11 różnic między telewizją internetową a zwykłą

Telewizja w Internecie to to samo co telewizja stacjonarna albo satelitarna?Jak myślicie? Bo według mnie to jest jakieś głupie porównanie co wykażę w 11 punktach.

Dzisiaj czytając o ustawie medialnej trafiłem kolejny raz na komentarz, który wpisuje się w pewną niebezpieczną i strasznie tępą filozofię. Cytuję:

Telewizje internetowe powinny być traktowane dokładnie tak samo jak nadawcy naziemni i satelitarni. Różnica jest jedynie w środku przekazu. Monitoring treści powinien być taki sam, jak w przypadku wszystkich innych koncesjonowanych stacji.

Autor komentarza uważa, że telewizje internetowe = telewizje klasyczne. Porównanie to jest tak głupie i beznajdziejne, że tylko idiota nie korzystający ani raz z YouTube jest w stanie je sformułować. Jest ono tak idiotyczne, że aż trudno jest znaleźć kontrargumenty bez zniżania się do tak prostackiego pojmowania rzeczywistości. Ale widziałem już kilka takich porównań. Nie tylko między telewizją internetową  i klasyczną, ale też w odniesieniu do całego internetu. Niektórzy postulują mianowicie, że Internet jest takim samym medium jak: gazeta, magazyn, telewizja, radio (niepotrzebne skreślić) i powinno podlegać tym samym restrykcyjnym przepisom.

Filozofia ta jest również popularna wśród niektórych prawników i posłów. Wyobrażam sobie, że przemyka gdzieś tam korytarzami niepostrzeżenie jak wirus grypy i zaraża kolejnych ludzi, którzy nie wiedząc zupełnie o tym stają się nosicielami głupoty. Dzisiaj skupmy się jednak na analogii “telewizyjnej”.

Niektórzy uważają, że strony z filmami w Internecie to to samo co telewizja i powinny podlegać takim samym restrykcjom. Restrykcje te są drakońskie wobec samej telewizji do tego stopnia, że na wizji o niektórych sprawach nie wolno mówić. Ale pomińmy na chwilę ten temat (też bardzo ciekawy)  i skupmy się na samym porównaniu telewizji i serwisów video w Internecie . Czy jest różnica między nimi?

Czytaj podobne  10 zabaw, którymi staniesz się duszą towarzystwa

Spójrzmy:

1. Maksymalny pakiet UPC to 150 kanałów . Stron z filmami jest kilkadziesiąt tysięcy. W ramach niektórych stron video każdy może założyć swój własny kanał co multiplikuje liczbę możliwych kanałów do setek tysięcy.

2. Za dostęp do telewizji państwowej płacimy abonament, za telewizję kablową albo cyfrową też. Strony z filmami bywają natomiast płatne albo darmowe.

3. Za telewizję płacisz abonament, w internecie płaci się za pojedynczy film, pakiet filmów albo odcinków serialu.

4. Telewizje ogląda kilkadziesiąt milionów Polaków. Najpopularniejszy serwis VOD – vod.onet – 2,4 mln, Iplę  – 2,3 mln,  trzeci Iplex  300 tysięcy a tvscreen.pl 30 tysięcy. Nie wspominając o dziesiątkach tysięcy innych serwisów z filmami, które mają o wiele mniejszą popularność niż 2-3 liderów.

5. Przeskakując po 150 kanałach TV (albo często mniej) częściej trafisz na coś co Cię razi albo Ci nie odpowiada. W Internecie to niemożliwe. Bo to ty decydujesz co oglądasz i nikt nie wyświetla Ci przed oczami “nachalnie” treści których nie chcesz. Musisz samemu znaleźć stronę i film który chcesz obejrzeć.

6. W sieci możesz mieć serwis z filmami na temat motyli albo każdego innego niszowego tematu który interesuje Ciebie i kilka innych osób. W telewizji jest to niemożliwe.

7. TVN, Polsat i TVP1 to 3 największe telewizje. Każda zarabia powyżej 1 MILIARDA złotych. 25 na liście VH1 Polska zarabia 56 MILIONÓW i to z samych reklam. Nie wiadomo ile zarabiają serwisy VOD ale zapewne jest to kwota znacznie niższa. Już nie mówić znowu o wszystkich poza kilkoma liderami.

Czytaj podobne  Kolejne fakty i reakcje Odsiebie

8. Żeby założyć telewizję musisz mieć miliardy złotych, postawić nadajniki cyfrowe i analogowe, wykupić kanał na satelicie, zbudować redakcję, studio, zatrudnić reporterów, setki innych pracowników itp. itd. To jest wielka machina medialna. Żeby uruchomić serwis z filmami w sieci potrzebujesz mieć odrobinę chęci i ok. 300 złotych w kieszeni.

9. W telewizji nie możesz założyć własnego kanału. W Internecie możesz założyć własny kanał na jednej ze stron video.

10. Zasięg najpopularniejszego serwisu VOD vod.onet.pl to około 13%, a telewizji około 90% ludności.

11. Telewizja państwowa i TVN są często oskarżane o manipulowanie opinią publiczną, co szkodzić może społeczeństwu. To główny argument dla którego podobno muszą być kontrolowane przez państwo. Kiedy założysz swoją stronę z filmami w sieci albo ze swoim kanałem możesz mieć na przykład stu, albo ilu? Tysiąc widzów? Nawet jeżeli powiesz głupotę to żadna wojna nie wybuchnie.

Wyobrażam sobie, że gdy Ford zbudował samochód też ktoś musiał wyjaśnić niektórym ludziom czemu przepisy dotyczące dorożek jak np. postoje co 30 minut, żeby koń mógł się spokojnie wysrać nie powinny dotyczyć samochodów. Ale proszę nie obrażajcie się, jestem pewien że czytelnicy tego bloga i wiele wiele osób nie potrzebuje takich porównań. Jednak dla tych kilku osób które potrzebują napisałem to i możecie im to wysłać. To nie jest źle być w błędzie dopóki nie upieramy się przy nim gdy ktoś nam pokaże że się mylimy.

Przeczytaj też

Instagram help hackers maintain access to hacked a... My account was hacked. For a year there is no way to get back access. Hacker controls the account, and Instagram helps him do it. Personally i ...
Jak założyć firmę? Jak założyć firmę? Dowiedz się z tego wpisu! Założenie firmy jest naprawdę proste. Any to zrobić trzeba załatwić kilka prostych formalności i j...
10 najlepszych zabawek dla niemowląt na Aliexpres Wkrótce święta Bożego Narodzenia, a wraz z nim czas kupowania prezentów. Najbardziej z nich cieszą się najmłodsi. W tej grupie szczególnie ważne są pr...
Teraz kazdy moze stworzyc ransomware Wygląda na to, że WannaCry jest dopiero początkiem globalnego rozwoju trojanów żądających okupu za odszyfrowanie danych. Jak donosi Forbes na c...
Jak położyć panele podłogowe? Jak położyć panele podłogowe?  Po pierwsze kup panele, podkłady pod panele i plastikowe elementy do uzyskania równego odstępu od ściany. Do pra...
Napisano w Varia Tagi: , , , , , , , ,

Menu