ABC Laptopów

Pod koniec lat 70, kiedy powstawał pierwszy laptop (Grid Compass Computer 1109) nikt w tamtych czasach nie sądził, że pojęcie laptopa i notebooka będą wymienne. Bowiem laptop wtedy oznaczał większy i cięższy rodzaj komputera, a notebook – łatwy do przenoszenia, posiadający wewnętrzne zasilanie. Choć i tak rozmiary sprzętu pozostawiały wiele do życzenia. Oczywiście pierwsze innowacyjne nowinki technologiczne jak w większości przypadków  były wykorzystywane albo w wojsku albo w NASA. Tak też było w tym przypadku. Przy kupnie pierwszego komercyjnego laptopa był to ogromny wydatek, rzędu 10000 dolarów. W dzisiejszych realiach jesteśmy w stanie kupić za o wiele mniejszą kwotę sprzęt, który będzie spełniać nasze wymagania.


ABC laptopówNawiązując do wymagań warto zadać sobie pytanie kupując owego notebooka, jaki tak naprawdę jest nam potrzebny? Odpowiedzi warto szukać w książce ABC Laptopów wydanej przez wydawnictwo Helion. Pozycja powinna zaciekawić tych, którzy zamierzają dokonać zakupu takiego sprzętu, bowiem znajdziemy w niej szereg porad dotyczących planowanego nabycia oraz jego późniejszej konfiguracji. Swoją część odnajdą również osoby znające zagadnienia komputerów przenośnych, polecam w przypadku, gdy po prostu chcecie poszerzyć lub uzupełnić zasób wiedzy.

Pierwszy rozdział obejmuje podstawowe informacje jakie powinniśmy wiedzieć na temat komputerów przenośnych. Na początek kategoryzacja komputerów przenośnych, ale już kilka stron dalej dowiadujemy się o typach matryc montowanych w laptopach i ich zastosowaniach. Ta część zaciekawiła mnie ze względu na  tekst dotyczący martwych pikseli. Okazuje się, że nawet liczbę martwych pikseli reguluje norma, która nosi nazwę ISO 13406-2. W zależności od klasy matrycy norma określa dopuszczalną liczbę martwych pikseli, która może się ujawnić. Co ciekawe matryce klasy II montowane w laptopach stanowią zdecydowaną większość na rynku, a to daje dwa dopuszczalne martwe piksele na ekranie. Dopiero po wystąpieniu trzeciego mamy prawo do złożenia reklamacji u producenta. W dalszej części dowiadujemy się jakie podzespoły będziemy mogli zmienić lub dokupić do naszego notebooka.

Czytaj podobne  Jak upiększyć minibloga na Pingerze cz. 2

Drugi rozdział pt. Poradnik kupującego z pewnością pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące zakupu laptopa. Szczególnie ważną rzeczą jest analiza naszych potrzeb, dlatego też autor w tym rozdziale umieścił swego rodzaju analizy(w formie pytanie – odpowiedź) dla typowych zastosowań domowych, biznesowych oraz maniaków gier komputerowych. W następnej części mamy omówienie wybranych systemów operacyjnych, ale szkoda, że brakuje tutaj systemu Windows 7. Sądząc po braku jakiejkolwiek wzmianki na temat tego systemu, książka była pisana chyba przed jego premierą(22 października 2009).

Kolejną etapem pomagającym w wyborze laptopa jest wyszukiwanie korzystnej oferty w internecie.

Przed zakupem upragnionego sprzętu warto rozejrzeć się na forach internetowych w celu zaciągnięcia opinii innych osób oraz odwiedzić popularne porównywarki cen. W książce znajduje się jeszcze kilka ciekawych porad, dlatego zachęcam do jej nabycia.

Po zakupie wymarzonego laptopa pora na jego pierwsze uruchomienie – rozdział trzeci.

I tutaj małe rozczarowanie z mojej strony, ponieważ kilkanaście stron dotyczy konfiguracji Windows’a Visty. Choć oglądając screeny większość opcji pokrywa się z robiącą “boom” na rynku “siódemką”. Informacji na temat konfiguracji Linuksa można szukać na próżno, dlatego też zawsze kompromisowym rozwiązaniem jest doczytać w sieci na ten temat(przy domyśle, że sprawdzimy to na inny komputerze 🙂 ).

Po przeczytaniu dalszych części będziemy w stanie skonfigurować poprawnie sieć komputerową, do której podłączymy naszego laptopa poprzez kabel lub WiFi. Bardzo ważnym elementem podczas pracy z komputerem jest jego bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo rozumiane nie tylko poprzez antywirusa, ale również tworzenie kopii zapasowych. Na temat obu przypadków również doczytamy w książce.

Pomocną częścią dla osób posiadających laptopy lub komputery stacjonarne są problemy w systemie. I od tak z pomocą książki będziemy w stanie poradzić sobie z zamianą liter Z na Y i odwrotnie lub brakiem ć lub ł. Z “ambitniejszych problemów” warto zatrzymać się na zmianie rozmiaru partycji bez utraty danych albo problemami ze sterownikami po aktualizacji.

Czytaj podobne  Odsiebie.com - wyrok sądu ujawnia kulisy skandalu

Ostatni dział i w dodatku najobszerniejszy poświęcony jest obsłudze komputera. Przede wszystkim dotyczy podstawowego poruszania się po systemie(niestety cała książka opiera się na Windows Vista), uruchamiania i zamykania programów oraz operacji na plikach i folderach. W książce znajdziemy również podstawy edytora tekstu i arkusza kalkulacyjnego.

Decydując się na zakup laptopa warto zwrócić szczególną uwagę na cel jego zakupu, możliwości naszego portfela oraz odpowiednie parametry. Na te, które będą nam potrzebne do jego swobodnego użytkowania, bo może się okazać, że posiadanie błyszczącego ekranu i srebrnej obudowy nie wystarczy nam do zadań jakie będziemy stawiać naszemu notebook’owi.

Książkę można kupić tutaj.

Autorem recenzji jest Marcin Kośmider

Marcin Kośmider

Przeczytaj też

Recenzja II wydania książki i ebooka Angular Yakov... Przeczytaj recenzję Angular. Programowanie z użyciem TypeScript! Ostatnio przeczytałem drugie wydanie ebooka (książki) Angular. Programowan...
Komplet 28 ebooków i kursów, aby zostać programist... Od jakiegoś czasu dostaję zapytania na temat tego jakie książki, kursy i ebooki polecam. W związku z tym postanowiłem przygotować dzisiaj zestaw, któr...
Promocja wielkanocna Heliona dla programistów Helion zrobił wielki prezent dla programistów (i nie tylko) na święta Wielkanocne 2020. Zapoznaj się z promocjami na książki, ebooki i kursy programis...
120 tapet programistycznych za darmo do pobrania Trochę mi się nudziło, więc przygotowałem zestaw 120 tapet dla programistów. Możesz go pobrać. Tapety są w rozdzielczości 1366x768. Podzielone ...
Przegląd promocji na kursy i ebooki dla programist... Siedzisz w domu i się nudzisz? Zobacz jakie propozycje przygotowali dla nas wydawcy. Naucz się programować lepiej z kursów wideo i ebooków w promocyjn...
Napisano w Informatyka Tagi: , , , , , , , , , , , , ,