisem jest liczba wrażeń i opinii, które pozwalają lepiej mierzyć skuteczność działań. Statystyki jeszcze nie do końca działają po tej zmianie dobrze.

Wpisy można targetować przez API na kraj i miasto tak jak przez FB można było wcześniej.

MySpace

Ma konto na Facebooku.

GG.pl

Po kolejnym apelu do programistów w końcu coś się ruszyło. 53 aplikacje. Jest kilka fajnych, oczywiście quizy, horoskopy, kreator aplikacji frazy (skąd ja to znam…), boomerang (nie widziałem czegoś takiego jeszcze), niestety połowa to aplikacje z automatu.  Co ciekawe GG.pl zgadza się na aplikacje generowane przez kreatory, które zablokowało Grono.net rok temu.

Od miesiąca nie działa komentowanie na blogu, brak informacji i odpowiedzi na mejle i PW mimo, że blog aktualizowany regularnie. Nie wiadomo czy ogłoszony konkurs zostanie przeprowadzony do końca, ja mam wątpliwości.

Na blogu kilka ciekawych wpisów o rozwiązaniach problemów optymalizacji dla wysokoskalowalnych stron.

Dodano wysyłanie powiadomień, wiadomości i otwieranie okna czata.

Grono.net

Trwają beta testy nowego layoutu, będzie nowa lepsza galeria i wsparcie zakupów grupowych (Gronada 2.0).

Czytaj podobne  Agencja social media - czy Joomla 3 się nada?

Od kilku miesięcy brak jakichkolwiek odpowiedzi od załogi Grona, co stawia pod znakiem zapytania sens tworzenia czegokolwiek na tą platformę.

NK.pl

Wysyłanie miniwiadomości z API. Platforma nadal zamknięta i dostępna tylko dla wybranych, zagranicznych dostawców. Statystyki:

13 gier jest stworzonych przez niemieckich dostawców, 4 przez rosyjskich i jedna przez chińskich.

W katalogu 22 gier oprócz gier marketingowych PLAY i Danio nie ma żadnej gry polskiego dostawcy.

Bebo

Nic ciekawego.

Przeglądarkowo

Opera

Dodano Developer Mode (nie trzeba pakować wtyczek, aby je testować), okno ustawień rozszerzenia, robienie połączeń HTTP przez API.

Obsługa WebSockets została udostępniona na jakieś dwa tygodnie, zanim ujawniono luki pozwalające zaśmiecać ciasteczka przeglądarki.

Chrome

Google odradza włączanie EMET bo blokuje aktualizacje Chrome, które jak wiadomo działają troszkę jak wirus.

Start Chrome Web Store, niestety płatne aplikacje mogą robić tylko programiści z USA.

Firefox

Nic ciekawego

Podsumowanie

Platformy mobilne które się rozwijają to Android i Nokia OVI powoli, Opera mobile też dobrze sobie radzi. Ze społeczności dalej tylko Facebook lubi programistów, Nasza Klasa dalej zamknięta i zdominowana przez Niemców i Rosjan, Grono.net stoi w miejscu, GG.pl rozwija się, ale są problemy z komunikacją, nie wiadomo co z konkursem, Bebo nie istnieje, a MySpace szuka swojej drogi. Opera rozwija się technicznie, a Chrome stawia na przyciągnięcie więcej programistów przez udostępnienie realizacji modelu biznesowego.

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia
5 comments on “Social – FB i GG, mobile – Android i Opera mobile, browser – Opera i Chrome
 1. Bigismall pisze:

  O Bebo możesz wg mnie zapomnieć. Zdaje się że śmiało można o nim powiedzieć, że nie wypalił w Polsce. My Space, to także trup.
  Koncentruj się więcej na Androidzie, myślę że to krok we właściwym kierunku będzie.

  Gdyby jeszcze Nokia wydała telefon z Androidem …

 2. dekoderek pisze:

  Dzięki za newsy! Podsumowania przydają się. Kilka rzeczy nawet przegapiłem wcześniej. 🙂

  Kilka rzeczy ode mnie (dot. facebooka):
  * gdzie identyfikator użytkownika będzie przekazywany w POST a nie GET? przy logowaniu?
  * chyba przy zakładaniu strony od razu można określić typ obiektu (muzyk, itp.); te 10 tys. oznacza, że będzie można zmienić czy o co chodzi?
  * tłumaczenie impression na wrażenie to oficjalne tłumaczenie z polskiej literatury czy “twór własny”? 🙂

  Pozdrawiam!

 3. dekoderek pisze:

  A i jeszcze do newsów można dorzucić, że myspace nie tylko ma profil na facebooku, ale też z nim się zintegrował przy logowaniu i udostępnianiu treści.

 4. Tom pisze:

  @dekoderek
  Fajnie, że zwróciłeś na to uwagę.
  1. Identyfikator będzie przekazywany podczas trwania działania aplikacji w POST.
  2. Pewnie jest jak piszesz
  3. Literatury polskiej? Na temat Facebooka jest jedna książka i ona nie wyznacza żadnych standardów nazewnictwa 🙂 To tłumaczenie było tworem własnym, ale stosuje je też oficjalnie Facebook w polskiej wersji językowej.

 5. dekoderek pisze:

  @Tom
  3. A jak stosuje to OK. Używam po angielsku, bo niektóre takie tłumaczenia powodują, że jeszcze bardziej nie wiem o co chodzi.

Menu